Bratislavský portál otvorených dát ponúka už vyše päťsto datasetov


„Za necelé tri mesiace prevádzky navštívili náš portál otvorených dát tisícky návštevníčok a návštevníkov. Sme radi, že im dennodenne môžeme prinášať informácie z nových oblastí života v našom meste,“ hovorí primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Lepšie vyhľadávanie

Datasety sú súbory dát z rôznych zdrojov. Ide napríklad o demografické údaje o obyvateľkách a obyvateľoch mesta a jednotlivých mestských častí. Návštevníčky a návštevníci stránky sa tak napríklad môžu dozvedieť, aký je priemerný vek, dlhodobá pôrodnosť či rozvodovosť v ich mestskej časti, v akých oblastiach Bratislavčanky a Bratislavčania pracujú, ale napríklad aj koľko občianskych preukazov sa im podarilo zničiť alebo stratiť. Na stránke možno nájsť aj informácie o návštevnosti múzeí, popularite verejnej mestskej wi-fi siete, či aktuálne údaje z cyklosčítačov umiestnených po meste.

Na portáli pribudla lišta s najnovšími datasetmi, netreba ich teda manuálne vyhľadávať. Naopak, nové rozšírené vyhľadávanie na stránke a možnosti triedenia umožnia návštevníčkam a návštevníkom portálu lepšiu orientáciu.

Priestorové dáta aj v mape

Informácie, ktoré mesto takto sprístupňuje, slúžia obyvateľkám a obyvateľom mesta, aby mali podrobnejšie a prehľadnejšie informácie o hlavnom meste.

Pribudlo aj zobrazenie priestorových dát na mape. Bratislavčanky a Bratislavčania si tak napríklad môžu pozrieť bariéry vo forme plotov, zábradlí či schodov, ale aj stromy či ich výruby alebo majetok mesta. A ako novinku pre budúci rok chystáme aj open API, ktoré bude poskytovať online dáta o pohybe prostriedkov mestskej hromadnej dopravy,“ vysvetľuje M. Vallo.

Sprístupňované údaje však môžu poslúžiť aj podnikateľkám a podnikateľom, ktorí  vďaka nim vedia poskytovať kvalitnejšie produkty a služby. Môžu napríklad vyvinúť novú aplikáciu na lokalizáciu zdieľaných bicyklov, automatov na výdaj cestovných lístkov či free wi-fi lokalít.

Pracovníci analytickej a IT sekcie bratislavského magistrátu vyvinuli portál za približne tritisíc eur. Zdrojové kódy poskytli bezplatne prostredníctvom vývojárskej platformy Github. Záujem o ne už prejavilo niekoľko samospráv z rôznych kútov Slovenska.

Súvisiaci obsah

Komentáre