Bratislavčania sa opäť budú môcť postaviť za zákaz hazardu


Po zmene zákona č. 30/2019 Z. z. o hazardných hrách a o zmene a doplnení niektorých zákonov stačí pod petíciu vyzbierať najmenej 15 percent podpisov obyvateľov hlavného mesta.  V minulosti bol zákonný limit 30 percent obyvateľov. Následne bude doručená petícia predložená na zasadnutie mestského zastupiteľstva, kde budú o nej hlasovať poslanci mestského zastupiteľstva. V prípade, že získa potrebný počet hlasov, pripraví hlavné mesto Všeobecne záväzné nariadenie o zákaze umiestnenia herní v zákonom stanovených budovách vrátane kasín. Súčasne, vydané licencie na prevádzkovanie hazardných hier zaniknú uplynutím ich platnosti. 

 

Prijatie zákazu hazardných hier s výnimkou kurzových stávok a binga bude pre hlavné mesto znamenať výpadok približne 2,5-milióna eur v mestskej kase. Tento výpadok však nebude okamžitý, ale postupný, tak ako bude končiť platnosť udeleným licenciám. Znížený príjem predstavuje iba 0,8 % bežných príjmov mesta a je možné ho nahradiť napr. efektívnejším vymáhaním pohľadávok (čo už mesto pri daňových pohľadávkach aktívne robí). Určite to nie je dôvod na zvyšovanie daní pre ľudí a tí sa nemusia preto obávať, že by k takémuto scenáru mohlo dôjsť.

 

Postoj k hazardu vyjadrili Bratislavčanky a Bratislavčania už v minulosti viac ako 136 000 podpismi pod petíciu za zákaz hazardu. Vedenie hlavného mesto to berie ako jasný signál, a preto bude aj naďalej podnikať kroky za zastavenie hazardu v Bratislave.

 

Súvisiaci obsah

Komentáre