Bratislavský portál otvorených dát za rok využilo 300-tisíc návštevníkov


Desaťtisíc datasetov

Na portáli https://opendata.bratislava.sk/ je v súčasnosti k dispozícii takmer 10-tisíc dátových setov z rôznych oblastí ako hospodárenie radnice, doprava, šport a kultúra v meste či demografické informácie o obyvateľstve. Návštevníci na webovej stránke nájdu aj 3D model mesta a terénu.

„Najväčší záujem je o informácie v súvislosti s koronavírusom, hlasovaniami mestských poslancov, údaje o využívaní mestských wifi hotspotov či o cyklotrasách,“ približuje primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Portál transparentných dát spustila bratislavská radnica 24. septembra 2019. Stránku v priemerný deň navštívi necelá tisícka používateľov, rekordný bol 15. máj s 3 600 návštevníkmi.

Hlavné mesto sa rozhodlo dať zdrojové kódy k portálu bezplatne k dispozícii prostredníctvom vývojárskej plaftofmy GitHub. Zaznamenali sme záujem niekoľkých slovenských aj zahraničných samospráv. Vývoj a dvanásťmesačná prevádzka portálu zatiaľ bratislavský magistrát stála približne 15-tisíc eur.

 

Zaujíma nás najmä vírus

V súvislosti s informáciami o Covid-19 na stránke https://opendata.bratislava.sk/page/corona pribudli nové dáta ako vývoj počtu nakazených, vyliečených a úmrtí v Bratislave od začiatku pandémie, počet pozitívne testovaných, 7-dňový kĺzavý medián a prevalencia na Slovensku, kraji a v meste od začiatku pandémie a iné. Dáta sa zobrazujú zrozumiteľnou grafickou formou.

„Na základe týchto vizualizácií je možné pozorovať a porovnávať začiatky a aj priebeh prvej jarnej a druhej jesennej vlny. Pri týchto porovnaniach môžeme napríklad vidieť, ako sa jednotlivé opatrenia odzrkadľujú v dátach,“ vysvetľuje Pavol Škápik, zástupca riaditeľa informatiky a dátovej politiky.

Vývoj portálu by mal pokračovať v rýchlom tempe. Po skvalitnení a rozšírení informácií o pandémii v hlavnom meste na portáli v najbližšom čase pribudnú aj online dáta z prostriedkov mestskej hromadnej dopravy či z cyklosčítačov, ale aj používateľsky zaujímavé mapové informácie o obyvateľoch, bytoch či priestupkoch.

Súvisiaci obsah

Komentáre