Februárové premiéry v DPOH


Peklo, to som ja

V dráme bulharského autora Stefana Caneva – Peklo, to som ja, budú diváci svedkom príbehu ženy – herečky a hudobníka, ktorí žijú v zdanlivo ideálnom manželstve. Až jedného dňa vyjde najavo, že manželka celý život udávala svojho manžela tajnej polícii. Chcela ochrániť svoju rodinu a udržať si prácu. Pocity viny a strachu ženskej postavy, ktorú stvárni vynikajúca Judita Hansman, ladia so živou hudobnou interpretáciou postavy manžela – violončelistom Slovenskej filharmónie Danielom Baranom, pre ktorého je inscenácia hereckým debutom. Režisérkou a zároveň spoluautorkou textu hry je Daša Krištofovičová. V komornom priestore CO krytu DPOH sa diváci dozvedia, či je možné naďalej žiť s niekým, o kom zistíte, že ho vlastne vôbec nepoznáte.

Premiéra predstavenia Peklo, to som ja, sa uskutoční 15. 2. 2022 o 19.00.

 

Umenie padať

V roku 1975 nakrútila dvojica Albert a David Mayslesovci dokumentárny film s názvom Sivé záhrady (Grey Gardens). Zachytával život dvoch žien - matky a dcéry na opustenom sídle na Long Islande. Išlo o sesternicu a tetu Jackie Kennedyovej Onassisovej. „Veľká Eddie“ a „Malá Eddie“ Bealové žijú izolované v monumentálnom starom letnom sídle. Po dome behajú mačky a mývaly, nikto ich nenavštevuje. Opustené spomínajú na svoju mladosť a ľudí, ktorí sú už len spomienkou. Švédska autorka Sara Stridsbergová spracovala tento podivný vzťah matky a dcéry do biografickej tragikomédie v roku 2015. Hlavné hrdinky si uvedomujú svoju neslobodu, z ktorej plynie hnev. Ten obracajú nielen proti sebe, ale i celému svetu v dialógoch plných čierneho humoru a irónie.

Ide o prvé uvedenie hry na slovenských i českých javiskách.  V koprodukcii KADU – Kabinetu audiovizuálnych divadelných umení, o. z. a Divadla P. O. Hviezdoslava sa v réžii Jakuba Nvotu predstavia vynikajúci slovenskí herci Anna Šišková, Marta Maťová, Soňa Norisová a Kamil Mikulčík.

Predpremiéra predstavenia sa uskutoční 25. 2. o 19.00 a premiéra 26. 2. o 19.00.

Uvedenie inscenácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a preklad hry Švédska umelecká rada.

 

Žánrovo rozmanitá februárová ponuka DPOH

Na javisko DPOH sa vracia aj staršie a veľmi úspešné predstavenie francúzskeho dramatika Erica - Emmanuela Schmitta Tektonika citov, ktoré uvedieme na Valentína 14. 2. V príbehu o previerke vzájomných citov sa predstavia Milo Kráľ, Alena Pajtinková, Božidara Turzonovová, Jana Valocká a Dominika Žiaranová. Predstavenie je derniérou inscenácie.

 

V rámci projektu Generácia Z pozývame na dve výnimočné predstavenia. V predstavení Sused, ktorého nechcem (16. 2., 17. 2.) v réžii Juraja Hrčku a Erika Peťovského, sa zoznámite so zástupcami generácie mladých ľudí, tzv. zoomerov. Kto a ako ich ovplyvňuje? Sú sociálne siete ich Bibliou? Žijú viac virtuálne ako v realite? V hlavných úlohách sa predstavia študenti Konzervatória v Bratislave.

Druhým predstavením projektu je Krása nevídaná (24. 2.) v réžii Zuzany Fialovej. Predstavenie hovorí o spoločnosťou vytvorenom mýte krásy. Žena má byť štíhla, krásna, milá, poslušná. Žena má byť milujúca partnerka, chápavá milenka, dokonalá dcéra. Nároky sú vysoké a sebavedomie žien čoraz nižšie. O náročnosti „dievčenstva“, príbehoch smutných, vtipných, no najmä pravdivých, porozprávajú tri herečky - Maria Schumerová, Annamária Janeková a Romana Ondrejkovičová. Inscenácia vznikla v spolupráci s Vysokou školou výtvarných umení v Bratislave. Autorkami scény, kostýmov a inštalácií sú talentované umelkyne Vivien Kvasnicová, Ema Šútovcová a Paula Gogola.

 

V nedeľu, 20. 2. o 15.00, pozývame všetky deti, ale aj dospelých fanúšikov sveta bábok, na predstavenie Johanes Faust, z dielne Dezorzovho lútkového divadla. Záver februárového programu DPOH bude patriť tanečnému predstaveniu Malý princ (28. 2.) v réžii Lacka Cmoreja. V tanečnom predstavení inšpirovanom známym Exupéryho príbehom sa predstavia špičkoví tanečníci skupiny Credance company a herci Ondrej Kovaľ a David Hartl.

 

Viac informácií o predstaveniach Divadla P. O. Hviezdoslava na www.dpoh.sk.

Súvisiaci obsah

Komentáre