Slávnostné udeľovanie cien Senior roka 2018 tento rok aj za účasti prezidenta SR


„Október je mesiacom úcty k starším, pre nás by to ale nemal byť len jeden mesiac v roku, ale mali by sme im to prejavovať celoročne, ako si našich starších spoluobčanov vážime. Častokrát nám ukazujú, koľko toho vedia urobiť nielen pre seba, svoje okolie, ale aj pre Bratislavu. Som rád, že budem môcť oceniť ich aktivity, ktorými dokazujú, že sú Bratislavčanmi, ktorým záleží na našom meste,“ uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

 

Na ocenenie Senior roka za neoceniteľný prínos pre Bratislavu za rok 2018 boli nominovaní:

 

Felicitas Babušíková, ktorá pôsobila ako hlavný rozhodca a kontrolór na najvyšších krasokorčuliarskych súťažiach. Počas ZOH v Salt Lake City bola súčasťou komisie, ktorá vypracovala súčasný systém hodnotenia v krasokorčuľovaní.

 

Viliam Dobiáš je uznávaný odborníko v oblasti medicíny a záchranárstva, držiteľom množstva ocenení a medailí a tiež autor či spoluautor množstva učebníc a takmer 200 publikácii uverejňovaných aj v zahraničí.

 

Juraja Sarvaša, herec a recitátor a tvorca výnimočných poetických večerov pri sviečkach v jeho réžii, ktoré sú venované slovenským básnikom.

 

Anton Uherík je profesor a vedec s umeleckou dušou. 40 rokov pôsobil v SAV, kde založil a viedol prvé a jediné psychofyziologické pracovisko na Slovensku. 20 rokov sa aktívne venuje práci s nepočujúcimi, čo vyústilo do tvorby originálneho patentovaného vynálezu metódy vyšetrovania sluchu.

 

Pavol Zelenay, skladateľ a hudobný redaktor Slovenského rozhlasu a tiež zakladateľ legendárneho hudobného festivalu - Bratislavská lýra.

 

Ivan Tatranský je zakladateľom Národného bridžového centra a o skúsenosti z hrania tejto hry sa rád delí s každým, kto má záujem. Ak sa vám do rúk dostane bridžová príručka, určite bude jej autorom práve on.

 

Ružena Borzová je vedúcou denného centra pre seniorov, angažuje sa aj ako predsedníčka Slovenského zväzu Červeného kríža a aktívne pomáha ľudom bez domova.

 

Marta Ličková patrí k významných slovenským prekladateľom. Za svoj život preložila viac ako 200 kníh z ruského, nemeckého, maďarského a ukrajinského jazyka.

 

Dana Herrmannová, jedna z prvých televíznych hlásateliek, stále pri zrode televízie v roku 1956. O prácu však prišla keď odmietla prijať „normalizáciu“ po príchode sovietskych vojsk na naše územie. Po revolúcii sa opäť vrátila do prostredia televíznej tvorby.

 

Ferdinand Milučký, architekt, projektant a laureát množstva ocenení, ktorý sa desaťročia venoval občianskej a bytovej výstavbe  a výstavníctvu. Čestný občan mesta Rajec, pre ktoré zrekonštruoval renesančnú radnicu je taktiež autorom Krematória v Bratislave.

 

Jozef Iľko, jeden z najznámejších slovenských meteorológov, kandidát vied, zastupoval Československo na Svetovej meteorologickej organizácii v Ženeve. V súčasnosti sa venuje predpovedi počasia a spolupracuje s rôznymi masmédiami.

 

Gréta Hrdá, jej profesionálne pôsobenie po celý život vypĺňala súčasne pedagogická a koncertná činnosť. Zastávala funkciu koncertného majstra v rozmanitých komorných a symfonických orchestroch na Slovensku, ale aj v zahraničí.

 

Oľga Rapavá je známa každému fanúšikovi hudobno-dramatického pásma Petržalská svadba. Poznať ju môžete aj ako speváčku OZ Petržalčanka, ktorá za svoj výkon získala v roku 2016 ocenenie ako najlepšia sólová speváčka Slovenska.

 

Peter Buček, povolaním chemik, no srdcom športový novinár, nositeľ medaile za podporu hendikepovaných športovcov. Zúčastnil sa 16 olympiád a stál pri zrode triatlonu a bejzbalu na Slovensku. Triatlonu sa aktívne venuje aj dnes, avšak už ako veterán.

Ocenenie Senior roka sa udeľuje Bratislavčanom, ktorí v meste pôsobili pracovne, angažovali sa vo verejnej sfére alebo záujmovej činnosti a aj v súčasnosti na dobrovoľníckej báze pôsobia v občianskej, sociálnej, kultúrnej, športovej či inej oblasti.

Cenu Senior roka 2017 si minulý rok prevzali 6 Bratislavčania: športový redaktor Jozef Kšiňan, vedúca speváckeho zboru Melódia Mária Winkláreková, fotograf Miro Gregor, zakladateľ sídliskového hokejbalu Peter Blaha, architektka Štefánia Krumlová a Peter Čepec z Galérie TYPO-ARS.

 

Súvisiaci obsah

Komentáre