Okrem mestskej polície, štátnej polície či záchrannej zdravotnej služby v nočnej Bratislave prispieva k bezpečnosti a znižovaniu rizík aj dobrovoľnícka Nočná pomoc. Pretože pomoc v noci často potrebujeme v prípadoch, keď ešte nie je dôvod volať políciu alebo záchranku. Bezpečné nočné mesto je skrátka aj o drobnostiach – o pohári vody, bezpečnej ceste domov a niekom, kto sa vás opýta, či je všetko v poriadku. Dobrovoľníčky a dobrovoľníci nočnej pomoci sa budú v piatky a soboty od 23:00 do 3:00 sústrediť na miesta mesta, kde sa koncentruje nočný život a budú pri tom podávať nie jednu, nie dve, ale až 8 pomocných rúk ľuďom v situáciách, kedy sú najviac zraniteľní a ohrození:
    keď potrebujú odprevadiť domov
    stratili sa od skupiny
    stratili telefón, kabelku, črievičku či rovnováhu
    nemajú s kým bezpečne počkať na zastávke
    neodhadli mieru špásu a teraz ich spasí napríklad drobnosť ako pohár vody
    potrebujú sa iba trochu porozprávať
    baterky majú úplne vybité - či už ľudské, alebo tie z telefónov
    alebo potrebujú skrátka niekoho, kto im pomôže prehodnotiť, či skutočne napísať "Xgxwk v au awyuuuuj?" Veď-viete-komu
Ak máte podnet na aktivitu Nočnej pomoci, dajte nám vedieť na ohrozeneskupiny@bratislava.sk

Informácie o nočnej službe

10 Tipov Nočnej pomoci pre bezpečný večer

1
Držte sa spolu: Keď idete von s kamarátmi, nikoho nenechajte v meste samého. Vracajte sa domov spoločne alebo v menších skupinkách.
2
Buďte pripravení: Pred odchodom z domu sa uistite, že máte dostatočne nabitú batériu na telefóne a či máte ako zavolať kamarátom, rodine, taxi službe alebo podobne.
3
Poznajte svoje limity: Pred pitím alkoholu sa najedzte, nemiešajte medzi sebou rôzne druhy alkoholu alebo iné omamné látky. Ak užívate lieky, vždy si overte, či sa môže užívať spolu s alkoholom.
4
Nezabúdajte na vodu: Počas večera pite dostatok vody, prípadne iných nealkoholických nápojov (najlepšie nesladených), aby ste sa vyhli dehydratácii a nepriaznivým účinkom alkoholu.
5
Cestujte bezpečne: Ak plánujete piť alkohol, auto nechajte doma. Využite na cestu domov MHD alebo taxi služby. Nikdy nešoférujte pod vplyvom alkoholu ani na krátke vzdialenosti.
6
Rešpektujte seba aj ostatných: Rešpektujte všetkých ľudí v nočnom živote a k nikomu sa nesprávajte agresívne. Ak vidíte agresívne správanie alebo obťažovanie, neváhajte to nahlásiť zamestnancom v podnikoch, prípadne polícii na čísle 159.
7
Buďte opatrní na svoje veci: Nenechávajte svoje tašky, mobilné telefóny alebo peňaženku bez dozoru. Rovnako ani svoje drinky a neprijímajte nápoje a iné látky od ľudí, ktorých dobre nepoznáte.
8
Voľte bezpečnú cestu domov: Ak idete domov pešo, vyberajte si dobre osvetlené ulice. Nepohybujte sa tesne pri vodných tokoch a jazerách a odľahlých tmavých miestach, kde nevidíte okolie.
9
Sledujte svoje okolie: Pomôžte kamarátom, ak sa necítia dobre. Zaujímajte sa aj o svoje okolie a ponúknite pomocnú ruku ľuďom v nočnom živote, ak si trúfate zvládnuť situáciu a cítite sa v nej bezpečne.
10
Požiadajte o pomoc: Ak je to potrebné, neváhajte sa obrátiť na Nočnú pomoc, mestskú políciu (159), štátnu políciu (158) alebo rýchlu zdravotnú pomoc (155).

Vedz, že je v poriadku vyhľadať pomoc, ak ju potrebuješ. Tu je zopár kontaktov, kde ju nájdeš:

Nočná pomoc v médiách