Informácie a odporúčania k novému koronavírusu a ochoreniu COVID-19

Počet prípadov v Bratislave

209

Počet prípadov na Slovensku

1513

Počet vyliečených prípadov v Bratislave

172

Počet prípadov úmrtí v Bratislave

1


ENGLISH VERSION HERE

V súvislosti s novým koronavírusom a ochorením COVID-19 prinášame obyvateľkám a obyvateľom Bratislavy balíček odporúčaní a informácií o situácii v meste. Chceme však ubezpečiť, že ako mesto sme sa v spolupráci s mestskými časťami aj samosprávnym krajom na situáciu zodpovedne pripravovali už dlhšie. V situácii, v ktorej sa nachádzame, sme prešli z fázy prípravy do fázy spomaľovania šírenia vírusu. Aby sme boli v tomto úsilí úspešní, potrebujeme byť v prvom rade ako mestská komunita súdržní a zodpovední voči sebe a svojmu okoliu. Robíme všetko preto, aby sme boli čo najlepšie pripravení na nárast počtu infikovaných a chorých. Za veľmi dôležité však považujeme správať sa adekvátne k aktuálnej situácii, byť zodpovední a disciplinovaní.

Ústredný krízový štáb vyhlásil na Slovensku mimoriadnu situáciu. V tejto súvislosti zavádza Vláda SR postupne nasledovné opatrenia:

 • Zavedenie hraničných kontrol (a zachovanie len veľkých hraničných priechodov). Vstup na územie SR bude umožnený len občanom s trvalým/prechodným pobytom na Slovensku, slovenským cestovným pasom alebo povolením k pobytu.
 • Zatvorenie všetkých troch medzinárodných letísk (tzn. zrušenie všetkých letov).
 • Zastavenie medzinárodnej prepravy okrem zásobovania.
 • Povinná 14 dňová karanténa pre ľudí prichádzajúcich zo zahraničia v štátnych zariadeniach alebo v domácom prostredí využitím inteligentnej aplikácie na sledovanie pohybu. Nedodržanie sa trestá pokutou 1659 €. Výnimky nájdete TU.
 • Zatvorenie škôl a školských zariadení do odvolania.
 • Zrušenie bezplatnej vlakovej dopravy pre študentov až do znovuotvorenia škôl.
 • Kultúrne zariadenia (múzeá, galérie, výstavné siene, knižnice) môžu byť otvorené len za dodržania prísnych bezpečnostných a hygienických podmienok, zrušenie všetkých hromadných podujatí nad 100 ľudí do odvolania.
 • V nedeľu budú všetky prevádzky zatvorené. Jeden deň v týždni tak bude slúžiť pre prevádzky ako sanitárny deň a na oddych zamestnancov.
 • Vyhradené nákupné hodiny pre seniorov v dňoch Pondelok - Piatok od 9:00 do 11:00.
 • Zatvorené budú zábavné podniky, diskotéky, aquaparky, fitnescentrá a rekreačné strediská vrátane lyžiarskych centier. Reštaurácie môžu byť otvorené do 22:00.
 • Vnútroštátne vlaky budú premávať v prázdninovom režime. Všetky medzinárodné spoje (vlaky, autobusy, lode) sú zrušené do odvolania.
 • Zákaz vychádzania mimo miesta bydliska bez rúška alebo jeho náhrady.
 • Bohoslužby a svadby sa môžu konať za týchto podmienok.

Od 19. 3. 2020 platí pre celý sektor zdravotníctva núdzový stav.

Ústredný krízový štáb schválil prvú fázu uvoľnenia opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19, ktoré navrhlo konzílium odborníkov. Otváranie prevádzok a uvoľňovanie ekonomických opatrení je rozdelené do štyroch fáz. Začiatok prvej fázy bol stanovený na 22. apríla 2020. V súvislosti s priaznivým vývojom šírenia ochorenia na Slovensku Vláda SR rozhodla o spojení druhej a tretej fázy so spustením v stredu 6. mája 2020. Posledná - štvrtá fáza uvoľňovania opatrení sa spustila v stredu 20. mája 2020. Podrobnosti nájdete TU.


Hlavné mesto prijíma ďalšie opatrenia v súvislosti s aktuálnou situáciou v Bratislave:

 • Riaditeľ magistrátu je členom ústredného krízového štábu. Informácie tak bude mať mesto z prvej ruky a budeme vedieť okamžite reagovať aj informovať o najaktuálnejšej situácii.
 • Obmedzili sme nástup a výstup do vozidiel MHD prednými dverami. Predné časti vozidiel sú oddelené páskou.
 • Dopravný podnik začal pri nástupe do služby merať teplotu vodičov MHD. Okrem toho naďalej pokračuje v každodennej dezinfekcii vozidiel.
 • Od 16.3. platí zákaz vstupu do vozidiel MHD bez použitia rúška, šálu, šatky, alebo inej vhodnej alternatívy na zakrytie úst a nosa. Mestská hromadná doprava premáva v prázdninovom režime.
 • V rozpočte hlavného mesta sme vyčlenili 750-tis. eur na nákup potrebného zdravotníckeho materiálu (rúšok, hygienických potrieb atď.).
 • Pre rodičov sme spustili bezplatnú psychologickú linku podpory na čísle 0800 242 333 (zatiaľ funguje v pracovných dňoch medzi 14:00 - 17:00).
 • Pre seniorov sme spustili bezplatnú telefonickú linku podpory, na ktorú sa môžu obrátiť s otázkami, ale aj s prosbou o pomoc. Linka je dostupná každý deň medzi 8:00 a 17:00 na telefónnom čísle 0800 242 000.
 • Vybudovali sme dočasné karanténne mestečko v areáli na Zlatých pieskoch, slúžiť bude pre ľudí bez domova v prípade potreby karantény.
 • Bratislavské mestské dni, tradičné mestské podujatie, sa nebude konať v pôvodnom termíne (24. - 26. apríl 2020). O ďalších podrobnostiach budeme informovať neskôr. Súčasťou podujatia býva aj Cena primátora (slávnostné oceňovanie významných obyvateľov a obyvateliek hlavného mesta).  
 • Oceňovanie talentovanej mládeže primátorom, ktoré sa malo konať dňa 10.6.2020 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca, je zrušené.
 • Daň z nehnuteľností bude možné zaplatiť na splátky. Zároveň sa posúva aj termín na zaplatenie, zatiaľ nie je určený.
 • Opatrenia v mestských zariadeniach pre seniorov

Osoby, ktoré majú príznaky, najmä zvýšenú teplotu, kašeľ, sťažené dýchanie a bolesť svalov a kĺbov, majú v prvom rade telefonicky, nie osobne, kontaktovať svojho lekára, infolinku Úradu verejného zdravotníctva alebo linku 112. Lekár na základe popísaných príznakov rozhodne o zdravotnej starostlivosti.


Sociálna poisťovňa zjednodušila postupy pri uplatňovaní nároku poistencov na ošetrovné a nemocenské (PN-ku) tak, aby sa obmedzil osobný kontakt verejnosti v ambulanciách všeobecných lekárov, pediatrov a v pobočkách Sociálnej poisťovne. Tieto postupy platia len v prípadoch, ktoré súvisia so šírením nákazy koronavírusu. V ostatných prípadoch pri uplatňovaní nároku na dávky nemocenské a ošetrovné platia štandardné postupy.

AKTUÁLNA SITUÁCIA V BRATISLAVE

 • 20.5.2020 Vláda SR dnes spúšťa 4. fázu uvoľňovania opatrení. Otvárajú sa všetky prevádzky obchodov a služieb, hromadné podujatia do 100 účastníkov a ďalšie. Podrobnosti nájdete TU.
 • 15.5.2020 Výberové konania hlavného mesta opäť pokračujú. Od 13. marca boli kvôli pandémii koronavírusu pozastavené.
 • 13.5.2020 V Bratislave pribudol 1 nový prípad nákazy koronavírusom, celkový počet nakazených stúpol na 207. Slovensko má 1469 prípadov nákazy, 1060 vyliečených pacientov a 27 úmrtí.
 • 9.5.2020 Na Slovensku dnes po viac než 2 mesiacoch nepribudol žiadny nový prípad nákazy koronavírusom. V Bratislave neevidujeme nové prípady už od 29. apríla 2020.

 • 6.5.2020 Slovensko dnes vstupuje do 2. a 3. fázy otvorenia ekonomiky. Všetky informácie o otvorených prevádzkach a bezpečnostných opatreniach nájdete TU. Zároveň sa povoľuje konanie bohoslužieb a svadobných obradov za týchto podmienok. 
 • 6.5.2020 Mestská knižnica a Galéria mesta Bratislavy sú od dnes opäť otvorené. Viac informácií o bezpečnostných opatreniach pri návšteve nájdete na https://www.mestskakniznica.sk 
 • 4.5.2020 ZOO Bratislava otvorí svoje brány pre návštevníkov po vyhlásení druhej fázy otvárania ekonomiky (6. mája 2020) za presne určených hygienických a bezpečnostných opatrení. Počet nakazených v Bratislave už štvrtý deň nestúpol a drží sa na čísle 206. Slovensko má dohromady 1413 nakazených, z toho sa už vyliečilo 643 ľudí, počet úmrtí v krajine je 25.

Ďalšie aktuality tu -->


OCHORENIE COVID-19

Príznaky ochorenia:

 • horúčka
 • kašeľ
 • sťažené dýchanie
 • bolesť svalov
 • bolesť hlavy
 • únava

FUNGOVANIE MESTA

ŠKOLY Ústredný krízový štáb nariadil uzavretie všetkých škôl a predškolských zariadení na Slovensku od 16.3.2020 do odvolania a zrušenie maturitných skúšok 2020. V súvislosti s priaznivým vývojom epidemiologickej situácie budú školy opäť otvorené od 1.6.2020 v obmedzenom režime iba pre 1. - 5. ročník ZŠ. Dochádzka žiakov je dobrovoľná. Viac informácií nájdete TU.

SENIORI Z dostupných štatistík vyplýva, že seniorky a seniori patria medzi najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva z pohľadu komplikácií pri ochorení COVID-19.  V záujme zníženia rizík prenosu práve na najzraniteľnejších obyvateľov mesta sme preto v zariadeniach pre seniorov v správe Hlavného mesta zrušili návštevy. Zákaz návštev platí aj v zariadeniach sociálnych služieb v správe Bratislavského samosprávneho kraja. Denné stacionáre pre seniorov budú zatvorené, služby majú po novom poskytovať priamo u seniorov doma. Buďme ohľaduplní a zodpovední voči všetkým seniorom v našom okolí. Odporúčania, ako im pomáhať, nájdete TU. Zároveň vyzývame seniorov, aby vychádzali z domu len v nevyhnutných prípadoch, teda len kvôli nákupu, návšteve lekára či venčeniu psa.

Opatrenia, ktoré sme zaviedli v mestských zariadeniach pre seniorov, nájdete TU.

Vyhradené hodiny na nákupy pre seniorov sú v dňoch pondelok - piatok v čase od 9:00 do 11:00.

VEREJNÉ PODUJATIA  Úrad verejného zdravotníctva nariadil Vyhláškou zo dňa 9.3.2020 zákaz usporadúvania a organizovania verejných podujatí kultúrneho, športového, spoločenského alebo iného charakteru. Bohoslužby sa môžu konať od 6. mája 2020 za prísne určených podmienok. Postupné uvoľňovanie opatrení sa dotýka aj verejných podujatí - aktuálne sú povolené akcie do 100 účastníkov.

ZDRAVOTNÍCTVO Na štátnej úrovni bol prijatý zákaz návštev vo všetkých zdravotníckych zariadeniach na Slovensku s okamžitou platnosťou po vydaní nariadenia hygienikom. Ministerstvo zdravotníctva SR vyberie na západnom, strednom aj východnom Slovensku nemocnice, ktoré budú vyhradené len pre pacientov s ochorením COVID-19. V ďalších nemocniciach budú vyčlenené osobitné pavilóny. Pred vstupom do nemocníc budú zriadené odberné miesta na testovanie, kam bude možné vojsť autom. Zdravotníctvo a správa nemocníc nie je v priamej kompetencii mesta.

CESTOVANIE Ústredný krízový štáb od 13. 3. 2020 zavádza nasledovné opatrenia:

 • Zavedenie hraničných kontrol (a zachovanie len veľkých hraničných priechodov)
 • Zatvorenie všetkých troch medzinárodných letísk
 • Zastavenie medzinárodnej prepravy okrem zásobovania
 • Povinná 14 dňová karanténa pre ľudí prichádzajúcich zo zahraničia v štátnych zariadeniach
 • Vnútroštátne vlaky budú premávať v prázdninovom režime

ÚRADY Mesto prijalo preventívne opatrenia na ochranu verejnosti a zamestnancov magistrátu a ďalších mestských organizácií, vrátane intenzívnejšieho čistenia a dezinfekcie pracovísk a priestorov pre styk s verejnosťou, obmedzenie používania klimatizačných zariadení, a možnosti práce z domu v prípadoch, keď zamestnanec navštívil krajinu s potvrdeným výskytom ochorenia COVID-19.

 • Pracovisko prvého kontaktu na Primaciálnom námestí je otvorené za prísnych bezpečnostných a hygienických podmienok. 
 • Oddelenie miestnych daní, poplatkov a licencií v Petržalke na Blagoevovej ulici je otvorené, avšak, bez Správcov dane.

VEREJNÁ DOPRAVA V súvislosti so zrušením vyučovania na základných, stredných a vysokých školách bude zrušená premávka autobusových liniek 131, 184 a školských spojov od 10. marca 2020 (utorok) do odvolania. Linka 31 a 39 bude premávať počas pracovných dní v režime – „školské prázdniny“. Vodiči MHD budú na zastávkach automaticky otvárať všetky dvere, aby sa znižovala potreba kontaktu cestujúcich s povrchmi v hromadných dopravných prostriedkoch. Pri zastávkach na znamenie je naďalej nutné vyslať vodičovi znamenie. Všetkým vodičom je pri príchode do práce meraná telesná teplota. Od 16.3.2020 bude spustený prázdninový režim MHD a zákaz vstupu do vozidiel MHD bez použitia rúška, šálu, šatky, alebo inej vhodnej alternatívy na zakrytie úst a nosa. Električková linka č. 7 premáva iba v pracovných dňoch.

MARIANUM – Pohrebníctvo mesta Bratislavy prijalo v súčasnej situácii viacero opatrení, aby v maximálnej možnej miere chránili nielen zamestnancov, ale aj všetkých návštevníkov pohrebných obradov a cintorínov, respektíve krematória. Prosíme vás, aby ste ešte pred objednaním služieb vopred konzultovali priebeh poslednej rozlúčky a všetky prijaté opatrenia so zamestnancami MARIANUM.

ZÁSOBOVANIE VODOU Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) realizovala interné cvičenia a je pripravená v prípade potreby spustiť svoj krízový režim, ktorý má nastavený s Úradom verejného zdravotníctva a ktorý, okrem iného, rieši postupy ošetrovania vody a prístupu k vodným zdrojom. Zamestnanci, ktorí navštívili oblasť s potvrdeným výskytom nového koronavírusu, sú presmerovaní na zdravotné vyšetrenie pred návratom do práce. BVS zároveň obmedzila fungovanie svojich zákazníckych centier, služby bude poskytovať elektronicky. Od 13.3.2020 BVS ruší vzhľadom na bezpečnostné opatrenia všetky plánované práce v Bratislave, ktoré by si vyžadovali dlhodobejšie prerušenie distribúcie. Prípadné odstávky môžu nastať iba v mimoriadnych a havarijných situáciách.

ODVOZ ODPADU OLO nastavuje pravidelný odvoz odpadu za akéhokoľvek bezpečnostného režimu. Úpravou pracovných zmien je OLO pripravené zabezpečiť odvoz odpadu aj v prípade výpadku väčšieho počtu zamestnancov. Zamestnanci, ktorí navštívili oblasť s potvrdeným výskytom nového koronavírusu, sú presmerovaní na zdravotné vyšetrenie pred návratom do práce. Zberný dvor OLO a Zákaznícke centrum sú pre verejnosť zavreté od 12.3.2020 do odvolania. Spoločnosť OLO a.s. otvorí Zberný dvor na Starej Ivanskej od stredy 1.4.2020.

PLYN SPP-distribúcia je pripravená v prípade vysokého nárastu počtu infikovaných zamestnancov SPP-distribúcie internými opatreniami zaistiť nepretržitú funkčnosť plynárenského dispečingu a poruchovú službu. Zvýšená úroveň/rozsah nákazy nebude mať vplyv na bezpečnosť a spoľahlivosť distribúcie zemného plynu odberateľom. Od 13.3.2020 SPP distribúcia ruší vzhľadom na bezpečnostné opatrenia všetky plánované práce v Bratislave, ktoré by si vyžadovali dlhodobejšie prerušenie distribúcie. Prípadné odstávky môžu nastať iba v mimoriadnych a havarijných situáciách.Distribúcia plynu nie je v priamej kompetencii mesta.

ELEKTRINA Spoločnosť ZSE vydala v súvislosti s rozšírením koronavírusu (COVID-19) viaceré interné opatrenia, ktoré majú znížiť riziko nákazy zamestnancov. Zároveň má pripravené také opatrenia, aby v prípade zhoršenia situácie a vyhlásenia krízového stavu, zaistili udržateľný prevádzkový režim, v rámci ktorého vedia zabezpečiť nepretržitú dodávku elektrickej energie. Distribúcia energie nie je v priamej kompetencii mesta. Od 13.3.2020 ZSE distribúcia ruší vzhľadom na bezpečnostné opatrenia všetky plánované práce v Bratislave, ktoré by si vyžadovali dlhodobejšie prerušenie distribúcie. Prípadné odstávky môžu nastať iba v mimoriadnych a havarijných situáciách.


Aktuality z Úradu verejného zdravotníctva

Vo štvrtok 27.02.2020 zasadala v súvislosti s ochorením COVID-19 Bezpečnostná rada SR a rozhodla o zavedení nasledovných opatrení:

 • Zriadenie krízového štábu, ktorý bude zasadať na Ministerstve zdravotníctva SR pod vedením ministerky vnútra SR a s účasťou hlavného hygienika SR, predstaviteľov Ministerstva zdravotníctva SR, Ministerstva obrany SR, Ministerstva dopravy SR, Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Ministerstva financií SR. Krízový štáb bude môcť v prípade potreby vyhlásiť núdzový stav
 • Od 28.02.2020 bude na letiskách v Bratislave, Košiciach a Poprade zavedená celoplošná kontrola pasažierov – meranie teploty
 • Ministerstvo zdravotníctva SR, Úrad verejného zdravotníctva SR a verejnoprávne médiá pripravia mediálnu kampaň pre slovenských občanov zameranú na účinnú prevenciu a komplexnú informovanosť súvisiacu s ochorením COVID-19
 • Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR dočasne obmedzí konzulárne činnosti v oblastiach zasiahnutých novým koronavírusom
 • Ministerstvo vnútra SR pošle slovenským občanom v zahraničí (v oblastiach s výskytom COVID-19) SMS s praktickými odporúčaniami a informáciami o účinnej prevencii. Najneskôr v sobotu (29.02.2020) MV SR zavedie kontroly vozidiel na vstupných hraničných priechodoch, najmä na rakúskych hraniciach. Cestujúci obdržia informačné letáky s odporúčaniami pre osoby prichádzajúce z oblastí výskytu ochorenia COVID-19
 • Štát vyčlení milióny eur na nákup a navýšenie počtu OOPP a dezinfekčných prostriedkov v zdravotníckych zariadeniach
 • Štát dokáže v prípade väčšej nákazy reprofilizovať 7700 lôžok
 • MO SR má vypracovaný projekt na izolované mestečko v Lešti – s kapacitou 2500 osôb
 • Vypracuje sa plán karantény
 • Zdravotnícke zariadenia budú pri zlom manažmente pacienta pokutované

Najčastejšie kladené otázky

Aké sú prejavy ochorenia COVID-19?
Nový koronavírus spôsobuje akútne respiračné ochorenie – vírusovú pneumóniu (kvapôčková infekcia). Ide o všeobecné príznaky virózy, respektíve klasických respiračných ochorení, napríklad aj chrípky – teplota nad 38 °C kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, sťažené dýchanie. Pri komplexnejšom vyšetrení býva prítomný RTG nález – zápal pľúc. Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu sa uvádza 2 až 14 dní, priemerne 6 dní.

Ako sa lieči ochorenie COVID-19?
Liečba je symptomatická. COVID-19 je vírusové ochorenie, neúčinkujú naň antibiotiká. Overená očkovacia látka zatiaľ neexistuje.

Kto je najviac ohrozený koronavírusom?
Z dostupných štatistík vyplýva, že seniorky a seniori patria medzi najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva z pohľadu komplikácií pri ochorení COVID-19. 

Môže mi v prevencii proti ochoreniu COVID-19 pomôcť očkovanie proti chrípke?
Očkovanie proti chrípke je vhodné, chráni pred chrípkou počas prebiehajúcej chrípkovej sezóny. Ak by človek ochorel na infekciu vyvolanú koronavírusom, ďalšie ochorenie prebiehajúce súbežne, znamená vysoké riziko komplikácií.

Objednávam si tovar v rozličných oblastiach sveta. Môže sa nákaza preniesť prostredníctvom poštových zásielok?
Pri nákupoch na internete je dodacia lehota z ázijských krajín (napr. z Číny) obvykle tri týždne a viac. Nepredpokladá sa, že by vírus prežíval na plochách taký dlhý čas. Riziko šírenia nového koronavírusu z výrobkov alebo obalov je teda v tomto prípade veľmi nízke.
K uvedenej téme vydala stanovisko aj Slovenská pošta a ubezpečila, že zásielky z ázijských krajín sú bezpečné. Bližšie informácie tu.

Pomôže mi nosenie ochranného rúška?
Pokiaľ ide o používanie rúšok a respirátorov, má to význam u chorej osoby s respiračným ochorením alebo u zdravej osoby, ktorá sa zdržuje v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Aktuálne platí zákaz voľného pohybu bez použitia rúška alebo jeho náhrady.

Budem si musieť ísť vyzdvihnúť výmer dane z nehnuteľností na poštu?
Nie, budeme ich posielať klasickou poštou.

Viac informácií nájdete na stránke Úradu verejného zdravotníctva.


Dôležité dokumenty