Rozvoj mesta

Nová aplikácia porovnáva súčasnú a historickú podobu Bratislavy

4.4.2022

Ak vás napríklad zaujíma, čo stálo pred 50 rokmi na mieste vášho domu či paneláku, na mape  ↗︎ sa dá jednoducho vyhľadať konkrétna oblasť a z ľavej do pravej strany obrazovky je možnosť posúvať lištu, ktorá ukazuje rozdiely v čase. Veľkou výhodou aplikácie je možnosť porovnávať mapy priamo vedľa seba. Priblížená vybraná časť mesta alebo ulica na jednej mape sa automaticky priblíži tak ako na tej druhej.

Jediný most cez Dunaj

Letecké zábery z roku 1969 ukazujú mesto v období začiatku sovietskej okupácie a normalizácie. „Na prvý pohľad vidno rozdiely oproti súčasnosti. Cez Dunaj viedol len jediný most, mnohé mestské časti boli ešte len dedinkami alebo poliami,“ približuje primátor Bratislavy Matúš Vallo. Súčasné územie Bratislavy sa rozprestiera na miestach, kde sa predtým nachádzali lúky, pasienky či polia. Chýbali prvky dnešnej modernej infraštruktúry ako napríklad diaľničný obchvat či nákupné centrá. V tom čase boli Karlova Ves či Dúbravka skôr dedinkami s rodinnými domčekmi. Na mieste dnešného najväčšieho bratislavského zamestnávateľa VW Slovakia vidíme tiež polia a pasienky.

Mestskú časť Petržalka v tom čase tvorili tri malé obce - Petržalka, Ovsište a Starý háj. Tam, kde dnes stojí väčšina dnešných panelákov, boli pred 50 rokmi pasienky či husté lužné lesy. Na mape z roku 1969 nenájdeme ani populárne petržalské jazero Draždiak - podobne ako iné štrkoviská, vzniklo až neskôr pri výstavbe nových sídlisk. Naopak, čas sa veľmi neprejavil na výrobcovi palív Slovnaft. „Rafinéria sa nachádza na oboch stranách mapy a počas pol storočia sa jej areál len mierne zväčšil,“ dopĺňa šéf Oddelenia dátovej politiky a analýz uzavrel Pavol Škápik.

Spomienka na mladosť

Použité ortofotomapy vznikli spracovaním leteckých fotografií pre účely hlavného mesta Bratislavy. Fotografia z 1969 pochádza z Topografického ústavu Banská Bystrica. Účelom aplikácie je ukázať urbanistický vývoj mesta a jeho častí pre rôzne školské či iné výskumné projekty, ale jej úlohou je aj ukázať históriu Bratislavy nielen jej obyvateľkám a obyvateľom, ale aj ďalším záujemcom. Mladší môžu pátrať v minulosti, starší si zas zaspomínať na svoju mladosť v meste.

Nová mapová aplikácia je súčasťou už verejnosti známeho bratislavského transparentného portálu opendata.bratislava.sk a nájdete ju na pripravovanom geoportáli mesta. „Tento portál bude interaktívnym mapovým portálom hlavného mesta s cieľom umožniť svojim obyvateľkám a obyvateľom, súkromnému sektoru a verejnosti jednoduchý prístup k rôznym priestorovým informáciám o hlavnom meste,“ šéf Oddelenia dátovej politiky a analýz uzavrel Pavol Škápik.

Zdieľať