Informácie o očkovaní proti covid – 19 v Bratislave

Očkovanie je jediným spôsobom, ako ukončíme pandémiu covid-19. Preto chceme v Bratislave dosiahnuť cieľ aspoň 75 % zaočkovaného obyvateľstva.

Na to, aby sme sa účinne dokázali zastaviť šírenie vírusu, je potrebné dosiahnuť kolektívnu imunitu. Znamená to, že v určitej komunite (napríklad v Bratislave) je zaočkovaných (a teda chránených proti covid-19) toľko obyvateľov, že vírus už nemá dostatok svojich hostiteľov a jeho šírenie sa postupne zastavuje. Odborníci sa zhodujú, že na dosiahnutie kolektívnej imunity je potrebné zaočkovať približne 75 % zo všetkých Bratislavčaniek a Bratislavčanov. 

Čím bližšie sa dostaneme v Bratislave k potrebnej kolektívnej imunite – teda čím viac nás bude zaočkovaných, tým bezpečnejšie a slobodnejšie budeme v meste vedieť žiť.  


Bezpečnejšie budeme:

  • chodiť do práce a stretávať sa s kolegami
  • stretávať sa v rodinách, s blízkymi aj staršími príbuznými
  • ísť na koncert či iné kultúrne podujatie
  • užívať si naše mesto, kaviarne, reštaurácie a pekné miesta 

 

Očkovanie súvisí aj s hospodárskym a ekonomickým rozvojom mesta. Čím viac ľudí bude zaočkovaných, tým je menšia pravdepodobnosť, že sa vírus v Bratislave nebezpečne rozšíri až tak, že bude potrebné znovu zatvoriť veľké časti ekonomiky, vrátane podnikov, kaviarní a reštaurácií. 

Nové varianty vírusu, najmä deltský (z Indie), ktoré sa objavujú a sú oveľa nákazlivejšie, zvyšujú pravdepodobnosť rozsiahleho nakazenia ešte nezaočkovaného obyvateľstva. Naopak, výskumy potvrdzujú, že vakcíny, ktorými sa očkujeme, poskytujú ochranu aj proti novým variantom covid-19. 

 

Preto sme sa rozhodli podporiť našich obyvateľov a obyvateľky – dosiahnime spolu kolektívnu imunitu! Podporme tých, ktorí sa ešte zaočkovať nedali, aby sa čo najskôr zaregistrovali na očkovanie, ktoré je už dostupné. S tými, ktorí ešte váhajú, hovorme – je úplne ľudské mať pochybnosti, avšak rozprávajme sa o nich a vezmime do úvahy jednoznačné odporúčanie odborníkov sa očkovať. 


Podniky a firmy, ktoré podporujú myšlienku dosiahnutia kolektívnej imunity, vyzývame, aby si stiahli naše vizuálne materiály a vyvesili ich u seba v prevádzkach. Dajte najavo, že vám záleží na bezpečnosti mesta a zdraví vašich zákazníčok a zákazníkov.

Zaregistrovať sa na očkovanie môžete tu: https://vakcinacia.nczisk.sk/

 

Odpovede na všetky otázky týkajúce sa očkovania v Bratislave nájdete tu: https://bratislavskykraj.sk/koronavirus/  


Aktuálne údaje k zaočkovanosti Bratislavy k 13.10.2021

Zaočkovanosť prvou a druhou dávkou v Bratislave podľa vekových skupín

% zaočkovaných prvou dávkou a % zaočkovaných druhou dávkou v BratislaveNa stiahnutie