Cyklodoprava

Bratislavčania na jar vytiahli bicykle, ukázali to nové cyklosčítače

4.4.2022

Dáta sú prístupné aj verejnosti, na transparentnom portáli hlavného mesta opendata.bratislava.sk.

Aplikácia Cyklo BA funguje na opendata.bratislava.sk od minulej jesene. Doteraz poskytovala údaje z dvoch cyklosčítačov - jeden je umiestnený na hrádzi Berg a druhý na Viedenskej ceste medzi Starým mostom a Mostom SNP. Dva nové cyklosčítače pribudli na cyklotrase na nábreží Dunaja a druhý je umiestnený na Starom Moste.

Cyklosčítače sú zariadenia, ktoré slúžia na zber údajov o prejazde cyklistov. To umožňuje sledovať nielen celkový počet prejazdov bicyklom na daných miestach, ale aj vývojovú tendenciu v cyklodoprave naprieč obdobiami. Dáta z cyklosčítačov slúžia samosprávam pri plánovaní cyklistickej infraštruktúry. Bratislavský magistrát tieto údaje poskytuje aj verejnosti prostredníctvom transparentného portálu opendata.bratislava.sk.

Mesto plánuje do leta nainštalovať ďalšie 2 nové cyklosčítače, ktoré by mali byť umiestnené na cyklotrase „Dolnozemská“ a na cyklotrase „Devínska“. Senzory obsahujú tiež meranie počtu chodcov či kvality ovzdušia, pričom aj tieto dáta chceme do budúcna zverejňovať.

Čo hovoria nové cyklosčítače o využívaní cyklistickej dopravy?

Zariadenie na nábreží od svojej inštalácie v októbri 2020 zaznamenalo celkovo 81 237 prejazdov, miernu prevahu mali jazdy smerom do centra. „Najviac prejazdov bolo zaznamenaných práve počas marca. Prejazdy v tomto mesiaci tvoria zhruba tretinu z celkového počtu prejazdov za posledného pol roka,“ hovorí Tomáš Peciar, cyklokoordinátor hlavného mesta. Druhým najsilnejším mesiacom z hľadiska počtu prejazdov je október. Od októbra do januára počet prejazdov výrazne klesol. „V januári cyklosčítač zaznamenal len 5 168 prejazdov, čo je oproti marcovým 25 000 päťkrát menej,“ doplnil Tomáš Peciar.

Najpopulárnejšími dňami pre cyklistov sú na nábreží soboty a nedele. Najväčší počet prejazdov bol zaznamenaný medzi 15:00 a 16:00 v marci, kedy cyklosčítač zaznamenal v priemere 120 prejazdov. Naopak, najmenej sa jazdí v pondelok, je to asi o štvrtinu menej cyklistov ako počas víkendových dní.

Takmer 50 000 prejazdov bicyklom zaznamenal od októbra 2020 aj nový cyklosčítač na Starom Moste. Drvivá väčšina jázd bola v smere zo Starého Mesta do Petržalky. Dá sa predpokladať, že obojsmerná cyklopremávka na Starom Moste môže byť na dvojnásobnej úrovni.

Aj na Starom Moste tvorili marcoví cyklisti viac ako 36% všetkých jázd od októbra. V porovnaní s cyklosčítačom na nábreží je na Starom Moste premávka cyklistov počas týždňa rovnomernejšie rozdelená. Hodiny najčastejších prejazdov počas dňa naznačujú, že Bratislavčania používajú bicykle nielen na šport a relax, ale aj na dochádzanie za prácou či inými povinnosťami.

O opendata portáli

Opendata.bratislava.sk je transparentný portál hlavného mesta, kde návštevníci nájdu takmer 14 000 dátových setov z rôznych oblastí života v meste ako ekonomika, demografia, kultúra, šport či zdravie. Možno tu nájsť aktuálne údaje o pandemickej situácii, ale aj spojoch MHD a iné praktické informácie. Bratislavská radnica spustila portál v septembri 2019 a už po mesiacoch fungovania si vybudoval stabilnú návštevnícku základňu. Od svojho spustenia bol opendata portál zobrazený vyše 403-tisíckrát, pričom ho navštívilo vyše 72 000 ľudí. Portál sa má návštevníkov aj zo zahraničia, napríklad z USA, Českej republiky či z Nemecka.

„Najnavštevovanejšou stránkou na opendata portáli je od septembra minulého roka aplikácia monitorujúca vývoj pandémie koronavírusu ↗︎. Na túto appku si od začiatku roka klikol každý piaty návštevník stránky,“ uzavrel Pavol Škápik, vedúci tímu dátových analytikov hlavného mesta.

Zdieľať