Správa mesta

NOVÁ STANICA MESTSKEJ POLÍCIE NA OBCHODNEJ ULICI JE ODDNES OTVORENÁ

22.8.2019

"Radi robíme veci po novom a nechávame sa inšpirovať mestami, ktoré si prešli podobnou skúsenosťou ako Bratislava a dokázali ju vyriešiť. Len navyšovanie počtu a frekvencie hliadok mestskej a štátnej polície k zlepšeniu bezpečnostnej situácie na Obchodnej ulici nestačí, aj preto sme pristúpili k zásadnejšiemu kroku, a to k zabezpečeniu trvalej prítomnosti bezpečnostných zložiek na tejto ulici a k zapojeniu všetkých komunít do riešenia problému, ako obyvateľov ulice, tak prevádzkarov a aj tých, ktorí sa na Obchodnú chodia iba baviť", ozrejmil primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Bratislavčanky a Bratislavčania môžu už oddnes medzi 09.00 a 18.00 h prísť do klientskeho centra novootvorenej stanice mestskej polície nahlásiť protiprávne konanie, informovať sa o práci mestskej polície a v prípade núdze tu nájdu bezpečný priestor. Na monitory je v stanici vyvedený signál kamier (dnes je už pokrytých 100 % územia Obchodnej ulice od Hurbanovho námestia po Kollárovo námestie) a operátor mestskej polície môže v prípade vzniku konfliktu efektívnejšie vyslať na miesto zásahovú jednotku, ktorá už má v tejto stanici svoje sídlo. Na Obchodnej ulici a v jej blízkosti bolo nedávno inštalovaných 6 nových kamier, ktoré pokrývajú celé toto územie.

"Zásahová jednotka bude pôsobiť v lokalite Obchodná a blízke okolie predovšetkým počas nočných zmien od štvrtka do soboty medzi 19.00 a 07.00 h. Službu budú vykonávať traja príslušníci, pričom dvaja budú hliadkovať v uliciach lokality a jeden bude na novozriadenom pracovisku sledovať monitory s výstupmi z kamier za účelom poskytnutia podpory dvojčlennej hliadke. Takýmto spôsobom bude môcť hliadku podľa potreby navigovať na miesta, na ktorých dochádza k rušeniu verejného poriadku alebo k inej protiprávnej činnosti, ktoré hliadka nemá v priamom dohľade. Výkon zásahovej jednotky budú v uvedených časoch podporovať aj príslušníci kynologickej hliadky," vysvetlil náčelník Mestskej polície Bratislava Marek Gajdoš.

Poslaním zásahovej jednotky s celomestskou pôsobnosťou je dohliadať na verejný poriadok a plnenie ďalších úloh mestskej polície predovšetkým v ohrozených lokalitách Bratislavy, ktorými sú okrem Obchodnej ulice napríklad aj okolie "Pentagonu" vo Vrakuni a Kopčianska ulica. Členovia zásahovej jednotky budú osobitne školení, aby na profesionálnej úrovni zvládali aj náročnejšie situácie, ktorým budú v porovnaní s ostatnými kolegami a kolegyňami musieť čeliť omnoho častejšie.

V priestoroch novej stanice bude klubovňa, kde budú okrem vzdelávacích aktivít pre príslušníkov mestskej polície prebiehať školenia pre pracovníčky a pracovníkov nočných prevádzok a tiež komunitné aktivity, vrátane terénnej práce najmä s mladými účastníkmi nočného života v lokalite.

interiér vchodovej miestnosti novej stanice mestskej polície, ide o recepčnú časť s vysokým barovým stolom, na boku je tapeta s výjavom obchodnej ulice v minulosti

detail na logo mestskej polície v interiéry novej stanice

zasadacia miestnosť novej policajnej stanice

Zdieľať