Deti a mládež

Ďalších 20 škôl v Bratislave získa krajšie a bezpečnejšie okolie

13.2.2025

Hlavné mesto v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy začali od roku 2022 v rámci programu Mesto pre deti postupne meniť a najmä robiť bezpečnejším okolie až dvanástich bratislavských škôl ↗︎. V pilotnom výbere boli aj známe premeny priestoru pred základnými školami na Vazovovej a Mudroňovej, vďaka čomu sa podstatným spôsobom zlepšila bezpečnosť detí v ich okolí. To, že ide o správne a dobré projekty, potvrdil aj veľký záujem ďalších škôl, ktoré sa prihlásili do úplne novej otvorenej výzvy Mesto pre deti. Dve desiatky z nich sa v nasledujúcom období dočkajú zlepšenia bezpečnosti aj v ich okolí.

_„Cieľ programu Mesto pre deti je jasný. Zlepšiť bezpečnosť detí v uliciach nášho mesta. V konečnom dôsledku, mesto bezpečné pre deti je bezpečné a príjemné aj pre nás všetkých. Práve v okolí mnohých škôl vznikajú často komplikované, niekedy až chaotické a nebezpečné situácie, keď v strese ranného zhonu sa v relatívne malom priestore pred školou pohybuje veľké množstvo detí, rodičov aj áut. Preto sme tieto situácie začali riešiť spôsobom, ktorý je overený aj v mnohých iných mestách vo svete. Od roku 2022 sme začali postupne zlepšovať bezpečnosť detí v okolí 12 škôl. Na základe úspechov projektov zrealizovaných na prvých školách sme minulú jeseň spustili úplne nový Prihláškový program Mesta pre deti ↗︎, do ktorého sa mohla prihlásiť ktorákoľvek škola v Bratislave. Teším sa, že s dvadsiatimi z nich, v dvanástich mestských častiach, budeme teraz postupne zlepšovať bezpečnosť ich okolia, čo sa priamo dotkne vyše 7700 detí, ktoré tieto školy navštevujú,“ _uviedol primátor hlavného mesta, Matúš Vallo.

Úspech doteraz zrealizovaných vylepšení v okolí škôl, vrátane premeny priestorov pri školách na Vazovovej a Mudroňovej, potvrdzuje aj veľký záujem škôl o nový prihláškový program. Do novej výzvy sa prihlásilo až 34 škôl.
_ „Pozitívne nás prekvapil nielen veľký záujem škôl, ich pestrosť, ale aj kvalita vypracovaných prihlášok,“_ hovorí Sandra Štasselová, koordinátorka projektu Mesto pre deti na MIB. Problémy, ktoré školy najčastejšie popisovali vo svojom okolí, boli chýbajúce priechody pre chodcov, cyklotrasy, drop off zóny na rýchle vyloženie detí z auta, či celkovo chaotická a nebezpečná dopravná situácia.

Z celkového počtu prihlásených bolo teraz vybraných 20 škôl na základe vopred jasne stanovených kritérií, vrátane dopravnej situácie, počtu žiakov, podpory okolitej komunity a realizovateľnosti zmeny. Vybrané školy v nasledujúcom období čaká spolupráca s MIBom na hľadaní a následne realizácii konkrétnych riešení, ktorých výsledkom bude vyššia bezpečnosť v okolí škôl. Do tejto spolupráce budú okrem zamestnancov a žiakov školy zahrnutí aj obyvatelia z okolia školy a účastníci dopravy. V projekte je nemenej dôležitý komunitný rozmer - počas plánovania sa budú stretávať deti, rodičia, učiteľský zbor a vedenie školy spolu so susedmi, budú spolu hovoriť o tom, čo ich trápi a hľadať spoločne riešenia.

Jednou zo škôl, ktoré boli už v rámci prvej etapy zahrnuté do programu Mesto pre deti a čaká ju premena okolia, je aj Základná škola na Jeséniovej v bratislavskom Novom Meste.

„Rodičia a deti tu denne čelia rôznym problémom, či už je to hustá premávka v bezprostrednom okolí školy, parkovanie na trolejbusovom obratisku, čo spôsobuje dopravný chaos, absentuje tu bezpečná pešia infraštruktúra. Verím, že tento projekt svojimi riešeniami zlepší prostredie pre našich najmladších, a že zmeny prinesú nielen väčší komfort, ale najmä znížia riziká pre deti a ich rodičov,“ hovorí starosta mestskej časti Bratislava-Nové Mesto, Matúš Čupka.

„Zaradenie našej školy do programu Mesto pre deti považujem za dobrú správu. Ide o zmysluplný projekt, ktorý vie výrazne zvýšiť nielen bezpečnú dostupnosť do školy pre našich žiakov a ich rodičov, ale aj výrazne pozitívne zmeniť (nielen komunitnú) kvalitu života všetkých Kolibčanov a návštevníkov Bratislavského lesoparku,” hovorí Zuzana Salíniová, riaditeľka ZŠ s MŠ Jeséniova.

Program Mesto pre deti sa zameriava najmä na rýchle a efektívne vylepšenia, ktoré mesto navrhuje v spolupráci so školami, rodičmi, žiakmi, obyvateľkami a obyvateľmi v okolí a samozrejme odborníkmi na dopravu. Program je z minulého roka známy revitalizáciou priestorov pri školách na Vazovovej a Mudroňovej ↗︎, školskou ulicou na Nevädzovej ↗︎, ale aj ďalšími väčšími či menšími zásahmi v okolí škôl Tbiliská, Biskupická, Budatínska, Černyševského, Drieňová, Riazanská či Za kasárňou.

Partnerom projektu je renomovaná americká organizácia Bloomberg Associates. Je to filantropická konzultačná spoločnosť, ktorá poskytuje poradenstvo mestám po celom svete. Založená bola v 2014, ako súčasť Bloomberg Philantropies. Bloomberg Associates poskytuje bezplatné odborné konzultácie Metropolitnému inštitútu Bratislavy aj samotnému magistrátu.

„Dopravné nehody sú hlavnou príčinou smrti mladých ľudí na celom svete. Bezpečnosť v doprave preto musí byť dôležitou súčasťou stratégie verejného zdravia v každom meste,“ povedala Janette Sadik-Khan, bývalá komisárka pre dopravu mesta New York, aktuálne riaditeľka dopravy v Bloomberg Associates. „Primátor Vallo a jeho tím chápu, že starostlivosť o naše deti musí byť sprevádzaná konkrétnymi opatreniami, aby boli ulice okolo škôl bezpečnejšie na dochádzanie detí, či prechádzky. Spustenie a rozsah tohto programu stavia Bratislavu do pozície globálneho lídra v oblasti bezpečnosti,“ doplnila Janette Sadik-Khan.

Medzi vybranými školami pre rok 2025 sú: ZŠ s MŠ Milana Hodžu, ZŠ Karloveská, ZŠ Kremeľská, ZŠ Kataríny Brúderovej, ZŠ s MŠ Cádrova, ZŠ s MŠ Hargašova, ZŠ s MŠ Trnková, Spojená škola Gercenova, ZŠ s MŠ Marie Montessori, ZŠ I. Dérera (Jelenia), ŠZŠ s MŠ Karpatská, ZŠ s MŠ Dubová, ZŠ Bieloruská, ZŠ Edulienka, ZŠ Vetvárska, MŠ Teplická, ZŠ Waldorfská, MŠ Búdková, MŠ Funiversity – Horský park a SOŠ Račianska.

Vďaka tejto rozsiahlej spolupráci čakajú Bratislavčanky a Bratislavčanov v nasledujúcich rokoch ďalšie pozitívne zmeny, na ktoré sa už dnes môžeme tešiť.

Zdieľať