Bratislava zverejnila dátové súbory cestovných poriadkov, Opendata portál ponúka už 10-tisíc setov


Ocenený bratislavský portál otvorených dát prekonal desaťtisícovú hranicu. Počet dátových súborov ku koncu januára bol 10 035. Novinkou, ktorá prispela k zlomeniu symbolickej hranice, sú zverejnené cestovné poriadky Dopravného podniku Bratislava. Ľudia na transparentnom portáli hlavného mesta v sekcii Doprava nájdu nielen vždy zaručene aktuálne cestovné poriadky, ale aj staršie od roku 2017. „Vďaka tomu, že cestovné poriadky sú automaticky aktualizované, môžu vznikať rôzne appky, ktorými lokálni developeri môžu pomôcť komunite,“ hovorí primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Podľa prieskumu Iniciatívy pre otvorené vládnutie, ktorá spadá pod Úrad splnomocnenca vlády pre občiansku spoločnosť a Ministerstvo vnútra SR, sú cestovné poriadky bratislavskej MHD jedny z najžiadanejších datasetov na Slovensku, čo sa týka otvorených dát. V prieskume sa dokonca bratislavská MHD umiestnila na prvom mieste dát, ktoré odborná verejnosť pre svoje aplikácie žiada.

Portál opendata.bratislava.sk zriadili na bratislavskom magistráte v septembri 2019. Bratislavčanom, ale aj návštevníkom mesta poskytuje údaje a štatistiky z oblastí ako kultúra, šport, voľný čas, ekonomika, infraštruktúra, ale napríklad aj demografické dáta o obyvateľoch. Mnohé údaje je možné zobraziť aj pomocou prehľadných priestorových máp či iných moderných technológií.

Projekt vlani v novembri získal prestížnu Cenu ITAPA 2020, a to v konkurencii mnohých iných projektov s neporovnateľne vyšším rozpočtom. Vývoj a prevádzku transparentného portálu si radnica zabezpečuje interne, náklady nad rámec bežných personálnych sa pohybujú v tisíckach eur za rok.

S rozvojom portálu na magistráte pokračujú ďalej. V krátkom čase by mali pribudnúť ďalšie užitočné „vychytávky“, ktoré využijú najmä bežní ľudia. „Intenzívne pracujeme na tom, aby sme ľuďom a developerom na portáli čoskoro sprístupnili aj živé dáta o MHD doprave. Teda aby ste si mohli pozrieť, kde sa aktuálne vaša električka nachádza či mešká alebo za koľko bude na vašej zastávke,“ priblížil Pavol Škápik, šéf dátových analytikov mesta Bratislava.

Súvisiaci obsah

Komentáre