Rozvoj mesta

Z rokovania marcového mestského zastupiteľstva

27.3.2025

Bratislavskí mestskí poslanci a poslankyne dnes prekovali a schválili viacero dôležitých materiálov. Odhlasovali napríklad zámenu pozemkov, vďaka ktorej bude možné posunúť sa bližšie k realizácii dlhodobo chýbajúceho chodníka pre chodcov, bežcov či cyklistov v Karloveskej zátoke. Hlavné mesto získa aj potrebné pozemky na vybudovanie trolejovej trasy Patrónka - Riviéra a cyklotrasy Patrónka – Botanická, a tiež pozemok na Špitálskej ulici v Starom Meste pre modernizáciu Ružinovskej radiály. Zelenú dostal aj prenájom pozemku bratislavskej ZOO pre Štátnu ochranu prírody SR za účelom vybudovania rehabilitačnej stanice pre zranené zvieratá. A prerokovaný bol aj Akčný plán rozvoja cyklistickej a pešej dopravy na rok 2025.

Nový chodník v Karloveskej zátoke

Dlhodobo chýbajúci chodník pre cyklistov, ale aj chodcov či bežcov v Karloveskej zátoke v bratislavskej Karlovej Vsi je o čosi bližšie k realizácii. Mestskí poslanci a poslankyne dnes schválili návrh na majetkovoprávne usporiadanie pozemkov medzi hlavným mestom a Univerzitou Komenského v Bratislave ↗︎.

Zámenou hlavné mesto získava pozemky na Nábreží Ľubomíra Kadnára, v tesnej blízkosti Dunaja a vodáckeho centra. Bude tu tak môcť vzniknúť kvalitný chodník, ktorý scelí napojenie z Karlovej Vsi ďalej na nábrežie.

Hlavné mesto zároveň získa aj pozemky okolo ulíc Mlynská dolina a Botanická ulica na vybudovanie trolejovej trasy Patrónka - Riviéra a cyklotrasy Patrónka - Botanická a tiež pozemok na Špitálskej ulici v Starom Meste pre modernizáciu Ružinovskej radiály. Na druhej strane má Univerzita Komenského záujem majetkovoprávne usporiadať pozemky pod a okolo stavby pedagogickej fakulty na Račianskej ulici. Rovnako tak nadobudnúť pozemok pozdĺž ulice Staré Grunty, ktorý prilieha k jej nehnuteľnostiam, a to na projekt vybudovania administratívnej budovy s archívom UK.

Mestskí poslanci a poslankyne zároveň schválili majetkovoprávne usporiadanie pozemkov aj v súvislosti s plánovaným vybudovaním cyklomostu Dúbravka – Lamač ↗︎.

Rovnako bol schválený aj návrh na majetkoprávne usporiadanie pozemkov pre novú trolejbusovú trať Bulharská – Galvaniho ↗︎, ktorá bude realizovaná na uliciach Rožňavská, Rádiová, Bulharská, Galvaniho a Ivanská cesta s pokračovaním až k nákupnému centru Avion Shopping Park.

V bratislavskej ZOO vznikne rehabilitačná stanica pre zranené zvieratá

Mestské zastupiteľstvo schválilo nájom pozemkov bratislavskej ZOO pre Štátnu ochranu prírody SR ↗︎ za účelom vybudovania rehabilitačnej stanice pre zranené chránené zvieratá, ako orly, sokoly, orliaky, bociany a sovy, ale aj vydry riečne alebo zrazené srnky a pod.

Hlavným poslaním ZOO je ochrana prírody, zachovávanie biodiverzity a environmentálna výchova verejnosti. V záujme napĺňania tohto poslania ZOO spolupracuje so Štátnou ochranou prírody SR aj na spomínanom projekte vzniku Rehabilitačnej stanice pre zranené živočíchy. Bratislava má najväčší počet nahlásených a reálne riešených zranených živočíchov, ktoré v kritickom stave nie je kam umiestniť. Táto stanica bude prijímať a zabezpečovať liečbu a rehabilitáciu zranených živočíchov z blízkeho aj širšieho okolia Bratislavy, s cieľom ich liečby, rehabilitácie a následného vypustenia do voľnej prírody, čím prispeje k znižovaniu úmrtnosti chránených a vzácnych druhov. Financovanie vybudovania uvedenej stanice zabezpečí Štátna ochrana prírody SR.

Dopady epidémie slintačky a krívačky na ZOO Bratislava

Prítomnosť riaditeľa ZOO pri prerokúvaní materiálu o vzniku novej rehabilitačnej stanice využili mestskí poslanci a poslankyne aj na informovanie sa o opatreniach súvisiacich s aktuálnou epidémiou slintačky a krívačky a jej dopadoch na chod bratislavskej ZOO.

Všetky opatrenia na zabránenie nákazy v areáli bratislavskej ZOO sú podľa riaditeľa v platnosti a striktne dodržiavané. Riaditeľ zároveň v tejto súvislosti informoval mestský poslanecký zbor, že výpadky na tržbách pre zoologickú záhradu v Bratislave, ktorá je v rámci celonárodných opatrení aktuálne zatvorená, by mohli za obdobie jedného mesiaca dosiahnuť od 250.000 do 350.000 eur. V súvislosti s výpadkami sa tento týždeň stretli riaditelia všetkých piatich slovenských licencovaných zoologických záhrad, aby si spoločne zjednotili postup voči štátu. Okrem iného požiadali o stretnutie s ministrom pôdohospodárstva Richardom Takáčom. Zjednotili si tiež systém na zaznamenávanie a vypočítavanie škôd, ale aj metodiku, ako budú reportovať výpadky na tržbách.

Riaditeľ magistrátu Ctibor Košťál ubezpečil, že hlavné mesto, ako vlastník ZOO, sa bude podieľať na finančnej pomoci. Zaoberať sa tým bude po vyčíslení celkových škôd. V súčasnosti sú podľa neho dôležité ochranné opatrenia. Zástupcovia mesta zároveň priebežne pozorne monitorujú situáciu, komunikujú s kompetentnými, zúčastňujú sa na rokovaniach krízového štábu OÚ v Bratislave a podnikajú všetky potrebné kroky tak, aby sme minimalizovali riziko prenosu tohto ochorenia, resp. aby v prípade potvrdenia výskytu ochorenia aj na území mesta boli pripravené potrebné opatrenia.

Akčný plán rozvoja cyklistickej a pešej dopravy na rok 2025

Mestskí poslanci a poslankyne zobrali na vedomie Akčný plán rozvoja cyklistickej a pešej dopravy na rok 2025 ↗︎, ktorý obsahuje realizované a plánované projekty rozvoja cyklistickej ako aj pešej dopravy. K predloženému a prerokovanému Akčnému plánu rozvoja pešej a cyklistickej dopravy treba pre úplnosť dodať, že okrem cykloinfraštruktúry uvedenej priamo v dokumente, bude v tomto roku spustená aj úplne nová, fyzicky oddelená, 6-kilometrová cyklotrasa pozdĺž celej novej električkovej trate v Petržalke. Je to bezpochyby významný príspevok k bezpečnej cykloinfraštruktúre, nakoľko ale tento projekt nie je priamo v gescii cyklooddelenia, nie je uvedený ani v predloženom dokumente.

Rozvoj novej cykloinfraštruktúry nie je len o novopostavených kilometroch. Niekedy dôležitejšie než počet kilometrov je vybudovanie aj relatívne krátkeho nového úseku, ktorý priamo prepojí už existujúce frekventované cyklotrasy. Práve prepájanie takýchto dôležitých úsekov je jedna z vecí, na ktorú sa mesto sústredí.

Príkladom takejto cyklotrasy je fyzicky oddelená, obojsmerná cyklotrasa Dunajská - Mlynské Nivy, ktorá má byť vybudovaná tento rok a ktorá bezpečne prepojí významné cyklotrasy medzi Ružinovom a centrom mesta. Rovnako krátky úsek pri Karloveskej zátoke, ktorý de facto prerušoval cyklonapojenie z Karlovej Vsi na kvalitnú cykloinfraštruktúru na nábreží. Alebo nová, stavebne oddelená cyklotrasa medzi Hraničnou a Bajkalskou, ktorú chce mesto začať stavať už tento rok, a ktorá sa plynule napojí na existujúcu infraštruktúru do centra a obľúbenú hrádzu. To isté platí aj pre bezpečnú, dlhé roky chýbajúcu oddelenú cyklotrasu na frekventovanej Devínskej ceste, ktorú predbežne plánuje mesto začať stavať už budúci rok.

Aj napriek dopadom predošlých vládnych rozhodnutí, ktoré obrali mestský rozpočet o desiatky miliónov eur ročne, je rozvoj cyklodopravy pre mesto naďalej dôležitý. Od roku 2019 mesto vybudovalo približne 50 km nových cyklotrás. Len tento rok bude realizovaných ďalších 10 km technicky alebo stavebne oddelených cyklotrás plus ďalšie kilometre vyznačených cyklopruhov. Cieľom mesta je vytvárať a postupne prepájať ucelenú sieť hlavných mestských cyklotrás.

Zdieľať