Bratislavský portál otvorených dát za pol roka poslúžil 215-tisíc návštevníkom


Na datasety súvisiace s koronavírusom si kliklo až 16 percent všetkých návštevníkov stránky.

Najrušnejším dňom na https://opendata.bratislava.sk/ bol štvrtok 2. apríla, kedy sme na portáli zaznamenali desaťtisíce prístupov. K päťciferným číslam návštevnosti sa portál blížil aj o týždeň, vo štvrtok 9. apríla a sobotu 11. apríla alebo o mesiac neskôr, keď sme zverejnili 3D mapy Bratislavy.

Návštevníkov nezaujíma len korona, 3D mapy či zdravotníctvo. Dlhodobý záujem je aj o dopravnú sekciu, kde ľudia nájdu napríklad dáta s polohou či odchodmi električky, alebo užitočné informácie o aktuálnom umiestnení a dostupnosti mestských bicyklov.

Bratislavský portál otvorených dát https://opendata.bratislava.sk/ spustil magistrát hlavného mesta koncom vlaňajšieho septembra, vo štvrtok 23. apríla „oslávil“ sedem mesiacov prevádzky a aktuálne zverejňuje 1 200 dátových setov zo všetkých oblastí života v meste.

Open data resp. otvorené dáta sú rôzne údaje, ktoré majú verejné inštitúcie k dispozícii a v rámci transparentnosti ich bezplatne poskytujú verejnosti. Okrem štatistických údajov sú to aj výstupy z rôznych meračov, priestorové dáta z ciest, námestí, chodníkov či tratí vozidiel hromadnej dopravy. „Ľudia tieto dáta môžu využívať na rôzne nekomerčné i komerčné účely, ktoré majú v konečnom dôsledku zlepšiť kvalitu života v meste - napríklad vytvorenie aplikácie na parkovanie, sledovanie vašej električky či efektívnejšie využívanie mestských bicyklov,“ vysvetľuje Lukáš Sojka, riaditeľ IT sekcie bratislavského magistrátu. Pracovníci sekcie vyvinuli portál za približne päťtisíc eur.

Portál za sedem mesiacov svojho fungovania prešiel viacerými novými releasmi a úpravami. Bratislava sa svoj portál rozhodla zadarmo sprístupniť ktorejkoľvek samospráve, ktorá má o transparentné zverejňovanie dát záujem. Najnovšie verzie zdrojových kódov si záujemcovia bezplatne môžu stiahnuť prostredníctvom vývojárskej platformy Github.

Otvorené dáta sú vo vyspelom svete často využívaný nástroj, ktorý môže reálne skvalitniť život komunity. Na Slovensku však štátne úrady či samosprávy v transparentnosti často zaostávajú. „Sme radi, že počtom zverejňovaných dát aj číslami návštevnosti sa nám darí prispieť k dôležitej téme transparentnosti verejných inštitúcií. Veríme, že tento trend budú nasledovať aj iné slovenské mestá,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo. Veľký záujem o bratislavské riešenie open dát prejavili kolegovia z poľského Gdaňsku aj maďarskej Budapešti. Naše zdrojové kódy sú im k dispozícii, takže onedlho možno aj oni budú mať svoj ‚bratislavský‘ transparentný portál.

Súvisiaci obsah

Komentáre