Inovatívne slovenské startupy mieria na európske finále, do Benátok pôjde lekársky zázrak a svietidlo z riasami


Druhá tréningová perióda programu Playpark Bratislava vyvrcholila regionálnym finále „Playpark Bratislava Pitching Finals“ koncom minulého týždňa na pôde Národného podnikateľského centra v Bratislave, ktoré patrí pod agentúru Slovak Business Agency, kde sa rozhodlo o tom, ktoré dva projekty postupujú do medzinárodného finále v Benátkach na vedeckom podujatí „CERIecon Playpark Finals” v dňoch 20. - 21. septembra 2018.

Víťazom kategórie sociálna inovácia sa stal projekt S-Case Martina Pekarčíka, ktorý je zameraný na zlepšenie zdravotnej diagnostiky, pričom hlavné využitie nájde najmä na odľahlých miestach v krajinách tretieho sveta. Prenosné zariadenie nabité modernými technológiami bude slúžiť na uľahčenie bezodkladného vyšetrenia a analyzovania viacerých telesných funkcií. Prístroj nahradí niekoľko zdravotníckych pomôcok naraz a je nezávislý od pokrytia miesta telekomunikačnými sieťami.

V kategórii ekonomická inovácia vyhral projekt Living Elements od dizajnéra Tibora Antonyho, ktorý je atraktívnym spojením moderného produktového dizajnu a urban farmingu. Ido o biotechnologický produkt a dizajnérsky experiment v jednom - unikátne prepojenie interiérového svietidla s domácim kultivátorom na riasu spirulina, ktorú je možné využiť ako doplnkovú super potravinu.

Program Playpark Bratislava bude pokračovať 3. tréningovou fázou v trvaní 6 mesiacov (november 2018 – apríl 2019), počas ktorej bude pre 15 nových vybraných startupov s podporou Európskej únie cez medzinárodný projekt CERIecon (CENTRAL EUROPE Regional Innovation Ecosystems Network) k dispozícii:

  • miesto na sedenie na 6 mesiacov v priestore Univerzitného technologického inkubátora STU (InQb)
  • séria atraktívnych workshopov podnikateľských zručností, stretnutia s úspešnými osobnosťami startupového sveta a konzultácie so skúsenými mentormi
  • medzinárodný networking a výmena skúseností v rámci siete Playparkov v siedmych krajinách EÚ
  • študijný pobyt v partnerskom Playparku Rijeka v Chorvátsku a hosťovanie Playparku Stuttgart v Bratislave
  • možnosť prezentovať sa na medzinárodnom podujatí „CERIecon Playpark Finals” v apríli 2019 vo Viedni

Program Playpark, ktorý prebieha paralelne v siedmich európskych krajinách (v Nemecku, Rakúsku, Česku, Poľsku, Chorvátsku, Taliansku a na Slovensku), organizuje Slovak Business Agency a Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy v spolupráci s Univerzitným technologickým inkubátorom STU InQb. Mediálnymi partnermi programu Playpark Bratislava sú portály Startitup, Veda na dosah a InnoNews.

Viac informácii o programe Playpark aj s možnosťou prihlásenia do 3. fázy nájdu záujemcovia na adrese: http://www.sbagency.sk/playpark.

Prehľad 10 finalistov súťaže startupov "playpark Bratislava Pitching Finals":

Projekt S-Case Martina Pekarčíka zameraný na zlepšenie zdravotnej diagnostiky, pričom hlavné využitie nájde najmä na odľahlých miestach v krajinách tretieho sveta. Prenosné zariadenie nabité modernými technológiami na uľahčenie bezodkladného vyšetrenia a analyzovanie viacerých telesných funkcií. Prístroj nahradí niekoľko zdravotníckych pomôcok naraz a je nezávislý od pokrytia miesta telekomunikačnými sieťami.

Aplikácia Kolega od Davida Barátha na zefektívnenie výberu toho správneho zamestnania pre jednotlivcov a taktiež opačne. Firmám má pomôcť vybrať si ideálneho zamestnanca do svojho tímu. Cieľom je tiež vytvoriť samostatný ekosystém uchádzačov o prácu, zamestnancov a zamestnávateľov, ktorý sa bude samostatne rozvíjať. 

Ďalším zaujímavým projektom v Playparku Bratislava sa stal DayCape - aplikácia pre autistov, ktorú vymysleli vo Švédsku a jeho autorka Miriam Košťalová priniesla túto inováciu na Slovensko s cieľom pomôcť ľuďom s autizmom lepšie si riadiť bežný život doma aj v škole aj prostredníctvom animácií a emotikonov.

Medzi sociálne inovácie Playparku patril aj projekt Edutime, ktorého zakladateľom je Filip Glatz. Projekt zameraný na multidisciplinárne programy a inovatívne produkty pre deti (kurzy, letné tábory, hračky a pod.), ktoré najmenších rozvíjajú, bavia, sú edukatívne a dizajnovo zaujímavé.

Veľmi netradičným, ale o to zaujímavejším spojením dizajnu a urbanfarmingu v interiéri, bol projekt LivingElements od Tibora Antony. Ide o biotechnologický produkt a dizajnérsky experiment v jednom - nevšedné prepojenie interiérového doplnku (svietidla) s domácim kultivátorom na riasu spirulina, ktorú je možné využiť ako doplnkovú potravinu.

Jeden z projektov Playparku Bratislava myslel aj na seniorov. Hlavnou myšlienkou projektu Joy of Movement od Evy Soldánovej je vniesť viac pohybu do ich života. Je tiež platformou na propagáciu a organizovanie športových aktivít a výletov pre seniorov.

Projekt Katky Klimentovej je zameraný na umeleckú sféru. Jej nová značka Project GC je zameraná na výrobu a ručné zdobenie výnimočných a zároveň modulovateľných kúskov oblečenia, ktoré môžu byť vo funkcii šperkov, doplnkov či textilnou súčasťou outfitu.

Ako zlepšiť život ľudí okolo seba a prispieť k šťastiu budúcich generácií? Napríklad produkciou menšieho odpadu. A práve to bolo cieľom projektu Miroslavy Molnár Ľachkej s názvom Tuto. Navrhuje sieťkové sáčky na opakované použitie, ktoré majú slúžiť ako náhrada mikroténových vreciek a budú šité v chránenej dielni na Slovensku.

Projekt Miroslava Pátka a jeho biznis partnera s názvom D-TW chce napríklad využiť termickú úpravu dreva v hudobnom priemysle na zlepšenie akustických vlastností hudobných nástrojov, ich častí, reproduktorov a podobne.

Na riešenie problému s parkovaním vo veľkých mestách zameral svoj projekt Matej Pavelka.So svojím projektom City Parking Simplified chce vodičom prinášať informácie o obsadenosti jednotlivých parkovacích miest. Okrem toho aplikácia poskytuje komplexnú informáciu o parkovacích obmedzeniach v danej mestskej časti.

Súvisiaci obsah

Komentáre