Životné prostredie

Ochranári spájajú sily s mestom Bratislava: Na Hodinu Zeme zlepšíme podmienky pre opeľovače

21.3.2024

V sobotu 23. marca nás čaká jedna z najväčších environmentálnych udalostí roka – Hodina Zeme. Státisíce ľudí z celého sveta spoločne venujú 60 minút zo svojho času robeniu niečoho, čo je prospešné pre planétu. WWF (Svetový fond na ochranu prírody) a Hlavné mesto Slovenskej Republiky Bratislava sa dohodli na zlepšení podmienok pre opeľovače. V piatok 22. marca 2024 budú v rámci Hodiny Zeme sadiť v jednej z mestských častí ovocné stromy a kry, vznikne tam aj kvetnatá zóna.

Hodina Zeme je po roku opäť za dverami a už 23. marca spojí ľudí po celom svete. Kým po minulé roky bola známa najmä zhasínaním svetiel, pred časom k tomu pribudol aj nový rozmer – venovať svoj čas aktivite, ktorá Zemi pomôže. Každý z nás totiž môže urobiť niečo dobré pre planétu. Tím WWF Slovensko nebude výnimkou.

V Karlovej Vsi pribudne nová zeleň

Ochranárov a mesto Bratislava spojil záujem o podporu opeľovačov v podmienkach mestského prostredia. Riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann a viceprimátor Hlavného mesta Jakub Mrva sa už v novembri 2023 dohodli na spoločnej aktivite priamo v teréne.

V lokalite Nad Lúčkami bude už tento piatok tím WWF spolu so zástupcami mesta vysádzať ovocné stromy a kríky, či vytvárať novú kvetnatú zónu. To všetko pre zabezpečenie lepších podmienok pre včely, chrobáky, pestrice, motýle a iné druhy opeľovačov. „Početnosť aj rozmanitosť hmyzu klesá. No aj vďaka mozaikovitému charakteru prostredia majú práve mestá veľký potenciál pre podporu biodiverzity. Rozmanitosť opeľovačov je nesmierne potrebná a preto aj v Bratislave pomáhame vytvárať vhodné prostredie pre tento hmyz,“ uviedol viceprimátor Bratislavy pre životné prostredie a adaptáciu na klimatickú zmenu Jakub Mrva s tým, že hlavné mesto podobné spolupráce víta.

„S mestami a obcami spolupracujeme naprieč Slovenskom a teší nás, že úspešných spoluprác stále pribúda. Dokážeme tak oveľa efektívnejšie riešiť environmentálne problémy v regiónoch – či už ide o odlesňovanie, nedostatok vody alebo stratu biodiverzity. Sme veľmi radi, že práve s hlavným mestom sme otvorili dôležitú tému pomoci opeľovačom,“ povedala Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovensko.

Zapojiť sa môže každý

K Hodine Zeme sa môže pripojiť každý. V sobotu 23. marca môžeme všetci investovať 60 minút zo svojho času do akejkoľvek činnosti prospešnej pre našu planétu. Môžeme si ísť zabehať, ísť na výlet do prírody, vyčistiť svoje okolie, zobrať si na sobotný nákup plátené tašky, či pretriediť šatník a posunúť zachované oblečenie ďalej, aby sa zbytočne nevyhodilo.

WWF na svojich sociálnych sieťach ↗︎ s blížiacou sa Hodinou Zeme zverejňuje tipy na aktivity, ktoré môžu ľudia (nielen) v tento deň robiť. Jedna hodina sa takto premení na tisíce inšpiratívnych udalostí v prospech našej planéty.

Viac informácií o najväčšej environmentálnej udalosti roka nájdete aj na stránke Hodiny Zeme ↗︎.

K Hodine Zeme sa postupne pridáva celé Slovensko

V rámci Hodiny Zeme sa každý rok pridávajú aj mestá a obce, ktoré symbolicky vypínajú osvetlenie na kultúrnych pamiatkach, štadiónoch či ďalších budovách. Toto gesto sa šíri svetom a ani Slovensko nezaostáva. Tento rok už potvrdili účasť na iniciatíve mnohé mestá a obce vrátane Bardejova, Myjavy, Nových Zámkov, Senice či Piešťan. Zhasnú sa ikonické pamiatky, ako napríklad Trenčiansky hrad, Bojnický zámok alebo Kolonádový most v Piešťanoch. Podobne ako po minulý rok, aj tentoraz zahalí tma aj Prezidentský palác v Bratislave. Zoznam sa ďalej rozširuje, aktuálny prehľad subjektov prihlásených do kampane možno sledovať na webe Hodina Zeme ↗︎.

Zdieľať