Vyhlásenie výsledkov 7. ročníka súťaže SLOVAK PRESS PHOTO


Práce prihlásené do súťaže novinárskej fotografie hodnotila 5-členná medzinárodná porota, ktorá sa zišla v dňoch 1. – 3. septembra 2018 v priestoroch Zichyho paláca v Bratislave, v zložení: Joe Klamar (fotograf, agentúra AP, SK/Kanada) – predseda poroty, Francesco Zizola (fotograf, agentúra NOOR, Taliansko), Maral Deghati (fotoeditorka, World Press Photo, Francúzsko/Irán), Jindřich Štreit (fotograf a pedagóg, ČR) a Czarek Sokolowski (fotograf, agentúra AP, Poľsko). Práce v medzinárodnej kategórii Krátke video hodnotili Pavol Barabáš, Tomáš Stanek a Petr Vavrouška (ČR).

 

Do súťaže sa registrovalo 241 tvorcov, 165 napokon uzavrelo registráciu a poslali spolu 556 súťažných prác. Porota pre fotografické práce si v rámci hodnotenia pozrela 2 672 snímok v sériách a samostatných fotografiách. Hodnotila samostatné fotografie a série fotografií v 10 súťažných kategóriách: Aktualita, Reportáž, Každodenný život, Portrét, Šport, Príroda a životné prostredie, Svet umenia a kultúry, Mladí fotografi do 25 rokov a študenti (medzinárodná kategória), Dlhodobý dokument (medzinárodná kategória) a Grant Bratislavy.

Do medzinárodných súťažných kategórií sa mohli prihlasovať fotografi a videotvorcovia z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rakúska, Ukrajiny a Slovinska.

 

Medzi súťažnými prácami dominovali témy celospoločenských protestov na Slovensku a ich dôsledky na politickú scénu, aktuálne problémy životného prostredia, množstvo fotografov sa zameriavalo na sociálne problémy doma i v zahraničí. Porota konštatovala výrazne vyššiu kvalitu prihlásených prác v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi, a to vo všetkých kategóriách.

Medzi najsilnejšie patril Dlhodobý dokument, ale aj Príroda a životné prostredie či klasické žurnalistické kategórie Aktualita a Reportáž. Najpočetnejšie boli zastúpené kategórie Dlhodobý dokument a kategória Študenti a mladí fotografi do 25 rokov. V tomto ročníku porota vyberala víťazov spomedzi finalistov jednotlivých kategórií, pričom každá kategória má svojich víťazov medzi samostatnými fotografiami i sériami, čo svedčí o výbornej kvalite súťažných prác. Dve ocenené práce boli zo súťaže vyradené pre porušenie pravidiel súťaže SLOVAK PRESS PHOTO 2018.

 

Porota sa rozhodla udeliť hlavnú cenu súťaže Grand Prix fotografii zo série Za slušné

Slovensko od fotografa Denníka N Tomáša Benedikoviča.

 

Mená finalistov sme zverejnili 27. septembra 2018.

Grant Bratislavy, ktorý udeľuje primátor hlavného mesta na základe ukážky projektu, získal Ján Viazanička s projektom Čas oddychu.

 

Všetky fotografie, ktoré postúpili do finále, budú vystavené v rámci výstavy SLOVAK PRESS PHOTO 2018 vo výstavných priestoroch Domu umenia na Nám. SNP 12 v Bratislave. Výstava predstavuje dovedna 310 fotografií, pričom prezentovaných bude aj 5 najlepších videí. Výstava bude otvorená denne okrem utorka do 30. októbra 2018.

 

Grant Bratislavy, ktorý v 6. ročníku vyhrala a rok pripravovala fotografka Olja Triaška Stefanović s názvom Nová Bratislava, zachytávajúca novovznikajúcu dynamiku hlavného mesta prostredníctvom architektúry a zmien verejného priestoru, bude vystavený v Justiho sieni Primaciálneho paláca v Bratislave.

 

Nad 7. ročníkom súťaže SLOVAK PRESS PHOTO prevzali záštitu prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, ministerka kultúry Ľubica Laššáková a primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal. Projekt finančne podporil Fond na podporu umenia.

Súvisiaci obsah

Komentáre