Informácie a odporúčania k ochoreniu COVID-19

V súvislosti s novým koronavírusom a ochorením COVID-19 prinášame obyvateľkám a obyvateľom Bratislavy balíček odporúčaní a informácií o situácii v meste. Chceme ubezpečiť všetkých Bratislavčanov a Bratislavčanky, že ako mesto v spolupráci s mestskými časťami aj samosprávnym krajom robíme všetko pre to, aby mala druhá vlna pandémie čo najmenší negatívny dopad na kvalitu života v Bratislave. Aj naďalej musíme byť zodpovední, disciplinovaní a súdržní voči sebe a svojmu okoliu.

COVID automat, ktorým sa doteraz riadili okresy na Slovensku individuálne (podľa aktuálnej pandemickej situácie) je kvôli núdzovému stavu pozastavený. Protipandemické opatrenia platia pre celú krajinu.

Na tejto stránke pravidelne aktualizujeme informácie o aktuálnej situácii v Bratislave v súvislosti s koronavírusom.

Osoby, ktoré majú príznaky, najmä zvýšenú teplotu, kašeľ, sťažené dýchanie a bolesť svalov a kĺbov, majú v prvom rade telefonicky, nie osobne, kontaktovať svojho lekára, infolinku Úradu verejného zdravotníctva alebo linku 112. Lekár na základe popísaných príznakov rozhodne o zdravotnej starostlivosti.

Sociálna poisťovňa zjednodušila postupy pri uplatňovaní nároku poistencov na ošetrovné a nemocenské (PN-ku) tak, aby sa obmedzil osobný kontakt verejnosti v ambulanciách všeobecných lekárov, pediatrov a v pobočkách Sociálnej poisťovne. Tieto postupy platia len v prípadoch, ktoré súvisia so šírením nákazy koronavírusu. V ostatných prípadoch pri uplatňovaní nároku na dávky nemocenské a ošetrovné platia štandardné postupy.

Čo robiť, ak ste dostali SMS s pozitívnym výsledkom testu?

  • kontaktujte svojho všeobecného lekára, oboznámte ho s vašim výsledkom a požiadajte o vydanie potvrdenia o PN
  • kontaktujte všetkých, s ktorými ste boli posledné 2 dni od odberu v úzkom kontakte s pokynom, aby zostali v domácej izolácii zoznam kontaktov (meno a priezvisko kontaktu, telefónne číslo), s ktorými ste boli v úzkom kontakte, zašlite emailom na RÚVZ Bratislava
  • čakajte na pokyny od RÚVZ Bratislava. Pre ich mimoriadnu vyťaženosť to môže trvať niekoľko dní.

Ak ste boli kontaktovaný pozitívnou osobou a boli ste s ňou v úzkom kontakte:

  • zostaňte v izolácii
  • kontaktujte svojho všeobecného lekára, ktorý Vás môže indikovať na vyšetrenie a vydať potvrdenie o PN
  • v prípade prejavu príznakov ochorenia požiadajte o vyšetrenie
  • čakajte na pokyny od RÚVZ Bratislava

Dokumenty na stiahnutie