Bratislavské Vianoce 2021

31.3.2022
Rozhodli sme sa nadviazať na koncept, ktorý sme predstavili v roku 2020. Bratislavské Vianoce. Bratislavské Vianoce otvára už dnes, v piatok 26.11. o 18.00, rozsvietenie vianočného stromčeka live prechádzkou mestom a zaujímavým programom.
Vianoce tak otvoríme napriek všetkému spolu s obyvateľkami a obyvateľmi Bratislavy! Nalaďte sa na vianočnú vlnu a zažite s nami prostredníctvom live streamu vianočnú prechádzku Bratislavou s primátorom a plnú netradičných hostí a vianočných prekvapení z tepla vášho domova.
Veľmi nás mrzí, že ani tento rok si spolu nemôžeme užiť vianočnú atmosféru priamo na vianočných trhoch. Avšak čas vianočný nie je len o trhoch! Je o rodine a o blízkych, o drobných, ale aj veľkých vianočných zázrakoch, o želaniach, o tradíciách, o nádeji, o vďačnosti, o svetielkach, rozžiarených očkách a uličkách, o škorici, klinčekoch, stromčekoch, o koledách, o príležitosti byť lepším človekom, o srdiečku, o šaláte, o imele, o šušťaní saloniek, vŕzganí snehu, o dudlaj dudlaj dudlaj da, o stíšení sa, o štedrosti, samozrejme, aj o veľkej radosti a napokon aj o rozsvecovaní stromčeka!
A o tom bude aj otvorenie Bratislavských Vianoc! Pripojte sa online a buďte pri tom spolu s nami. Veríme, že si tak v aktuálnej situácii čo najlepšie sprostredkujeme vianočnú atmosféru a sviatky prežijeme v zdraví, pokoji a bezpečí.
Na stránke vianoce.bratislava.sk uvádzame ďalšie vianočné aktivity, ktoré sa v hlavnom meste budú v predvianočnom období konať, avšak vzhľadom na aktuálnu meniacu sa situáciu odporúčame stránku pravidelne navštevovať a informovať sa na MČ.

Vianočný strom na Hlavnom námestí

Na Hlavnom námestí samozrejme nájdete tradičný vianočný stromček hlavného mesta. Atmosféru bude počas decembra dopĺňať aj hudba - dramaturg Rádia FM nám pripraví špeciálne pre Bratislavské Vianoce playlist známych aj menej známych vianočných pesničiek. Na námestí nájdete aj malú symbolickú spomienku na tradičné vianočné trhy.

Spolupráca s ÚĽUV

Mesto Bratislava nadviazala na úspešnú spoluprácu z minulého roka s ÚĽUV-om. V roku 2020 na stromček na Hlavnom námestí vytvorila ozdoby z lipového dreva inšpirované kyjatickými vzormi majsterka ľudovej umeleckej výroby Jana Majerská z Novej Bane. Tento rok pribudli hviezdy z miazgovaného a vareného lúpaného prútia, sú z dielne košikárky Eriky Rudíkovej z Očovej a zvončeky z miazgovaného a vareného lúpaného prútia vyrobil košikár Jozef Boďa z Trnavy.
Na Primaciálnom námestí budú od Mikuláša vystavené vypletané tanečnice prírodnými pletivami. Pôvodne boli vytvorené pre festival Dni majstrov ÚĽUV 2019. Na spoločnom opletaní konštrukcií podľa výtvarného návrhu Márie Štranekovej z ÚĽUV-u sa zúčastnilo 16 majstrov zo Združenia košikárov Slovenska.

Vianočný les ozdobí rekordné množstvo škôl

Vianočný les je už tradičnou súčasťou Bratislavských Vianoc. Stromčeky vyzdobia ozdobami z prírodných materiálov deti a žiaci bratislavských materských, základných a umeleckých škôl a centra voľného času. Za najkrajšie vyzdobený stromček budú môcť návštevníci hlasovať na Facebooku BKIS. Vianočné stromčeky aj tento rok darovala spoločnosť Bauhaus a po 15. decembri poputujú na správne miesta - do charitatívnych organizácií, združení pre ľudí bez domova, ale aj do rodín, pre ktorých je kúpa stromčeka finančne nedostupná.

Vianočné nasvietenie Starého mostu

OZ Biela noc vytvorila na večerné prechádzky Bratislavčankám a Bratislavčanom vianočne ladené nasvietenie Starého mosta.
Klarisky diškurz „Vianočný špeciál“ 12. Klarisky Poslednú adventnú nedeľu pozývame na posledný online prenos relácie Klarisky diškurz. Moderátor Martin Staňo privíta zaujímavých hostí a nebudú chýbať ani hudobné vystúpenia. Živý online prenos môžete sledovať na webstránke a Facebooku BKIS, Facebooku Hlavného mesta SR Bratislava a Facebooku mediálneho partnera Denníka N.

Čítanie na zastávke

14.12-16.12 Mestská knižnica v Bratislave – Zastávka Kapucínska
Podujatie, na ktorom známe herecké osobnosti čítajú vo výkladoch Mestskej knižnice v Bratislave na Kapucínskej ulici. Tentokrát navodia sviatočnú atmosféru prostredníctvom nadčasových rozprávkových diel. Okoloidúci sa môžu pri výkladoch knižnice pristaviť a vychutnať si čaro vianočných príbehov.
Aktuálny program Bratislavských Vianoc sledujte na www.vianoce.bratislava.sk a Facebooku BKIS a mesta Bratislava. Zmena programu je vzhľadom na aktuálnu situáciu vyhradená.
Prajeme vám príjemné a pokojné Vianoce a pevné zdravie!
Zdieľať