Pozitívne testovaní klienti sú v izolácii, ich zdravotný stav je zatiaľ dobrý


Po potvrdení ochorenia u pracovníčky, ktorá bola posledný deň v práci v pondelok, 21. septembra, boli klienti zariadenia ihneď vyzvaní na sebaizoláciu a spolu so zamestnancami upozornení tiež na dodržiavanie najvyšších hygienických štandardov.

 

V prvej fáze, t.j. v piatok 25. septembra, bolo Intervenčným tímom Ministerstva zdravotníctva SR testovaných 75 ľudí, ktorí väčšinu svojho času trávili na dotknutom pavilóne zariadenia. Testovania RÚVZ, žiaľ, potvrdili pozitívne výsledky u 14 klientov a 1 ďalšej zamestnankyne. Všetci boli o výsledkoch okamžite informovaní a poučení o ďalšom postupe, rovnako ich rodiny. Klienti ako aj zamestnankyne zatiaľ zvládajú ochorenie bez výraznejších komplikácií a  ďalšia starostlivosť a liečba o nich bude prebiehať v špeciálne zriadenom oddelení pre COVID pozitívnych klientov. Všetky opatrenia na zabránenie šírenia nákazy sú zavedené a starostlivosť o klientov je plne zabezpečená. 

 

Testovanie aj dnes, v nedeľu 27. septembra, pokračuje. Testovaní sú  v priebehu dnešného dňa všetci klienti ako aj všetci dotknutí zamestnanci a zamestnankyne zariadenia Domov jesene života. Zamestnanci starajúci sa o klientov s pozitívnym výsledkom testu zostávajú v zariadení a služby sa budú striedať v desaťdňových turnusoch. Infektológ Intervenčného tímu Ministerstva zdravotníctva SR spoločne so zdravotným personálom zariadenia preventívne kontrolujú zdravotný stav klientov. V nasledujúcich dňoch zároveň vykonáme opätovné preventívne testovanie zamestnankýň a zamestnancov všetkých zariadení pre seniorov v správe mesta s cieľom minimalizovať riziko šírenia nákazy.  

 

Na základe epidemiologického vyšetrenia takisto RÚVZ v nedeľu, 27. septembra, nariadilo všetkým zamestnancom a klientom zariadenia sociálnych služieb Domov jesene života, aby sa podrobili plneniu karanténnych opatrení v priestoroch zariadenia, a to s platnosťou od toho istého dňa, 27. septembra 2020.  Akokoľvek je to pre klientov všetkých mestských zariadení pre seniorov a ich rodiny fyzicky a psychicky náročné, vyzvali sme ich, aby dočasne zostali iba v priestoroch zariadenia a úplne obmedzili aj návštevy, ktoré doteraz mohli prebiehať výhradne len v exteriéri, mimo priestorov zariadenia.

Starostlivosť o klientov je v plnom rozsahu zabezpečená. Každé zariadenie má podrobne pripravený plán, ako bezodkladne izolovať klientov s pozitívnym testom na COVID-19 a zamestnanci sú preškolení, ako používať ochranné prostriedky, dodržiavať preventívne postupy a minimalizovať riziko šírenia nákazy. Dôkladne každý deň monitorujeme zdravotný stav klientov. 

Súvisiaci obsah

Komentáre