Primátor prijal na radnici hlavnú architektku mesta Kodaň


V rámci oficiálneho stretnutia v reprezentatívnych priestoroch paláca primátor s hlavnou architektkou Kodane za prítomnosti hlavnej architektky Bratislavy Ingrid Konrad a organizátorov festivalu DAAD diskutovali o problémoch, ktoré trápia Bratislavu, pokiaľ ide o urbanizmus a rozvoj mesta. Po stretnutí u primátora nasledovalo otvorenie festivalu, kde sa prítomným hosťom prihovoril aj primátor Bratislavy, ktorý okrem iného poďakoval organizátorom za to, že úrovňou tohto podujatia nastavujú zrkadlo, akým smerom by sa mala architektúra uberať.

„Bratislava tohto roku oslavuje 25. výročie svojej existencie a jej vývoj, akým prechádza, je viditeľný. Riešime dlhodobo zanedbávané problémy, urbanizmus mesta patrí k jedným z nich. Mesto vypracovalo koncepciu smart city, do ktorej sa môže zapojiť verejnosť a tak nám pomáhať pri spoluvytváraní Bratislavy ako lepšieho miesta pre život, pokiaľ ide o zeleň, verejné priestranstvá či mobilitu a dopravu,“
uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.


Po úvodných príhovoroch sa konala prednáška hlavnej architektky mesta Kodaň Tiny Saaby, ktorá bola highlightom úvodného večera Dní architektúry a dizajnu 2018, v ktorej poukázala na omnoho hlbší význam profesií architekta a dizajnéra, než je len estetizácia prostredia.

Hlavní hostia DAAD 2018

29. mája 2018: TINA SAABY, hlavná architektka mesta Kodaň, Dánsko

30. mája 2018: Piet Eckert / E2A Architekten, Zürich, Švajčiarsko

30. mája 2018: Cany Ash a Robert Sakula / ASH SAKULA Architects, Londýn, Veľká Británia

30. mája 2018: ŠPELA Videčnik / OFIS Arhitekti, Ľubľana, Slovinsko

30. mája 2018: Konrad Grabowiecki / BBGK, Varšava, Poľsko

31. mája 2018: Xaveer De Geyter / XDGA, Brusel, Belgicko

31. mája 2018: Martin Rein-Cano / TOPOTEK 1, Berlín, Nemecko

31. mája 2018: Beth Galí / BB+GG Arquitectes, Barcelona, Španielsko

01. júna 2018: JoNATHAN Sergison / SERGISON BATES Architects, Londýn, Veľká Británia

01. júna 2018: Walter van Dijk / NL Architects, Amsterdam, Holandsko

Výstava v Galérii Archa na Uršulínskej 6 obsahuje výber aktuálne prebiehajúcich developerských projektov v Bratislave. Medzi vystavujúcimi sa zišli developerské spoločnosti Corwin, HB Reavis, ISE, ITB, J&T Real Estate, Penta Real Estate, YIT a Imagine Development. Výstava sa koná pod záštitou hlavnej architektky mesta Bratislavy Ingrid Konrad.

Okrem toho už tradične prebieha výstava v historických priestoroch Primaciálneho paláca v rámci sekcie SUPERDESIGNSTUDIO s výstavami:

INDUSTRIELL
– nová kolekcia nábytku a bytových doplnkov, ktorá vznikla v spolupráci medzi IKEA a holandským dizajnérom Pietom Hein Eekom
TAJOMNÉ GRAFIKY – séria nečakane objavených grafík mestských vedút z polovice 18. storočia, ktoré boli nájdené počas renovácie Koháry-Coburgovského paláca, dnešného Múzea vo Svätom Antone
ČIERNE DIERY – zabudnuté dedičstvo industriálnej architektúry na Slovensku
MIES VAN DER ROHE AWARD 2017 – medzinárodná výstava európskej ceny za architektúru
INTERAKTÍVNY MODEL NOVÝCH NÍV A BRATISLAVY – progresívny nástroj urbanistického plánovania od spoločnosti HB Reavis
TON – nové lounge kreslo Chips od českej dizajnérky Lucie Koldovej

Podrobný program festivalu je na internetovej stránke: www.daad.sk.

Festival DAAD na podujatiach nevyberá vstupné!


DAAD 2018 sa koná pod záštitou a s podporou Ministerstva kultúry SR, Bratislavského samosprávneho kraja, Primátora mesta Bratislavy Iva Nesrovnala, starostu Starého Mesta Bratislava Radoslava Števčíka a v spolupráci so Slovenskou komorou architektov, Spolkom architektov Slovenska, Vysokou školou výtvarných umení a Fakultou architektúry Slovenskej technickej univerzity. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

 

 

Súvisiaci obsah

Komentáre