Dáta o Bratislave budú dostupné cez aplikačné rozhranie API


Je to dobrá správa najmä pre vývojárov aplikácií, ktoré majú následne skvalitniť život obyvateliek a obyvateľov v meste.  Pomôže však aj návštevníkom webu, ktorí ho využívajú častejšie a potrebujú z neho použiť iba vybrané dáta - napríklad študentom, ktorí píšu bakalárske či diplomové práce.

Bratislavský magistrát k vývoju API rozhrania podnietili najmä otázky odbornej verejnosti. Zvýšený záujem o dáta však zaznamenávame aj od študentov, tí ich používajú pre svoje štúdium či výskum. „Chcel by som vyzvať študentov, keď spracujete takéto práce, nenechávajte si ich pre seba. Dajte nám vedieť, ako ste dáta z nášho mesta spracovali, radi si ich pozrieme,“ hovorí primátor Matúš Vallo.

API uľahčuje prácu s dátami cez rôzne nástroje a možnosť automatizovaných výstupov. Ako to celé funguje? „Používateľ si vygeneruje API kľúč, ktorým sa dostane do API rozhrania. ‚Nakódi‘ si, čo potrebuje alebo o čo má záujem. Exportovať sa dajú zoznamy tabuliek, štruktúra tabuliek, ale napríklad aj celé tabuľky,“ vysvetľuje riaditeľ IT sekcie bratislavského magistrátu Lukáš Sojka.

Nejde však len o nástroj pre IT odborníkov. API pomôže aj tým návštevníkom portálu, ktorí dáta z neho pravidelne využívajú pre svoju prácu, podobne ako študenti. Práve pre takýchto používateľov je určená technická príručka, ktorá bude prácou v API rozhraní sprevádzať. „Magistrát nemíňal peniaze na drahé externé riešenia, rozhranie vyvinuli naši zamestnanci.  Na testovanie sme oslovili viacero odborníkov z vedeckej a akademickej obce. Ak však používatelia nájdu miesta na vylepšenia, budeme radi, ak nám dajú vedieť na mail data@bratislava.sk,“ dodal Sojka.

Súvisiaci obsah

Komentáre