Zajtra: Mierny dážď 20°C

Zvýšime bezpečnosť v MHD


Za účasti polície, mestskej polície, vedenia Dopravného podniku Bratislava, vedenia mesta a odborníkov z magistrátu sme dnes absolvovali stretnutie s cieľom nájsť riešenia pre zvýšenie bezpečnosti cestujúcich v MHD.

Časť riešení je na strane Dopravného podniku, mesta a zložiek, ktoré zabezpečujú verejný poriadok. Výraznejšie nápomocná však môže byť aj cestujúca verejnosť. V prvom rade musia byť všetky vozidlá vybavené kamerovým systémom tak, aby bezpečnostné zložky mali online spojenie s vozidlom MHD, v ktorom sa odohráva krízová situácia. Rovnako musí byť k dispozícii kamerový záznam, aby bolo možné aj po prípadnom incidente jednoduchšie identifikovať agresora a pôsobiť na ďalších potenciálnych aj spätne odstrašujúcim príkladom. Preto sa v budúcnosti budú všetky vozidlá MHD nakupovať už len s kamerami.

Zatiaľ je spoločnou snahou mesta a DPB všetky nočné linky, kde je zvýšené riziko takýchto incidentov, zabezpečiť funkčným kamerovým systémom. Rovnako už v krátkom čase v spolupráci s políciou aj mestskou políciou príde k prehodnoteniu predpísaného postupu vodičov v prípade, že sa nejaký bezpečnostný incident vo vozidle odohráva.

Ďalšou samostatnou témou je čo najrýchlejšie zabezpečiť prítomnosť polície na mieste činu. Tu hľadáme spôsob, ako verejnosť môže privolať hliadku aj bez toho, aby sa priamo vystavila ohrozeniu reálnym alebo potenciálnym agresorom. Mestská polícia aj pre tieto prípady buduje svoju špeciálnu zásahovú jednotku.

Nedávny agresívny čin skupiny mladíkov voči manželskému páru v autobuse MHD tvrdo odsudzujeme a veríme, že čo najskôr príde k ich obvineniu aj k spravodlivému potrestaniu.

Súvisiaci obsah

Komentáre