Zlatá kniha Bratislavy

Od roku 1971 vedie radnica špeciálnu kroniku pamätných návštev mesta, tzv. Zlatú knihu Bratislavy. Táto výnimočná kniha obsahuje autentické zápisy najvyšších štátnych predstaviteľov, ktorí navštívili pôdu samosprávy mesta, držiteľov Čestného občianstva, Kľúčov od mesta a spomienky na niektoré ďalšie významné stretnutia a prijatia. Zlatá kniha Bratislavy je uschovaná v trezore kancelárie primátora.
Zlatá kniha Bratislavy predstavuje vzácnu kroniku spomienok na špičkových predstaviteľov politického, spoločenského a kultúrneho života, ktorý poctili naše mesto a jeho radnicu svojou návštevou.
 
 
 
1971
Ondrej NEPELA, slovenský krasokorčuliar, 4. apríla 1971

1975
Gustav HUSÁK, generálny tajomník Ústredného výboru KSČ a prezident ČSSR, 4. apríla 1975

1978
Anton TKÁČ, 3-násobný majster sveta a olympijský víťaz, československý reprezentant v dráhovej cyklistike, 1978 (dátum neznámy)

1979
Vasilij KUZNECOV, podpredseda Prezídia Najvyššieho sovietu ZSSR, 28. júna 1979

1981
Babrak KARMAL, generálny tajomník Ústredného výboru ľudovej demokratickej strany Afganistanu, 26. júna 1981

1985
Jozef SABOVČÍK, majster Európy v krasokorčuľovaní, 14. februára 1985

1986
Theocaris MANAVIS, starosta mesta Thessaloniki, 23. apríla 1986

1987
Jana KUŤKOVÁ, členka reprezentačného družstva žien v hádzanej,
Jana STAŠOVÁ, členka reprezentačného družstva žien v hádzanej,
Mária ĎURIŠINOVÁ, členka reprezentačného družstva žien v hádzanej, 13. januára 1987
Tellero KOIVISTA, manželka prezidenta Fínskej republiky, 25. apríla 1987
Konstantin Ivanovič MASIK, prvý tajomník MV KSU družobného Kyjeva, 20. septembra 1987

1988
Gustáv HUSÁK, prezident ČSSR, 24. apríla 1988
Juan Antonio SAMARANCH, predseda Medzinárodného olympijského výboru, 18. mája 1988
Christos SATZETAKIS, prezident Gréckej republiky, 26. mája 1988
Klaus WEDEMEIER, starosta mesta Brémy, 4. októbra 1988
Antun MILOVIČ, predseda Výkonnej rady Socialistickej republiky Chorvátska, 13. novembra 1988
François MITTERRAND, prezident Francúzskej republiky, 9. decembra 1988

1989
Raif DIZDAREVIĆ, predseda Predsedníctva SFRJ, 13. apríla 1989
Vitalij Andrejevič MASOL, predseda Rady ministrov Ukrajinskej SSR, 16. mája 1989
José Eduardodos SANTOS, prezident Angolskej ľudovej republiky, 25. júla 1989
George CHRISTODOULIDES, starosta mesta Larnaka, 7. novembra 1989
Rómeš ČANDRA, predseda Svetovej rady mieru, 8. novembra 1989
Družobná dohoda medzi Bratislavou a Székesfehérvárom: István BALSAY, predseda NV, a István GARTAI, tajomník NV, 22. novembra 1989

1990
Jeho svätosť pápež Ján PAVOL II., 22. apríla 1990
Václav HAVEL, prezident Českej republiky, 4. júna 1990
Jacques DELORS, predseda Komisie európskych spoločenstiev, 21. septembra 1990
Jeho kráľovská Výsosť belgický princ ALBERT, 27. septembra 1990

1991
Želju ŽELEV, prezident Bulharskej republiky, 5. februára 1991
Jeho kráľovská Výsosť princ Charles a Jej kráľovská Výsosť prinezná Diana z Walesu, 8. mája 1991
Francesco COSSIGA, prezident Talianskej republiky, 5. júla 1991
Lech WAŁĘSA, prezident Poľskej republiky, 18. septembra 1991
Bernard WEATHERILL, predseda Dolnej snemovne britského parlamentu, 19. septembra 1991
Turgut ÖZAL, prezident Tureckej republiky, 22. septembra 1991
Richard von WEIZSÄCKER, prezident SRN, 11. októbra 1991
Chaim HERZOG, prezident štátu Izrael, 16. októbra 1991

1992
Helmut KOHL, spolkový kancelár SRN, 28. februára 1992
Jože STRGAR, primátor hlavného mesta Slovinskej republiky Ľubľany, 26. novembra 1992
Heinz FISCHER, predseda Národnej rady Rakúskej republiky, 16. februára 1992

1993
Michal KOVÁČ, prezident Slovenskej republiky, 12. marca 1993
Jeho kráľovská Výsosť, luxemburský veľkovojvoda korunný princ HENRI, 4. mája 1993
Egon Alfred KLEPSCH, predseda Európskeho parlamentu, 15. júna 1993
Thomas KLESTIL, prezident Rakúskej republiky, 13. júla 1993
Janez DRNOVŠEK, predseda vlády Slovinska, 28. júla 1993
Boris Nikolajevič JEĽCIN, prezident Ruskej federácie, 23. septembra 1993
Ion ILIJESCU, prezident Rumunska, 23. septembra 1993
Milan UHDE, predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky, 11. októbra 1993
Otto PILLER, predseda Kanotnálnej rady Parlamentu Švajčiarskej konfederácie, 9. novembra 1993

1994
Józef OLEKSY, maršálek Sejmu Poľskej republiky, 22. feburára 1994
Vigís FINNGBOGADÓTTIR, prezidentka Islandskej republiky, 20. mája 1994
Jej Veličenstvo kráľovná Dánska MARGRETHE II. a Jeho kráľovská Výsosť princ HENRIK, 13. októbra 1994

1995
Jean-Louise CLOSE, starosta spriateleného belgického mesta Namur, 25. októbra 1995

1996
Hillary CLINTON, manželka prezidenta Spojených štátov amerických, 6. júla 1996
Betty BOOTHROYD, predsedníčka Dolnej snemovne Parlamentu Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, 18. septembra 1996

1997
Miloš ZEMAN, predseda Posleneckej snemovne Parlamentu Českej republiky, 16. januára 1997
Klaus KINKEL, vicekancelár a minister zahraničných vecí Spolkovej republiky Nemecko, 1. mája 1997
Roger William CORK, primátor hlavného mesta Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, 14. mája 1997
Alexander KWAŚNIEWSKI, prezident Poľskej republiky, 20. augusta 1997
Erling Heymann OLSEN, predseda Parlamentu Dánskeho kráľovstva, 24. septembra 1997
Gianfranco MADDOLI, starosta talianskeho mesta Perugia, 19. októbra 1997
Birgitta DAHL, predsedníčka Parlamentu Švédskeho kráľovstva, 5. novembra 1997
Jeho Výsosť a Excelencia Andrew BERTIE, veľmajster Zvrchovaného rádu maltézskych rytierov, 27. novembra 1997
Petar STOJANOV, predsedníčka Dolnej Snemovne Parlamentu Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, 18. septembra 1997

1998
Jan KOUKAL, primátor hlavného mesta Českej republiky Prahy, 9.10. 1998

1999
Janez DRNOVŠEK, predseda vlády Slovinskej republiky, 19. marca 1999
Gildas Laurent MOLGAT, predseda Senátu Parlamentu Kanady, 30. marca 1999
Ivan KOSTOV, predseda vlády Bulharskej republiky, 6. apríla 1999
Michael HÄUPL, primátor hlavného mesta Rakúskej republiky a predseda krajinskej vlády spolkovej krajiny Viedeň, 3. mája 1999
Rudolf SCHUSTER, prezident Slovenskej republiky, 17. júna 1999
Kofi Atta ANNAN, generálny tajomník OSN, 14. júla 1999
Radu VASILE, predseda vlády Rumunskej republiky, 4. septembra 1999
Arpád GÖNCZ, prezident Maďarskej republiky, 6. septembra 1999
Jurij Michajlovič LUŽKOV, primátor hlavného mesta Ruskej federácie Moskvy, 22. septembra 1999
Lord Ruseel JOHNSTON, predseda Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, 7. októbra 1999
János ÁDER, predseda Národného zhromaždenia Maďarskej republiky, 10. decembra 1999

2000
Gilber PARENT, predseda Dolnej snemovne Parlamentu Kanady, 19. arpíla 2000
Mart LAAR, predseda vlády Estónskej republiky, 20. apríla 2000
Edmund STOIBER, predseda vlády Slobodného štátu Bavorsko, 3. mája 2000
Edward Fenech-ADAMI, predseda vlády Malty, 17. mája 2000
Hanspeter SAILER, predseda Spolkového parlamentu Švajčiarskej konfederácie, 29. mája 2000
Emil CONSTANTINESCU, prezident Rumunska, 6. júna 2000
Armand De DECKER, predseda Senátu Belgického kráľovstva, 13. júna 2000
Krishan KANT, viceprezident Indickej republiky, 13. júna 2000
Andrés Zaldívar LARRAÍN, predseda Senátu Národného kongresu Chilskej republiky, 29. septembra 2000
Jej císárska Výsosť princezná Japonska SAYAKO, 6. októbra 2000
Jeho kráľovská Výsosť princ CHARLES z Walesu, 2. novembra 2000
Thomas KLESTIL, prezident Rakúskej republiky,
s manželkou Margot KLESTIL-LÖFFLER, 21. novembra 2000
Ehud OLMERT, primátor hlavného mesta Izraela Jeruzalema, 21.-22. novembra 2000

2001
Maciej PŁAZYŃSKI, maršálek Sejmu Poľskej republiky, 12. januára 2001
Kirsi KOLLE-GRONDAHL, predsedníčka Parlamentu Nórskeho kráľovstva, 30. januára 2001
Jan KASL, primátor hlavného mesta Českej republiky Prahy, 8.-9. marca 2001
Tom RIDGE, guvernér štátu Pennsylvánia, 16. mája 2001
Hans NIESSL, krajinský predseda vlády spolkovej krajiny Rakúska Burgenlandu, 17. mája 2001
Anton TABONE, predseda parlamentu Malty, 25. mája 2001
Peter DUCHOŇ, primátor štatutárneho mesta Českej republiky Brna, 4. júna 2001
António GUTERRES, predseda vlády Portugalskej republiky, 5. júna 2001
António de Almeida SANTOS, predseda Republikového zhromaždenia Portugalska, 18. júna 2001
Tamisuke WATANUKI, predsedníčka Dolnej snemovne japonského parlamentu, 21. augusta 2001
Séamus PATTISON, predseda Dolnej snemovne Parlamentu Írska, 27. augusta 2001
Stjepan MESIĆ, prezident Chorvátskej republiky, 26. 9. 2001
Valer DORNEANU, predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu Rumunska, 8. októbra 2001
Ferenc MÁDL, prezident Maďarskej republiky, 18. októbra 2001
Jean SPAUTZ, predseda Posleneckej snemovne Parlamentu Luxemburského veľkovojvodstva, 29. októbra 2001
Klaus WOWEREIT, primátor hlavného mesta Spolkovej republiky Nemecka Berlína, 2. novembra 2001
Rafael ESTRELLA, predseda Parlamentného zhromaždenia Severoatlantickej aliancie NATO, 13. novembra 2001
Konstantinos SIMITIS, predseda vlády Helénskej republiky, 13. novembra 2001
Dragoljub MIĆUNOVIĆ, predseda Zväzového parlamentu Zväzovej republiky Juhoslávie, 26. novembra 2001

2002
Anders Fogh RASMUSSEN, predseda vlády Dánskeho kráľovstva, 10. januára 2002
Ahmet Needet SEZER, prezident Tureckej republiky, 5. marca 2002
Jeho Veličenstvo kráľ Carl XVI. Gustaf a Jej Veličenstvo kráľovná Silvia, 3. apríla 2002
Viktorija POTOČNIK, primátorka hlavného mesta Slovinskej republiky Ľubľany, 4.-5. apríla 2002
Jeho Excelencia Constantinos STEPHANOPOULOS, prezident Helénskej republiky, 8. apríla 2002
Aleksander KWAŚNIEWSKI, president poľskej republiky, s manželkou, 26. apríla 2002
Boris TRAJKOVSKI, prezident macedónskej republiky, s manželkou, 15. mája 2002
Leszek MILLER, predseda vlády Poľskej republiky, s manželkou, 24. mája 2002
Jeho najjasnejšia Výsosť monacký dedičný princ ALBERT,  29. mája 2002
Renato LOCCHI, pirimátor talianskeho mesta Perugia, 30. mája - 3. júna 2002
Viviane REDING, komisárka Európskej komisie pre kultúru, vzdelávanie, audiovíziu, šport a mládež, 17. júna 2002
Georgi PAVRANOV, prezident Bulharskej republiky, 17. júna 2002
Jeho Veličenstvo kráľ Juan Carlos I. a Jej veličenstvo kráľovná SOFIA, 2. júla 2002
Carlo Anzeglio CIAMPI, prezident Talianskej republiky, 10. júla 2002
Lubomír ZAORÁLEK, predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky, 30. októbra 2002

2003
Jacques ROGGE, predseda Medzinárodného olympijského výboru, 25. janúara 2003
Václav KLAUS, prezident Českej republiky, s manželkou, 18. marca 2003
Andreas KHOL, predseda Národnej rady Rakúskej republiky, 16. mája 2003
Mary McALEESE, prezidentka Írska, s manželom, 6. júna 2003
Abdelaziz BOUTEFLIKA, prezident Alžírskej demokratickej a ľudovej republiky, 16. júna 2003
Jorge SAMPAIO, prezident Portugalskej republiky, 1. júla 2003
Predstavitelia OECD, pri príležitosti 1064. zasadnutia Rady OECD v SR, 19. septembra 2003
Ogňan GERDŽIKOV, predseda Parlamentu Bulharskej republiky, 3. októbra 2003

2004
Björn von SYDOW, preseda Parlamentu Švédskeho kráľovstva, 23. marca 2004
Janez SUŠNIK, predseda Štátnej rady Slovinskej republiky, 1. apríla 2004
Christian PONCELET, predseda Senátu Francúzskej republiky, 21. apríla 2004
Alois GLÜCK, prezident Krajinského snemu spolkovej krajiny Bavorska, 26. apríla 2004
Michael HÄUPL, primátor hlavného mesta Rakúskej republiky a predseda krajinskej vlády spolkovej krajiny Viedne, 17. júna 2004
The Right Honourable Alderman Robert FINCH, The Lord Mayor of London, 7. júla 2004
Eugene Andrew CERNAN, kozmonaut kapitán, 28. septembra 2004

2005
Ivan GAŠPAROVIČ, prezident Slovenskej republiky, 1. februára 2005
Přemysl SOBOTKA, predseda Senátu Parlamentu Českej republiky, 3. februára 2005
Laura BUSHOVÁ, manželka prezidenta Spojených štátov amerických, a Ľudmila Alexandrovna PUTINOVÁ, manželka prezidenta Ruskej federácie, 24. februára 2005
Boris Vjačeslavovič GRYZLOV, predseda Štátnej dumy Ruskej federácie, 4. apríla 2005
Josef FÜHRINGER, predseda krajinskej vlády spolkovej krajiny Horné Rakúsko, 31. mája 2005
Jeho kráľovská Výsosť veľkovojvoda Henri de LUXEMBOURG a Jej kráľovská Výsosť veľkovojvodkyňa Maria Teressa de LUXEMBOURG a Jej kráľovská Výsosť dedičný veľkovojvoda Guillaume de LUXEMBOURG, 7. septembra 2005
Stjepan MESIĆ, prezident Chorvátskej republiky, 4. novembra 2005
Milan BANDIĆ, primátor hlavného mesta Chorvátskej republiky Záhrebu, 2.-4. decembra 2005

2006
Svetozar MAROVIĆ, prezident Srbska a Čiernej Hory, 17. februára 2006
Vaira Vike-FREIBERGA, prezidentka Lotyšskej republiky, 7. júla 2006
Mirek TOPOLÁNEK, predseda vlády Českej republiky, 14. septembra 2006
Jeho Veličenstvo kráľ Kambodže Norodon SIHAMONI, 25. septembra 2006
Jeho najjasnejšia Výsosť zvrchované monacké knieža ALBERT II., 24. októbra 2006

2007
Angel Guria, generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, s manželkou Lulu Qunitana, 4. apríla 2007
Jej Veličenstvo holandská kráľovná BEATRIX, 22. mája 2007
Zoran JANKOVIĆ, primátor hlavného mesta Slovinskej republiky Ľubľany, 30. novembra 2007

2008
Mons. ICDr. Stanislav ZVOLENSKÝ, arcibiskup - metropolita Bratislavskej arcidiecézy, 13. mája 2002
Luka BEBIĆ, predseda Parlamentu Chorvátskej republiky, 8. júla 2008
Jej Veličenstvo kráľovná ELIZABETH a Jeho kráľovská Výsosť vojvoda z Edinburghu FILIP, 23. októbra 2008
Jan Peter BALKENENDE, predseda vlády Holandského kráľovstva, 12. novembra 2008
Michaëlle JEAN, generálna guvernérka Kanady, s manželom Jean-Daniel LAFOND, 27. novembra 2008

2009
Dr. Gábor DEMSZKY, primátor hlavného mesta Maďarskej republiky Budapešti, 19. februára 2009
Bashar AL-ASSAD, prezident Sýrskej ľudovej republiky, s manželkou Asma AL-ASSAD, 29. apríla 2009
Jej Milosť vojvodkyňa z Norfolku Georgina Susan Fitzalan-HOWARD, 7. mája 2009
Jeho Svätosť 14. dalajláma  TENZIN GYATSO,  9. septembra 2009

2010
Jeho Veličenstvo nórsky kráľ HARALD V. a Jej Veličenstvo nórska kráľovná SONJA, 26. októbra 2010

2011
Marios GAROYIAN, predseda Parlamentu Cyperskej republiky, 14. marca 2011
Hans NIESSL, krajinský predseda vlády spolkovej krajiny Rakúska Burgenlandu, 3. júna 2011
Iveta RADIČOVÁ, predsedníčka vlády Slovenskej republiky,
Petr NEČAS, predseda vlády Českej republiky, (v zastúpení) Karl SCHWARZENBERG
Viktor ORBÁN, predseda vlády Maďarskej republiky,
Donald TUSK, predseda vlády Poľskej republiky, 16. júna 2011
Bronislaw KOMOROWSKI, prezident Poľskej republiky, 21. júna 2011
István TARLÓS, primátor hlavného mesta Maďarskej republiky, 23. júna 2011

2012
Wladimiro BOCCALI, primátor mesta Perugia, 23. júna 2012

2013
Václav KLAUS, prezident Českej republiky, 27. februára 2013
Miloš ZEMAN, prezident Českej republiky, 5. apríla 2013
Edgar SAVISAAR, primátor hlavného mesta Estónskej republiky Tallinnu, 15. apríla 2013
Toomas Hendrik ILVES, prezident Estónskej republiky, 18. apríla 2013
Jeho cisárska Výsosť princ AKIŠINO a Jej cisárska Výsosť princezná AKIŠINO, 24. júna 2013
Karolos PAPOULIAS, prezident Helénskej republiky, 16. septembra 2013
Rosen PLENELIEV, prezident Bulharskej republiky, 5. novembra 2013
Tony Tan Keng YAM, prezident Singapurskej republiky, 15. novembra 2013

2014
George ABELA, prezident Maltskej republiky, 23. januára 2014
Tomáš HUDEČEK, primátor hlavného mesta Českej republiky Prahy, 20. februára 2014
Michael HÄUPL, primátor hlavného mesta Rakúskej republiky a predseda krajinnej vlády spolkovej krajiny Viedeň, 15. mája 2014

2015
Andrej KISKA, prezident Slovenskej republiky, 23. novembra 2015

2016
The Right Honourable Alderman The Lord MOUNTEVANS, The Lord Mayor of the City of London, 18. mája 2016

2017
-