Informácie a odporúčania k novému koronavírusu a ochoreniu COVID-19

Aktuálny stav:

Denný prírastok v Bratislave k 5.5.2021

10

Počet prípadov v Bratislave od začiatku pandémie

30 651

Počet prípadov na Slovensku od začiatku pandémie

384 660


Aktuality

 • Prehľad opatrení s platnosťou od 26. apríla 2021 nájdete TU.
 • Od 19. apríla 2021 sa začína s postupným uvoľňovaním opatrení. Podrobnosti nájdete TU.
 • Otvárame mestské kultúrne inštitúcie! Múzeum mesta BratislavyMestská knižnica v Bratislave aj Galéria mesta Bratislavy sú pre vás opäť otvorené. Pre viac informácií kliknite na odkazy v názvoch.
 • Od 22. apríla 2021 otvárame Zimný štadión Harmincova pre hráčov hokejového klubu HOBA Bratislava v počte 6+1.
 • Od 15. marca 2021 vstupuje do platnosti povinnosť nosiť respirátory FFP2 v interiéroch (okrem domácností). Všetky aktuálne opatrenia nájdete TU.
 • Od 3. marca 2021 v čase od 05:00 hod. do 01:00 hod. nasledujúcej noci platí zákaz vychádzania a to do odvolania, najneskôr však do konca núdzového stavu, teda uplynutím 19.marca 2021. Viac informácií nájdete TU.
 • S účinnosťou od 1. 10. 2020 platí na Slovensku NÚDZOVÝ STAV.

V súvislosti s novým koronavírusom a ochorením COVID-19 prinášame obyvateľkám a obyvateľom Bratislavy balíček odporúčaní a informácií o situácii v meste. Momentálne sa nachádzame v 5. fáze pandémie. Chceme ubezpečiť všetkých Bratislavčanov a Bratislavčanky, že ako mesto v spolupráci s mestskými časťami aj samosprávnym krajom robíme všetko pre to, aby mala druhá vlna pandémie čo najmenší negatívny dopad na kvalitu života v Bratislave. Aj naďalej musíme byť zodpovední, disciplinovaní a súdržní voči sebe a svojmu okoliu.

V Bratislave platia v prvom rade nariadenia, ktoré vydáva Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave. Tieto nariadenia môžu byť prísnejšie, ako celoštátne - vydané hlavným hygienikom SR - v závislosti od aktuálneho epidemiologického stavu na COVID semafore. Na celom Slovensku (aj v Bratislave) však stále platí povinnosť nosenia rúšok v interiéroch a MHD, povinná dezinfekcia rúk pri vstupoch do uzavretých priestorov a ďalšie protiepidemiologické opatrenia, ktoré nájdete TU.

Na tejto stránke pravidelne aktualizujeme informácie o aktuálnej situácii v Bratislave v súvislosti s koronavírusom.


Osoby, ktoré majú príznaky, najmä zvýšenú teplotu, kašeľ, sťažené dýchanie a bolesť svalov a kĺbov, majú v prvom rade telefonicky, nie osobne, kontaktovať svojho lekára, infolinku Úradu verejného zdravotníctva alebo linku 112. Lekár na základe popísaných príznakov rozhodne o zdravotnej starostlivosti.


Sociálna poisťovňa zjednodušila postupy pri uplatňovaní nároku poistencov na ošetrovné a nemocenské (PN-ku) tak, aby sa obmedzil osobný kontakt verejnosti v ambulanciách všeobecných lekárov, pediatrov a v pobočkách Sociálnej poisťovne. Tieto postupy platia len v prípadoch, ktoré súvisia so šírením nákazy koronavírusu. V ostatných prípadoch pri uplatňovaní nároku na dávky nemocenské a ošetrovné platia štandardné postupy.


Čo robiť, ak ste dostali SMS s pozitívnym výsledkom testu?

 1. kontaktujte svojho všeobecného lekára, oboznámte ho s vašim výsledkom a požiadajte o vydanie potvrdenia o PN
 2. kontaktujte všetkých, s ktorými ste boli posledné 2 dni od odberu v úzkom kontakte s pokynom, aby zostali v domácej izolácii
 3. zoznam kontaktov (meno a priezvisko kontaktu, telefónne číslo), s ktorými ste boli v úzkom kontakte, zašlite emailom na RÚVZ Bratislava
 4. čakajte na pokyny od RÚVZ Bratislava. Pre ich mimoriadnu vyťaženosť to môže trvať niekoľko dní.

Ak ste boli kontaktovaný pozitívnou osobou a boli ste s ňou v úzkom kontakte:

 1. zostaňte v izolácii
 2. kontaktujte svojho všeobecného lekára, ktorý Vás môže indikovať na vyšetrenie a vydať potvrdenie o PN
 3. v prípade prejavu príznakov ochorenia požiadajte o vyšetrenie
 4. čakajte na pokyny od RÚVZ Bratislava

Na stiahnutie a vytlačenie

Naša jediná vakcína je DISCIPLÍNA (PDF)

Pomôžte svojim susedom (PDF)

Domáce násilie (PDF)

Ďakujeme, že nosíte rúško (PDF)


OCHORENIE COVID-19

Príznaky ochorenia:

 • horúčka
 • kašeľ
 • sťažené dýchanie
 • bolesť svalov
 • bolesť hlavy
 • únava
 • strata chuti
 • strata čuchu

FUNGOVANIE MESTA

ŠKOLY S účinnosťou od 19. apríla 2021 platí nariadenie Ministerstva školstva o postupnom otváraní škôl. Od 26. apríla sa do škôl vrátia aj študenti stredných škôl.

SENIORI V Bratislave je v prevádzke 7 domovov pre seniorov v pôsobnosti hlavného mesta. V každom zariadení sú platné prísne pravidlá a hygienické opatrenia pre zamestnancov, v ktorých ich pravidelne vzdelávame a preverujeme pripravenosť na riešenie rôznych situácií spojených s rizikom nákazy. Nosenie rúšok a dezinfekcia je samozrejmosťou a návykom. V každom zariadení sme zriadili preventívne tzv. karanténne miestnosti, kde budeme umiestňovať nových klientov, pokým sa neuistíme, že nie sú COVID negatívni. Taktiež budeme zabezpečovať testovanie zamestnancov, ktorí sa zdržovali v zahraničí. Návštevy vo všetkých mestských zariadeniach pre seniorov sú zakázané. Odporúčania, ako pomáhať seniorom, nájdete TU.

Seniori majú vyhradený čas na nakupovanie v potravinách a drogériách medzi 9:00 - 11:00.

VEREJNÉ PODUJATIA 

Od 3. mája sú v platnosti nové opatrenia týkajúce sa verejných podujatí a zhromažďovania sa nasledovne:

Hromadné podujatia – Bohoslužby povolené, bez negatívneho testu.
Oslavy / večierky / svadby / kary – zakázané
Konzumácia alkoholu na verejnosti – zakázané
Obrady (sobáš, krst, pohreb, a pod.) – Max. 6 osôb, s výnimkou pohrebov
Návštevy v nemocniciach a v ZSS – Zákaz návštev okrem výnimiek.
Profesionálny šport – Bez divákov/ bez obecenstva.
Lyžiarske strediská – Test 72 hodín pred nástupom, následne test nie starší ako 24 hodín pred nástupom, opakovane každých 48 hodín pri dlhšom pobyte. Otvorené vleky (bez kabínkových lanoviek).
Fitnes – max. 6 osôb v jednom čase
Wellness, aquaparky a kúpele (nie zo zdrav. indikácie) – zakázané
Umelé vodné plochy (bazény a plavárne) – Max. 6 osôb, vstup s testom.
Obchody, služby a nákupné centrá – Max 1 zákazník na 15m2, zatvorené detské kútiky, sedacie sekcie uzavreté. Vstup s testom.
Reštaurácie – povolené sú iba terasy
Múzeá, galérie a výstavné siene – Individuálne prehliadky/ 1 návštevník na 15m2 plochy. Vstup s testom.
Knižnice – Spoločné čítanie z kníh do 6 osôb s testom, výdaj a vrátenie kníh „cez okienko“.
Firmy/ podniky a organizácie – Odporúčaný home-office, kontrola testov.
Ubytovacie zariadenia – Bez reštaurácií a využívania spoločných priestorov, ubytovanie zo spoločnej domácnosti max 2 dospelé osoby na 1 izbe alebo členovia 1 domácnosti v samostatnej izbe so sociálnym
zariadením. Test pri nástupe do ubytovania a povinné testovanie zamestnancov.

Viac informácií o aktuálnych opatreniach nájdete TU.

ZDRAVOTNÍCTVO Na základe rozhodnutia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave sú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti (poskytujúci ústavnú zdravotnú starostlivosť ako aj verejní a neverejní poskytovatelia sociálnych služieb) povinní zabezpečiť zákaz návštev v lôžkových oddeleniach a výnimkou návštev kňazov za účelom posledného pomazania ťažko chorým a umierajúcim pacientom. Tieto návštevy prebiehajú za dodržania prísnych protiepidomiologických opatrení.

CESTOVANIE Každý prichádzajúci je povinný nastúpiť do 14-dňovej karantény a najskôr na ôsmy deň môže absolvovať PCR test. Na webovej stránke https://reopen.europa.eu/ nájdete praktické informácie o cestovných obmedzeniach či opatreniach v oblasti verejného zdravia a bezpečnosti v jednotlivých členských štátoch EU.

Ak vstupujete na územie Slovenska a za posledných 14 dní ste navštívili iba krajiny EÚ, Island, Nórsko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Veľkú Britániu alebo Severné Írsko, musíte absolvovať domácu izoláciu alebo izoláciu v karanténnom ubytovacom zariadení. Viac informácií nájdete TU.

Očkované osoby a osoby, ktoré prekonali COVID 19 nemusia počas domácej karantény čakať na vykonanie RT-PCR testu 8 dní po návrate, ale môžu podstúpiť testovanie kedykoľvek po návrate zo zahraničia.

VEREJNÁ DOPRAVA Vodiči MHD na zastávkach automaticky otvárajú všetky dvere, aby sa znižovala potreba kontaktu cestujúcich s povrchmi v hromadných dopravných prostriedkoch. Pri zastávkach na znamenie je naďalej nutné vyslať vodičovi znamenie. Platí zákaz vstupu do vozidiel MHD bez použitia respirátora FFP2.

MARIANUM – Pohrebníctvo mesta Bratislavy prijalo v súčasnej situácii viacero opatrení, aby v maximálnej možnej miere chránili nielen zamestnancov, ale aj všetkých návštevníkov pohrebných obradov a cintorínov, respektíve krematória. Prosíme vás, aby ste ešte pred objednaním služieb vopred konzultovali priebeh poslednej rozlúčky a všetky prijaté opatrenia so zamestnancami MARIANUM.

ZÁSOBOVANIE VODOU Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) realizovala interné cvičenia a je pripravená v prípade potreby spustiť svoj krízový režim, ktorý má nastavený s Úradom verejného zdravotníctva a ktorý, okrem iného, rieši postupy ošetrovania vody a prístupu k vodným zdrojom.

ODVOZ ODPADU OLO nastavuje pravidelný odvoz odpadu za akéhokoľvek bezpečnostného režimu. Úpravou pracovných zmien je OLO pripravené zabezpečiť odvoz odpadu aj v prípade výpadku väčšieho počtu zamestnancov.

PLYN SPP-distribúcia je pripravená v prípade vysokého nárastu počtu infikovaných zamestnancov SPP-distribúcie internými opatreniami zaistiť nepretržitú funkčnosť plynárenského dispečingu a poruchovú službu. Zvýšená úroveň/rozsah nákazy nebude mať vplyv na bezpečnosť a spoľahlivosť distribúcie zemného plynu odberateľom. Distribúcia plynu nie je v priamej kompetencii mesta.

ELEKTRINA Spoločnosť ZSE vydala v súvislosti s rozšírením koronavírusu (COVID-19) viaceré interné opatrenia, ktoré majú znížiť riziko nákazy zamestnancov. Zároveň má pripravené také opatrenia, aby v prípade zhoršenia situácie a vyhlásenia krízového stavu, zaistili udržateľný prevádzkový režim, v rámci ktorého vedia zabezpečiť nepretržitú dodávku elektrickej energie. Distribúcia energie nie je v priamej kompetencii mesta.


Viac informácií nájdete na stránke Úradu verejného zdravotníctva.