Počas prvej vlny sme bicyklom chodili na výlety menej, ale do práce viac


Kým počas prvej vlny pandémie na bratislavskej hrádzi počet cyklistov výrazne poklesol, v centre mesta medzi Starým mostom a Mostom SNP bolo v apríli a máji celkovo zaznamenaných dokonca viac prejazdov než v rovnakom období roka 2019. Napríklad v apríli 2019 bolo na Viedenskej ceste zaznamenaných celkovo takmer 35-tisíc prejazdov bicyklom. V apríli 2020 to bolo až 54 240 prejazdov, čo je takmer o 20-tisíc viac. Vyplýva to z údajov z cyklosčítačov, ktoré magistrát hlavného mesta zverejňuje na svojom transparentnom portáli https://opendata.bratislava.sk/page/cyclo.

Rekreačné bicyklovanie na hrádzi Bratislavčanky a Bratislavčania počas prvej vlny obmedzili, zatiaľ čo do práce či za inými povinnosťami v centre začali viac jazdiť práve na bicykli. Čo sa týka druhej vlny pandémie, tá podľa dostupných dát zatiaľ nemá na využívanie cyklistickej dopravy v hlavnom meste žiadny vplyv.

Na dlhodobých číslach vidno, že investície do (cyklo)infraštruktúry sa prejavujú na zvýšenom využívaní tohto typu dopravy. „Pred otvorením Starého Mosta bolo na Viedenskej ceste 250-tisíc prejazdov bicyklov za rok. Teraz, mesiac pred koncom roka, sme na čísle 418-tisíc,“ približuje primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Neprekvapí, že najsilnejšia je cyklistická doprava najmä počas jari a leta a najviac cyklistov jazdí v Bratislave počas víkendov. To platí najmä pre bratislavskú hrádzu, kde je rozdiel v porovnaní s pracovným týždňom výraznejší. Naopak na Viedenskej ceste je rozdiel v počte cyklistov počas jednotlivých dní v týždni menej výrazný. „To môže naznačovať, že bratislavská hrádza je z hľadiska cyklistiky využívaná skôr na rekreačnú cyklistiku počas voľného času, kým v centre mesta sa bicykel využíva aj ako dopravný prostriedok na cestu v rámci mesta. Čo sa týka denného obdobia, dá sa rozprávať o „rannej špičke“ medzi šiestou a ôsmou, potom sa cyklisti vo väčšom začínajú objavovať od tretej poobede,“ uviedol Tomáš Peciar, mestský cyklokoordinátor.

Údaje z cyklosčítačov sa do štatistík na web https://opendata.bratislava.sk/page/cyclo dostanú v priebehu 24 hodín. Magistrát už inštaloval sčítače na ďalších frekventovaných miestach - na Starom moste smerom z Petržalky či na nábreží Dunaja na staromestskej strane smerom z mesta. Nový sčítač by mal pribudnúť čoskoro napr. v novej zóne Nivy a do budúcna aj na ostatných mostoch cez Dunaj.

 

Súvisiaci obsah

Komentáre