Zmena klímy spôsobuje extrémne zmeny počasia, buďme na ne pripravení


Na nedostatok tekutín sú v letných mesiacoch náchylní predovšetkým starší ľudia, chorí ľudia a deti. Keďže deti majú horšiu termoreguláciu, treba aby dospelí kládli na pitný režim veľký dôraz.

 

Za najideálnejší zdroj tekutín je považovaná čistá pitná voda, ktorá by mala mať veľkú prevahu v celkovom množstve prijatých tekutín. Je vhodné ju ochutiť citrónovou šťavou alebo čerstvými mätovými lístkami. V lete však nestačí piť len vodu. Počas horúcich dní musíme telo zásobovať aj dostatkom vitamínov a minerálov, nakoľko telo potením vitamíny a minerály vylučuje. Vhodnou alternatívou zdroja tekutín sú zeleninové a ovocné šťavy. V neposlednom rade medzi kvalitný zdroj tekutín patria čaje. Prostredníctvom nesladených ovocných a bylinkových čajov  môžeme dopĺňať pitný režim, ale tiež riešiť rozličné zdravotné problémy. Športovo aktívni ľudia by nemali zabúdať na športové nápoje. Väčšina odborníkov pre náročnejšie fyzické aktivity v letných mesiacoch odporúča izotonické a  hypotonické nápoje pre rýchlejšiu a ľahšiu regeneráciu.

 

Piť treba priebežne počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Pocit smädu je už výstrahou, že telu chýbajú tekutiny. Nárazové pitie naviac škodí obličkám. Vyhýbať by sme sa mali kofeínu, ktorý má silné odvodňovacie účinky, príp. za každú šálku kávy či čierneho alebo zeleného čaju vypiť navyše 2 poháre vody. Do dodržiavania pitného režimu nepatrí alkohol a miešané nápoje s obsahom alkoholu. Takisto ani mlieko a mliečne nápoje. Sú považované skôr za jedlo. Nevhodné sú sladené a ľadové nápoje.

 

Príznaky dehydratácie:

  • únava, malátnosť, spavosť,
  • porucha pozornosti, koordinácie chôdze a pohybov,
  • suchosť a nepružnosť pokožky, suchosť slizníc,
  • zrýchlenie pulzu,
  • zníženie krvného tlaku.

Na otázku, koľko tekutín naozaj potrebujeme prijať, sa nedá odpovedať paušálne. Naše potreby sú rozdielne, sú závislé od veku, váhy, či fyzického výkonu. Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej 3 litre nápojov. Počas teplých dní sa odporúča nosiť podľa možnosti odev svetlých farieb, najlepšie z prírodných materiálov, má byť ľahký, vzdušný a voľného strihu.

 

V spolupráci so samosprávou Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy pomáha zabezpečovať a  dodržiavať nevyhnutný pitný režim Bratislavská vodárenská spoločnosť (ďalej len „BVS“). Od roku 2012 počas extrémne horúcich dní rozdávame obyvateľom a návštevníkom mesta pitnú vodu z pristavených cisterien BVS. Jedna cisterna má cca 1000 l vody na deň. Pitný režim z cisterien zabezpečuje BVS aj počas športových podujatí, ktoré sa konajú v spádovom území BVS.

 

Obľúbené cisterny s pitnou vodou a verejné pitné fontánky v meste dopĺňajú viaceré osviežovače, resp. rozprašovače vody do ovzdušia, známe aj ako vodné hmly či rosiče. Tieto by mali spríjemňovať horúce dni obyvateľom a  návštevníkom mesta, ktorí trávia svoj čas pri prechádzkach  centrom mesta. Ľudia si na tento spôsob osviežovania horúceho vzduchu rýchlo zvykli a  boli zaznamenané len pozitívne ohlasy. Veríme, že projekt ako jedna z verejnoprospešných aktivít prispeje k skvalitňovaniu mestských verejných priestorov a zvýši kvalitu života v meste.

Súvisiaci obsah

Komentáre