Opravili sme historické ľadovne na Železnej studničke


Nenápadné pivnice zapustené vo svahu oproti objektu Rotunda (pri kontajnerovom bufete) boli postavené v 18. storočí. V tých časoch kúpele viedol Jakub Palugay, vlastník vinárskeho impéria, ktorý z nich spravil vychýrené výletné miesto s výbornou kuchyňou. Počas najväčších zimných mrazov sa do ľadovní navozili kusy ľadu z blízkeho potoka Vydrica, ktoré potom počas celého roka chladili potraviny, pivo, víno a napríklad aj známe šampanské Jacqueson.

Mestské lesy v Bratislave v spolupráci s Bratislava Tourist Board opravili tieto pivnice, ktoré doteraz slúžili ako nevzhľadné skladisko odpadu. Pivnice boli vyčistené, opravila sa omietka vstupného portálu, ošetrili sa vnútorné klenbové konštrukcie a odstránili sa nevhodné zásahy z minulosti. Pivnice tak môžu slúžiť novému účelu.

„Železná studnička je miestom, kde sa prirodzene stretáva mestský život s lesným prostredím, ktoré tu spolu viac ako 200 rokov fungujú spoločne v symbióze. Mám veľkú radosť, že sa nám podarilo vrátiť historickú tvár týmto dvom ľadovniam a spraviť toto obľúbené miesto výletníkov krajším,“ Matej Dobšovič, riaditeľ Mestské lesy v Bratislave.

„Pre Bratislava Tourist Board je dôležitý rozvoj verejných prostredí Bratislavy a historicky vzácnych lokalít, ktoré navštevujú obyvatelia mesta aj návštevníci. V rámci projektu Turistom vo vlastnom meste sme venovali pozornosť nielen propagácii mesta a jeho ponuky, ale aj skrášleniu a zvýšeniu kvality viacerých obľúbených lokalít. Vďaka spolupráci s Mestskými lesmi sme preto mohli pomôcť aj tejto atraktivite,“ uviedol Vladimír Grežo, predseda predstavenstva BTB.

Ľadovne budú slúžiť na akcie pre verejnosť, akou bola napríklad edukačná výstava Noc netopierov, organizovaná mestskými lesmi. Priestory budú k dispozícii aj lokálnym vinárom na nekomerčnú prezentáciu ich vín.

Vnútro pivníc si môžete pozrieť najbližšie počas víkendu 12. – 13. decembra v čase od 10:00 do 15:00. Otvorenie bude spojené aj so symbolickými vianočnými trhmi, kde si od našich pracovníkov budete mať možnosť zakúpiť výrobky z mestských lesov ako kŕmidlá pre vtáky, drevené svietniky na sviečky či medové sety.

Obe pivnice nájdete na Železnej studničke pri odbočke na Kačín, hneď pri asfaltovej ceste.

O Mestských lesoch v Bratislave:

Spravujú vyše 3.000 hektárov lesa, vo vlastníctve Hlavného mesta SR. Patria sem obľúbené miesta ako Partizánska lúka, Železná studnička, Kačín, Kamzík či Horáreň Krasňany. Okrem vytvárania vhodných podmienok na rekreáciu obyvateľov sa zameriavajú aj na podporu ochrany prírody, ekovýchovu pre deti a šetrnú formu lesného hospodárstva.

Aktivity v rámci projektu Turistom vo vlastnom meste sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Súvisiaci obsah

Komentáre