DPOH proti násiliu na ženách


Divadelné predstavenie Opatruj sa, Júlia! z cyklu Anómia 21 rozpráva príbeh o napohľad fungujúcom manželstve Júlie (Annamária Janeková) s jej úspešným mužom Róbertom (Juraj Bača). Príbeh o domácom násilí, jeho popieraní, či dokonca obhajoby zo strany násilníkovej matky napísala pre DPOH Uršuľa Kovalyk. „Je to veľmi ťažká téma. Je dôležité o nej hovoriť a zviditeľňovať ju aj v divadle. Pred pätnástimi rokmi som pracovala v mimovládnej organizácii Fenestra ako poradenská pracovníčka pre obete násilia páchaného na ženách. Denne som počúvala príbehy útlaku, strachu a násilia. Nenazvala by som to inšpiráciou, to slovo mi v tomto kontexte nepripadá vhodné. Tie príbehy žien sa mi hlboko vryli do pamäti, a keď ma oslovil dramaturg Divadla P.O. Hviezdoslava či nenapíšem hru na túto tému, okamžite som vedela, čo budem písať. Odozvy na hru mám zatiaľ iba od niektorých priateľov, ktorí hru videli. Vnímajú ju ako silnú katarziu,“ hovorí U. Kovalyk.

Predstavenie Opatruj sa, Júlia! sa začína o 17.00.

 

Po predstavení pozývame na verejnú diskusiu Nikdy to nie je jej vina, ktorá sa uskutoční vo foyer divadla o 18.30. Diskusia je súčasťou celosvetovej iniciatívy 16 dní aktivizmu proti násiliu na ženách a pozvanie  prijali:

 

  • výkonná riaditeľka Poradenského Centra Nádej Adriana Havašová
  • spisovateľka Uršuľa Kovalyk
  • vedúca manažérka Koordinačno-metodického centra pre prevenciu násilia na ženách Barbora Burajová
  • herec DPOH Juraj Bača
  • herečka Zuzana Vačková
  • advokát Matúš Kanis

 

Diskusiu bude možné sledovať aj online na Facebooku Hlavného mesta SR Bratislava, DPOH a mediálneho partnera Denníka N–kultúra.

Na podujatie je potrebná registrácia: https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/nikdy-to-nie-je-jej-vina-2021-11-25/

 

Viac informácií na www.dpoh.sk.

Súvisiaci obsah

Komentáre