Doprava

Medzinárodný deň bez áut: Vyše tri desiatky nových autobusov vyrazia do ulíc Bratislavy

22.9.2022

Dopravný podnik Bratislava (DPB) dnes symbolicky pri príležitosti medzinárodného dňa bez áut predstavil tridsaťjeden nových kĺbových autobusov s najmodernejšou výbavou. Zlepšia komfort cestovania a posilnia niektoré linky.

Druhá várka nedávno objednaných nových autobusov prichádzala do bratislavského depa po skupinách, následne prebiehalo testovanie jednotlivých komponentov a v súčasnosti sa postupne zaraďujú do premávky. Tieto nízkopodlažné vozidlá doplnia aj modernizujú vozidlový park DPB a zabezpečia zvýšenie prepravnej kapacity predovšetkým najvyťaženejších liniek v rôznych mestských častiach.

V prvej etape objednal dopravca 40 kusov kĺbových vozidiel, pri objednávke druhej časti flotily využil opciu a dokúpil 31 vozidiel. Zaujímavosťou je dosiahnutá úspora pri tomto nákupe, ktorá predstavuje zhruba 5 miliónov Eur, vďaka čomu ide o historicky najvýhodnejšiu kúpu kĺbových autobusov. Na rozdiel od posledného obstarávania kĺbových vozidiel v roku 2017 je celková cena o 30% nižšia.

„Kvalitná a atraktívna mestská hromadná doprava je pre každodenný život v meste kľúčová. Systematicky preto spoločne s Dopravným podnikom Bratislavy pracujeme na vylepšeniach, vrátane modernizácie vozidlového parku. Dnes predstavujeme ďalšiu várku – tri desiatky osemnásť metrových veľkokapacitných autobusov. V uliciach Bratislavy tak bude premávať až sedemdesiatjeden moderných autobusov, dodávku ďalších šesťdesiatich troch krátkych autobusov očakávame ešte v priebehu tejto jesene. Zároveň je vo výrobe tridsať kusov nových električiek a päťdesiat hybridných trolejbusov, ktorú budú spolu so štyrmi vodíkovými autobusmi dodané budúci rok,“ uviedol Matúš Vallo, primátor Bratislavy.

Dopravný podnik Bratislava predstavil tridsaťjeden nových kĺbových autobusov s najmodernejšou výbavou

Tridsaťjeden vozidiel DPB postupne nasadí najmä na linky: 21, 31, 32, 37 39, 50, 63, 70, 78, 88, 93, 96, 98, kde budú premávať spoločne s ostatnými typmi kĺbových autobusov. Cestujúca verejnosť sa s novými vozidlami stretne napríklad v rámci jazdy v smere Záhorská Bystrica – Staré Mesto, Lamač – Ružinov, obsluhovať budú tiež smer Devínska Nová Ves – centrum mesta a posilnia aj tradične vyťažené linky obsluhujúce napríklad Petržalku, Ružinov a Nové Mesto.

„Ide o najväčší a zároveň najvýhodnejší nákup kĺbových autobusov v posledných rokoch. Tieto vozidlá s technickými komponentmi od renomovaných výrobcov spĺňajú všetky kvalitatívne štandardy, ktoré sme s kolegami nastavili už pri predchádzajúcej kúpe takzvaných letiskových autobusov. Nakoniec, práve kolegovia strážili každý detail od počiatočnej fázy až po vyskúšanie jazdných vlastností už pri výrobe. Nesmierne ma teší, že aj napriek sťaženým podmienkam vyplývajúcich z kríz, ktoré v posledných rokoch zažívame, môžeme systematicky pracovať na obnove vozidlového parku. Vďaka dobre nastaveným procesom bude do konca jesene v uliciach nášho hlavného mesta premávať dokopy až stopäťdesiat nových autobusov zakúpených v rokoch 2020 až 2022“, podčiarkol Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB a.s.

Oproti vozidlám z prvej objednávky budú autobusy vybavené úspornejšími plne ledkovými prednými svetlometmi. Cestujúcim ponúknu moderný interiér s tridsiatimi deviatimi sedadlami v hygienickom koženkovom prevedení a taktiež sedadlami vyhradenými pre cestujúcich so zníženou pohyblivosťou. V každom vozidle sú vyhradené priestory pre detský kočík, invalidný vozík i bicykel. K dispozícii budú USB nabíjačky, WIFI pripojenie a zvýšenú bezpečnosť zabezpečí kvalitný kamerový systém.

Moderný informačný systém zase poskytne cestujúcim aktuálne dopravné informácie, vrátane informácií o možnosti prestupov v reálnom čase. Výkonná klimatizácia plní funkciu nielen chladenia, ale aj kúrenia a je spúšťaná automaticky v závislosti od vonkajšej teploty a teploty v interiéri autobusu. Klimatizácia v kombinácii s vysokou mierou zatmavenia determálnych okien zabezpečí v priestore pre cestujúcich účinný tepelný komfort najmä počas horúcich letných dní. Vozidlá disponujú tiež systémom pre automatické počítanie cestujúcich (APC) a hlásičmi pre slabozrakých a nevidiacich.

Modernizácia vozidlového parku a zvyšujúci sa komfort cestovania

DPB spolu s mestom v súčasnosti kladie vyššie nároky na vyhotovenie vozidiel. Už pri prvom nákupe tzv. „letiskových autobusov“ zadefinoval moderný štandard výbavy, v ktorom nechýba výkonná klimatizácia, tónované sklá, moderný informačný a kamerový systém, WiFi a sedadlá s nenasiakavými poťahmi.

Zvýšil sa podiel klimatizovaných vozidiel MHD. Klimatizáciou bude po zaradení všetkých 150 nových autobusov vybavených 97 % z celej flotily, čo je v porovnaní s rokom 2019 nárast o viac ako 40 % (január 2019 – podiel klimatizácie v autobusoch: 56 %). V MHD tiež pribudol bezpečnostný kamerový systém. Aktuálne je ním vybavených 189 vozidiel, samozrejmosťou je vo všetkých nočných linkách.

Okrem toho Dopravný podnik prináša aj ďalšie zlepšenia vo verejnej doprave ↗︎.

Zdieľať