Náhradné nájomné bývanie
Žiadatelia, ktorým bol právoplatne priznaný nárok na bytovú náhradu a ktorí sú zapísaní v zozname žiadateľov, majú zákonný nárok ostať v reštituovaných bytoch do doby, pokým im mesto poskytne bytové náhrady. Vlastníci bytov majú takisto zákonnú povinnosť akceptovať nájomcov bytov do doby poskytnutia bytovej náhrady a nemôžu ich bezdôvodne vysťahovať.
Hlavné mesto robí všetko preto, aby boli žiadateľom poskytnuté bytové náhrady čo najskôr. Aktuálne hlavné mesto začalo s výstavbou bytových náhrad Pri kríži v mestskej časti Dúbravka. Mesto však prijalo rozhodnutie súdu Bratislava IV o neodkladnom opatrení, ktoré nariaďuje zastavenie stavebných prác vrátane výrubu drevín v rámci výstavby náhradných nájomných bytov v lokalite Pri kríži v mestskej časti Dúbravka.
Hlavné mesto v tejto veci podalo odvolanie, pretože sa domnieva, že zastavenie výstavby je v rozpore so zákonom a mestu spôsobí nemalé finančné straty. Výstavba je totiž v súlade so zákonom a v súlade s právoplatným stavebným povolením vydaným mestskou časťou. O rozhodnutí súdu bol oboznámený aj zhotoviteľ – spoločnosť Metrostav Slovakia, a.s., a až do rozhodnutia súdu budú všetky stavebné práce zastavené.
Hlavné mesto má aj naďalej vytypované viaceré lokality výstavby, napríklad Pri Habánskom mlyne a ďalšie. Iná možnosť, ako náhradné nájomné byty stavať, sa v Bratislave zatiaľ nedá prakticky zrealizovať. Zákon síce umožňuje takéto byty aj kupovať, zatiaľ sa však ešte len uskutočňuje proces tvorby mechanizmu na kúpu takýchto bytov.
Hlavné mesto vie poskytnúť tým žiadateľom, ktorým bol právoplatne priznaný nárok na bytovú náhradu a ktorí majú existenčné problémy v reštituovaných bytoch, dočasné umiestnenie v zariadeniach pre seniorov zriadených hlavným mestom. V takomto prípade je možné kontaktovať Kanceláriu prvého kontaktu – Front Office na prízemí Magistrátu hlavného mesta SR každú stredu od 9.00 do 11.00 h, kde bude k dispozícii poverený odborný zamestnanec, ktorý bude riešiť podnety a otázky žiadateľov a reštituentov.
Hlavné mesto je zo zákona č. 260/2011 Z. z. povinné poskytnúť náhradné nájomné bývanie žiadateľom, ktorí na to majú právny nárok. Hlavné mesto má zákonnú povinnosť od 1.1.2017 vyplácať vlastníkom reštituovaných bytov rozdiel medzi trhovým a regulovaným nájomným (ďalej len „kompenzácia“), a to až do poskytnutia bytovej náhrady oprávneným žiadateľom.
Poslanci mestského zastupiteľstva schválili metodiku vyplácania rozdielu medzi trhovým a regulovaným nájomným pre vlastníkov reštituovaných bytov a hlavné mesto bude podľa schválenej metodiky postupovať a vyplácať vlastníkom reštituovaných bytov rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným. Tento rozdiel bude vlastníkom vyplatený aj spätne, teda od 1.1.2017. V rozpočte hlavného mesta je na tento účel vyčlenených dostatok finančných prostriedkov.
Hlavné mesto bude od žiadateľov požadovať, aby k žiadosti o kompenzáciu pripojili podklady, ktoré dostatočne preukážu odôvodnenosť ich nároku na vyplácanie kompenzácie. Do formulára budú žiadatelia uvádzať konkrétne údaje (napríklad údaje o byte, výmere, stave bytu, aktuálnej výške nájmu uhrádzaného nájomcom (regulované nájomné), požadovanom trhovom nájomnom a pod.). K formuláru by mali byť pripojené aj základné doklady (napr. list vlastníctva, fotodokumentácia bytu, doklad o výške regulovaného nájomného a pod.).
Zoznamy žiadateľov, ktorým bol priznaný nárok na bytovú náhradu v zmysle zákona č. 260/2011 Z. z., ktoré vedie hlavné mesto SR Bratislava podľa § 9 ods. 8 v spojení s § 5 ods. 6 zákona č. 260/2011 Z. z.
UPOZORNENIE: V zozname sú zverejnené len tie rozhodnutia, ktoré nadobudli právoplatnosť, nie tie ktoré boli vyhotovené. Zoznam sa priebežne aktualizuje raz mesačne v súlade právoplatnými a účinnými rozhodnutiami.
Ak sa v zozname nenachádzate, môžete podať žiadosť v akom štádiu konania sa nachádza Váš nárok na priznanie náhradného bytu.
Hlavné mesto v zmysle zákona rozhoduje o priznaní, resp. nepriznaní nároku na bytovú náhradu. Konanie sa začína podaním žiadosti, ktorej prílohou je aj deklarácia majetku. Osobitný právny predpis - Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR č. 326/2011 Z. z. stanovil vzory pre podávanie žiadostí, predbežných žiadostí, deklarácie majetku žiadateľa a deklarácie majetku spoločne posudzovanej osoby.
Príslušné tlačivá nájdete tu
Informácia o podaných žiadostiach o poskytnutie dotácie na obstaranie náhradných nájomných bytov, pozemku a technickej vybavenosti podľa zákona č. 261/2011 Z.z. o poskytovaní dotácií na obstaranie náhradných nájomných bytov v znení zákona č. 134/2013 Z.z., podanej na Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR marec 2016
Uznesenia mestského zastupiteľstva týkajúce sa témy náhradného nájomného bývania.
Môžem ešte požiadať o pridelenie náhradného nájomného bytu ako nájomca v reštituovanom bytovom dome?
Nie, lehota na podanie žiadosti uplynula 30.4.2013. Výnimkou sú ale prípady, v ktorých je vedený súdny spor o dome, v ktorom sa reštituovaný byt nachádza..
V prípade súdneho sporu o určenie vlastníctva domu, o prechode nájmu alebo výmene bytu, môže dať prenajímateľ (vlastník bytu/bytového domu) alebo nájomca výpoveď z nájmu reštituovaného bytu do dvoch mesiacov od právoplatnosti rozhodnutia súdu. V tomto prípade je nájomca oprávnený podať žiadosť o pridelenie náhradného nájomného bytu do dvoch mesiacov od doručenia výpovede nájmu bytu, inak jeho nárok na poskytnutie bytovej náhrady zanikne.
V akom štádiu je výstavba náhradných nájomných bytov?
Súčasné vedenie hlavného mesta ihneď od svojho nástupu do vedenia začalo podnikať kroky potrebné na zabezpečenie náhradných nájomných bytov a zriadilo špeciálnu pracovnú skupinu, ktorá sa pod vedením riaditeľa Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy nepretržite venuje riešeniu danej problematiky. O pomoc pri zabezpečení bytových náhrad mesto požiadalo verejné a súkromné inštitúcie, mestské časti a takisto aj potenciálnych partnerov. Mesto zároveň aktívne komunikuje s Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR s cieľom nájdenia spoločného riešenia a vyriešenia problematiky náhradných nájomných bytov. Vytypovaných je niekoľko lokalít, ktoré sú vhodné na výstavbu bytových náhrad. Vzhľadom však na výšku dotácie na výstavbu náhradných nájomných bytov môže mesto stavať len na vlastných pozemkoch.
Aktuálne má mesto vydané právoplatné stavebné povolenie na výstavbu bytov v lokalite Pri kríži, pričom s výstavbou by sa malo začať už v najbližšom období. V procese obstarávania sú aj ďalšie lokality, napríklad v mestskej časti Dúbravka Na vrátkach. V procese prípravy sú však aj projekty v ďalších lokalitách ako Mamateyova a Haanova v mestskej časti Petržalka, Borodáčova v mestskej časti Ružinov či Istrijská v Devínskej Novej Vsi.
Čo v prípade, že mesto nestihne zabezpečiť všetky náhradné nájomné byty do konca roka 2016?
Hlavné mesto má zákonnú povinnosť zaplatiť každý mesiac vlastníkovi reštituovaného bytu sumu rovnajúcu sa rozdielu trhového mesačného nájomného a regulovaného mesačného nájomného, vypočítaného podľa § 4 ods. 1 zákona č. 260/2011 Z. z. až do poskytnutia bytovej náhrady. Povinnosť žiadateľa platiť nájomné tým nie je dotknutá. (Tento nárok si uplatní prenajímateľ/vlastník reštituovaného bytu od obce písomnou žiadosťou; prílohou žiadosti sú podklady preukazujúce odôvodnenosť výšky nároku.)
Čo to znamená pre žiadateľov náhradných nájomných bytov?
Žiadateľom, ktorým hlavné mesto SR Bratislava neposkytne náhradné nájomné byty do konca roka 2016, budú môcť zostať bývať aj naďalej v reštituovaných bytoch až po dobu, kým im mesto neposkytne náhradné nájomné byty. Mesto však bude doplácať rozdiel medzi trhovým a regulovaným nájomným.
Čo sa stane so žiadateľmi od 1.1.2017, ktorým nebude pridelená bytová náhrada?
Žiadatelia, ktorí majú právoplatne priznaný nárok na náhradný nájomný byt môžu aj naďalej zostať v reštituovaných bytoch a to do doky, pokým im hlavné mesto neposkytne bytovú náhradu.
Aké nájomné budú platiť žiadatelia od 1.1.2017?
Žiadatelia o náhradné nájomné bývanie budú aj naďalej platiť regulované nájomné tak ako doteraz. Hlavné mesto má zároveň povinnosť doplácať rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným vlastníkom reštituovaných bytov.
Môže vlastník vysťahovať nájomcu z reštituovaného bytu od 1.1.2017?
Nie, vlastník nemôže bezdôvodne vysťahovať nájomcu, ktorému bol právoplatne priznaný nárok na bytovú náhradu do doby kým mu hlavné mesto neposkytne bytovú náhradu. Táto povinnosť mu vyplýva zo Zákona 260/2011 Z.z.
Aké mám možnosti v prípade, že mám existenčné problémy v reštituovanom byte (zlé sociálne podmienky)?
Hlavné mesto vie poskytnúť tým žiadateľom, ktorým bol právoplatne priznaný nárok na bytovú náhradu, a ktorí majú existenčné problémy v reštituovaných bytov, dočasné umiestnenie v zariadeniach pre seniorov zriadených hlavným mestom. V takomto prípade, je možné kontaktovať Kanceláriu prvého kontaktu – Front Office na prízemí Magistrátu hlavného mesta každú stredu od 9.00 do 11.00 h, kde bude k dispozícii poverený odborný zamestnanec riešiť podnety a otázky žiadateľov a reštituentov.
Kedy mesto pridelí žiadateľom bytové náhrady?
Hlavné mesto robí všetko preto, aby boli žiadateľom bytové náhrady poskytnuté čo najskôr. Okrem uvedených rozbehnutých procesov výstavby náhradných nájomných bytov, hlavné mesto naďalej aktívne rokuje s Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR s cieľom nájdenia spoločného riešenia a vyriešenia problematiky náhradných nájomných bytov. Ihneď ako hlavné mesto zabezpečí náhradné nájomný byty, či už výstavbou alebo inou formou, bude prideľovať bytové náhrady právoplatným žiadateľom postupne na základe zoznamu žiadateľov zverejneného na stránke hlavného mesta.
Čo sa stane s nárokom na poskytnutie náhradného nájomného bytu, ak žiadateľ zomrie?
Keď žiadateľ zomrie, prechádza jeho nárok na osobu, ktorá spĺňa stanovené podmienky : týka sa to jeho potomkov, rodičov, súrodencov, zaťa a nevesty, ktorí ku dňu účinnosti tohto zákona žijú s nájomcom v domácnosti aspoň 3 roky, počas ktorých tam boli prihlásení na trvalý pobyt, alebo prechodný pobyt a nemajú vlastný byt ani iný byt v nájme; osôb, ktoré ku dňu účinnosti tohto zákona žijú v domácnosti s nájomcom aspoň 3 roky, počas ktorých tam boli prihlásené na trvalý pobyt alebo prechodný pobyt, starajú sa spoločne o domácnosť alebo sú na nájomcu odkázaní výživou a nemajú vlastný byt ani iný byt v nájme.
Ak nikto taký nie je, nárok zaniká.
V akom poradí bude mesto prideľovať náhradné nájomné byty žiadateľom?
Hlavné mesto bude prideľovať náhradné nájomné byty v takom poradí, v akom sú zapísaní žiadatelia v zoznamoch žiadateľov. Zoznamy sú zverejnené na stránke hlavného mesta v sekcii Náhradné nájomné bývanie a sú pre mesto podľa zákona č. 260/2011 Z. z. záväzné.
Môže žiadateľ odmietnuť náhradné nájomné bývanie, ktoré mu poskytne hlavné mesto?
Áno, z dôvodov stanovených v zákone: poskytnutú bytovú náhradu môže žiadateľ odmietnuť, ak nespĺňa všeobecné technické požiadavky na stavby užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie podľa osobitného predpisu a žiadateľ o poskytnutie takej bytovej náhrady obec požiadal v žiadosti, (vozíčkar a pod.) nie je v súlade s § 5 ods. 6, (počet miestností podľa počtu obyvateľov) nie je v stave spôsobilom na jej riadne užívanie a neumožňuje plný a nerušený výkon práv spojených s užívaním bytu.
V týchto prípadoch mesto odstráni nedostatky, pre ktoré žiadateľ odmietol bytovú náhradu, alebo poskytne žiadateľovi vyhovujúcu bytovú náhradu. Žiadateľ, ktorý odmietne poskytnutú bytovú náhradu z iných dôvodov - podľa § 10 ods. 3 písm. b) zákona č. 260/2011 Z. z., stráca nárok na poskytnutie bytovej náhrady
Môže žiadateľ, ktorému bude náhradný nájomný byt poskytnutý tento byt aj odkúpiť?
V zmysle zákona č. 260/2011 Z.z., nájomná zmluva na náhradný nájomný byt musí obsahovať predkupné právo nájomcu podľa osobitného predpisu (§ 16 zákona č. 182/1993 Z.z. o prevode vlastníctva bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov).
Na koho sa môžem obrátiť v prípade osobitných otázok a podnetov?
Žiadatelia a reštituenti náhradných nájomných bytov môžu od 16. novembra vo vyhradenom čase získavať informácie o stave zabezpečenia bytových náhrad v kancelárii prvého kontaktu – Front Office na prízemí bratislavského magistrátu. Informácie či riešenie každého podnetu budú poskytovať odborní zamestnanci magistrátu prostredníctvom povereného odborného zamestnanca, ktorí bude občanom k dispozícii každú stredu v čase od 9.00 do 11.00 h. Jeho úlohou bude poskytovať informácie o aktuálnom stave a riešiť konkrétne prípady s dotknutými odbornými oddeleniami magistrátu. Cieľom je zabezpečiť vyššiu a efektívnejšiu informovanosť tých Bratislavčanov, ktorých sa to dotýka.
Komu bude hlavné mesto od 1. januára 2017 vyplácať kompenzáciu, keď ešte neposkytlo žiadateľovi náhradný nájomný byt?
Ak mesto do 31. decembra 2016 neposkytne bytovú náhradu žiadateľovi, ktorý je zapísaný v zozname žiadateľov, je povinné zaplatiť prenajímateľovi každý mesiac sumu, rovnajúcu sa rozdielu trhového mesačného nájomného a regulovaného mesačného nájomného (t.j. kompenzáciu), a to až do poskytnutia bytovej náhrady.
Bude hlavné mesto vyplácať kompenzáciu automaticky, alebo je treba o ňu požiadať?
Nárok prenajímateľa na zaplatenie kompenzácie nevzniká automaticky, je potrebné uplatniť si ho písomnou žiadosťou, adresovanou hlavnému mestu. K žiadosti je potrebné pripojiť podklady, jednoznačne preukazujúce odôvodnenosť výšky nároku. Hlavné mesto bude pri vyhodnocovaní žiadosti postupovať v súlade so zákonom o obecnom zriadení, zákonom o majetku obcí a súvisiacou legislatívou.
Ako sa bude vypočítavať výška kompenzácie?
Podľa zákonnej úpravy má byť kompenzácia na jeden kalendárny mesiac stanovená vo výške rozdielu trhového mesačného nájomného a regulovaného mesačného nájomného. Keďže zákon ďalšie podrobnosti nestanovil, pri určovaní výšky trhového mesačného nájomného bude hlavné mesto postupovať podľa usmernenia Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, ktoré odporučilo, aby trhové mesačné nájomné v každom konkrétnom prípade určil súdny znalec z príslušného odboru.
Hlavné mesto s cieľom lepšej informovanosti zabezpečilo pre reštituentov a žiadateľov náhradných nájomných bytov aj online komunikáciu prostredníctvom e-mailovej adresy nahradnenajomnebyvanie@bratislava.sk, kde im poverený odborný zamestnanec bude odpovedať na ich otázky a podnety.
Hlavné mesto SR Bratislava s cieľom zefektívnenia komunikácie a získania aktuálnych informácií zriadilo pre žiadateľov a reštituentov náhradných nájomných bytov viaceré možnosti prístupu k informáciám.
- Žiadatelia a reštituenti náhradných nájomných bytov môžu každú stredu v čase od 9:00 h - 11:00 h získavať informácie o stave zabezpečenia bytových náhrad v kancelárii prvého kontaktu na bratislavskom magistráte. Informácie či riešenie každého podnetu budú poskytovať odborní zamestnanci magistrátu prostredníctvom povereného odborného zamestnanca.
- Žiadatelia a reštituenti môžu tiež využívať online komunikáciu prostredníctvom e-mailu: nahradnenajomnebyvanie@bratislava.sk.