Kultúrne dedičstvo

Bratislava má Námestie Nežnej revolúcie

12.5.2022

S blížiacom sa 30-tym výročím Nežnej revolúcie silneli hlasy volajúce po pomenovaní dôstojného priestoru v centre mesta názvom Nežnej revolúcie. Nežná revolúcia, rovnako ako Slovenské národné povstanie, symbolizujú odpor verejnosti voči totalite a prejavenie vôle občanov po slobode. Vznikom nového námestia majú tieto dve významné dejinné udalosti a dve námestia pomenované podľa nich dôstojné miesto vedľa seba.

Pád totalitného režimu považujem za jednu z najvýznamnejších udalostí našich novodobých dejín a som rád, že naša generácia a generácia našich rodičov a starých rodičov sa toho dočkala. Želám si, aby Nežná revolúcia zostala v našej kolektívnej pamäti a aby ju rovnako silne vnímali aj tí, ktorí ju nezažili a narodili sa už do časov slobody. Tí, ktorí práve budúce Námestie Nežnej revolúcie dnes najviac využívajú. Ďakujem všetkým - mojim kolegom, staromestským aj mestským poslancom, starostke Starého Mesta aj ďalším, ktorí sa na pomenovaní námestia podieľali,“ uviedol pri tejto príležitosti primátor hlavného mesta M. Vallo.

Na slávnostnom uvedení Námestia Nežnej revolúcie sa okrem primátora hlavného mesta zúčastnili a s prejavom vystúpili Martin Bútora (jeden zo zakladajúcich členov Verejnosti proti násiliu), Ján Budaj (tvár Nežnej revolúcie), Zuzana Mistríková (tvár študentského hnutia počas Nežnej revolúcie) a Juliana Horváthová (členka študentskej iniciatívy Nie je nám to jedno). V závere zaznela pieseň „Sľúbili sme si lásku“ v podaní Juraja Benetina.

fotka z podujatia o novom námestí - Matúš Vallo
fotka z podujatia o novom námestí - Zuzana Čaputová
fotka z podujatia o novom námestí
fotka z inštalácie tabule označujúcej nové námestie
fotka tabule označujúcej nové námestie
fotka z podujatia o novom námestí
fotka z inštalácie tabule označujúcej nové námestie
Zdieľať