Bratislava sprístupňuje dáta hlasovania poslancov na strojové spracovanie


Programátori a analytici môžu nad týmito dátami vytvoriť jednoducho aplikáciu, na základe ktorej je možné pozorovať a hlavne porovnávať, ako hlasujú poslanci. Z dát je možné vytvárať aj ideové či stranícke mapy. Ide o niekoľko tisíc hlasovaní, ktoré sa dajú v dátach prepojiť a sledovať.

Záujemcovia nájdu na bratislavskom transparentnom opendata portáli informácie o tom, ako hlasovali poslanci či celé kluby, či ako sa poslanci zúčastňovali na zastupiteľstve a hlasovaniach, a to spätne až od roku 2014. V súlade s princípom otvorených údajov zverejníme dáta v .pdf a aj .xml formátoch. Takéto informácie pre verejnosť zvyšujú transparentnosť samosprávy a pomáhajú ľuďom robiť lepšie rozhodnutia o potenciálnych kandidátoch v komunálnych voľbách.

Bratislavský magistrát oceňuje krok ministerky pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej, ktorej úrad aktuálne vyčlenil na budovanie transparentných samospráv peniaze z eurofondov, aby si aj ostatné mestá a obce na Slovensku mohli v dohľadnej dobe zriadiť podobný portál, ako vlastnými kapacitami vybudovalo hlavné mesto. Náklady na jeho vybudovanie sa vyšplhali na 10 000 eur (bez použitia eurofondov).

Portál otvorených dát prináša od jesene minulého roka návštevníkom rôzne čísla o hlavnom meste. Dnes obsahuje vyše tisíc dátových setov z rôznych oblastí života v meste. Návštevníci tu nájdu napríklad údaje o hospodárení samosprávy, ale aj demografické, ekonomické či sociologické dáta o obyvateľoch Bratislavy alebo niekoľko variantov virtuálnych máp mesta. Čísla návštevnosti opendata portálu ukazujú, že to má význam a že portál sa stal obľúbeným a vyhľadávaným zdrojom dát. Dáta o korone zvýšili návštevnosť bratislavského OpenData portálu až na dvadsaťnásobok.

Súvisiaci obsah

Komentáre