Revitalizácia Námestia slobody pokračuje v plnom prúde


„Na Námestí slobody sme od minulého roka odviedli kus práce, ktorý je už viditeľný. Upraviť tak veľký verejný priestor si vyžaduje čas, financie a námahu. Som rád, že sa nám spolu s partnerom podarilo spojiť všetky tieto tri atribúty a Námestie slobody, ktoré je jedným z najdôležitejších verejných priestorov, bude po dlhých rokoch zanedbávania zrekonštruované a poskytne Bratislavčanom a návštevníkom mesta miesto pre aktívnu formu oddychu,“ informoval primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal po kontrolnom dni.

V rámci druhej etapy revitalizačných prác bolo na Námestí slobody vysadených 5 000 m2 trávnikov so závlahou, 3 600 m2 vymenených betónových povrchov a vybudované nové workoutové ihrisko vrátane úpravy jeho okolia. Do samotného ukončenia revitalizácie hlavné mesto vybuduje  na námestí záhon zelene so 6 stromami na mieste bývalých schodov, vysadí 20 nových stromov a  opraví dlažbu vo vnútornom okruhu fontány.

„Sme radi, že naše občianske združenie Dobré miesto pomáha revitalizovať tento rozsiahly verejný priestor. Výsledky prác už sú viditeľné, okrem závlahy a nových trávnikov sa budeme momentálne venovať budovaniu nového zeleného záhonu a výsadbe viac ako 20 stromov. Nová zeleň spríjemní námestie a prinesie nové tienisté plochy, čo je pri rozsahu priestoru v lete potrebné. Paralelne pracujeme na spracovaní projektovej dokumentácie k rekonštrukcii fontány, ktorá prejde štandardným schvaľovacím procesom,“ dodáva Jakub Gossányi, šéf developmentu v HB Reavis Slovakia.

Po ukončení tejto etapy sa začne tretia etapa, ktorou je rekonštrukcia fontány Družba.  Pôjde o finančne, technicky a časovo náročnú opravu, ktorá je naplánovaná v priebehu budúceho roka. Aktuálne architektonické štúdio v koordinácii s hlavným mestom a OZ Dobré m(i)estom založeným spoločnosťou HB Reavis už pracujú na projektovej dokumentácii, ktorá určí spôsob rekonštrukcie.

Na Námestí slobody sú po novom umiestnené aj informačné tabule, ktoré usmerňujú najmä pohyb psov. Mesto sa rozhodlo pre model západoeurópskych metropol a vyčlenilo pre nich priestor. „V tejto súvislosti chcem poprosiť verejnosť, aby tieto usmernenia dodržiavala a aj takýmto spôsobom spoločne s nami udržiavala námestie. Pevne verím, že Námestie slobody bude postupne vyhľadávaným miestom pre relax, šport či piknik,“ dodal primátor.

 

Súvisiaci obsah

Komentáre