Užitočné informácie o testovaní v Bratislave


Počas soboty a nedele bude v Bratislave testovať v každej mestskej časti spolu 290 odberových tímov. Niektoré miesta budú len na rezervačný systém, na mnohé sa nebude potrebné objednávať vôbec a bude medzi nimi aj 6 tzv. drive through odberových miest so 16 odberovými tímami k dispozícii, ako napr. na Bratislavskom letisku. 

Na odberových miestach len počas dvoch víkendových dní dokážeme spolu otestovať viac ako 250 tisíc ľudí.

Aby sme predišli stresu, 23 odberových miest je už otvorených dnes a 26 odberových miest bude otvorených zajtra (piatok). Zároveň niektoré z miest, ktoré budú otvorené cez víkend, sme pripravení otvoriť na dotestovanie aj v pondelok a utorok. Len za prvé dva dni tohto týždňa sa už otestovalo viac ako 11 tisíc ľudí. Zároveň podľa pravidiel vlády ľudia nad 65 rokov a do 15 rokov, čiže viac ako 150 tisíc obyvateľov Bratislavy, nebudú od 27. januára nevyhnutne potrebovať potvrdenie o negatívnom teste, napr. kvôli pobyte v prírode. Celková kapacita počas nasledujúcich šiestich dní by mala s rezervou stačiť, aby sa pohodlne mohol otestovať každý, kto to potrebuje. 

Na webovej stránke covid.bratislava.sk. je k dispozícii kompletný prehľad všetkých odberových miest s mapkou, kde postupne pribudnú ďalšie informácie (otváracie hodiny, spôsob objednania). Momentálne sa snažíme o to, aby sme odberné miesta počas soboty a nedele monitorovali a online vám prinášali stav obsadenosti. 

Samotné Mesto Bratislava dalo k dispozícii na testovanie 50 vozidiel MHD, v ktorých bude prebiehať testovanie. Časť z nich si prevzali mestské časti a testovanie v nich bude prebiehať v ich réžii, 33 vozidiel, každé s jedným odberovým tímom, budeme prevádzkovať my sami a bude sa dať na testovanie v nich objednať cez náš vlastný rezervačný systém. Rezervačný systém bol spustený dnes. Verejnosti v odberných miestach autobusov ponúkneme 28.800 slotov na testovanie počas víkendu.

Chceme poďakovať každému kto k zabezpečeniu testovania prispel. Zdravotníkom, dobrovoľníkom, kolegom z magistrátu a našim spolupracovníkom a tiež starostom a ich kolegom z mestských častí. Spolu sme ukázali, že sa vieme zomknúť a že nám nikto nemusí zhora prikazovať, čo máme robiť. Sami to najlepšie vieme, sme v dennom kontakte s našimi občanmi a práve ich komfort a ich bezpečnosť je pre nás prvoradá. Robíme to pre nich a preto, aby sme si spolu život v našom meste urobili bezpečnejším a znesiteľnejším.

Chceme upozorniť, aby si každý premyslel, či potvrdenie o teste pre nasledujúce dni naozaj potrebuje. Pokiaľ ste doma, vo vlastnej bubline a neplánujete ju zmeniť, nevystavujte sa zbytočne riziku. Aj účasťou alebo neúčasťou na testovaní sledujme v prvom rade vlastnú ochranu a ochranu svojich blízkych. Pri účasti na testovaní prosíme, aby ste sa  maximálne chránili. Ak je to možné, nahraďte rúško respirátorom, dodržiavajte odstupy a netvorte dlhé rady. Pred rizikom kontaktov s ľuďmi v radoch radšej uprednostnite odloženie testovania na iný deň alebo na inú hodinu či iné miesto. Snažíme sa zabezpečiť testovanie tak, aby na každého došlo.

Súvisiaci obsah

Komentáre