Bratislava zadarmo poskytne zdrojové kódy k svojmu portálu otvorených dát


Ak budú mať samosprávy záujem o vybudovanie transparentného webu, ale nebudú si vedieť so zdrojovými kódmi rady, na magistráte sme pripravení pomôcť. Sme ochotní poskytnúť vystavanie a následne správu portálu  v prostredí cloudu magistrátu hlavného mesta aj samosprávam, ktoré si nemôžu dovoliť takúto službu od komerčných subjektov.

Bratislavský portál otvorených dát opendata.bratislava.sk sme na magistráte spustili koncom septembra. Dnes prostredníctvom neho zverejňujeme vyše 420 dátových setov z rôznych oblastí. Portál na jednom mieste dáva záujemcom k dispozícii dáta, ktoré pochádzajú z magistrátu, mestských organizácií, ale aj zo stránok Štatistického úradu SR, Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Ministerstva vnútra SR a mnohých ďalších ministerstiev a iných orgánov verejnej moci. V rámci mestských organizácií sa do zverejňovania zapojili napríklad Mestská polícia, Bratislava Tourist Board, Bratislavská vodárenská spoločnosť, Dopravný podnik Bratislava či Mestské lesy.

Pracovníci IT sekcie bratislavského magistrátu pripravovali portál otvorených dát niekoľko mesiacov. Náklady na jeho vývoj do dnešného dňa dosiahli sumu 1 200 eur (na rozdiel od iných podstatne nákladnejších podobných riešení na Slovensku).

Open data alebo po slovensky otvorené dáta sú rôzne údaje, ktoré majú verejné inštitúcie k dispozícii, a v rámci transparentnosti ich bezplatne poskytujú verejnosti. Okrem štatistických údajov sú to aj výstupy z rôznych meračov, priestorové dáta z ciest, námestí, chodníkov či tratí vozidiel hromadnej dopravy. Ľudia tieto dáta môžu využívať na rôzne nekomerčné aj komerčné účely, ktoré majú v konečnom dôsledku zlepšiť kvalitu života v meste - napríklad vytvorenie „appky“ na parkovanie, efektívnejšie využívanie mestských bicyklov a ďalšie, ktoré môžu zvýšiť komfort Bratislavčaniek, Bratislavčanov aj návštevníkov nášho mesta.

Súvisiaci obsah

Komentáre