V Justiho sieni Primaciálneho paláca začína výstava 100 rokov slovenskej diplomacie


Výstava prezentuje 100 rokov československej a slovenskej histórie diplomacie z pohľadu podielu slovenských diplomatov na dôležitých dejinných udalostiach v rámci ČSR, ČSSR, ČSFR resp. samostatnej Slovenskej republiky. Významný priestor je v projekte venovaný úspešnému príbehu našej krajiny počas rokov samostatnosti, jej diplomacii a dosiahnutým výsledkom v oblasti zahraničnej politiky.

 

Autori projektu prostredníctvom výstavy poukazujú na fakt, že míľniky slovenskej diplomacie okrem známejších postáv ako Milan Rastislav Štefánik, Milan Hodža alebo Štefan Osuský, pomáhali stavať aj verejnosti menej známe osobnosti z histórie slovenskej diplomacie, akými boli Juraj Slávik, Vladimír Svetozár Hurban, Ján Papánek, Ivan Krno a ďalší.

 

Vyústením snahy vyššie uvedených i mnohých ďalších historických osobností bol vznik samostatnej Slovenskej republiky. Verejnosť sa bude mať možnosť prostredníctvom výstavy oboznámiť aj s osobnosťami súčasnej modernej slovenskej diplomacie ako Eduard Kukan, Ján Kubiš, Maroš Šefčovič, Miroslav Jenča, Peter Tomka a Miroslav Lajčák.  

 

V rámci projektu boli použité fotografie a archívne dokumenty zo zbierok Slovenského národného archívu, Slovenskej národnej knižnice, Diplomatického archívu MZVaEZ SR, TASR a súkromnej zbierky riaditeľa HÚ SAV Slavomíra Micháleka, ktorý bol súčasne aj odborným konzultantom historickej a faktografickej stránky výstavy.

Súvisiaci obsah

Komentáre