Podujatia

Užite si bohatý program Bratislavských korunovačných dní s celou rodinou

23.7.2023

Slovenská metropola bude opäť hlavným mestom Uhorska. Síce len na tri dni, ale s o to väčšou parádou. Ponorte sa počas Bratislavských korunovačných dní do bohatej kráľovskej minulosti a užite si slávnosti na počesť korunovácie kráľa Leopolda I. Tento rok sa podujatie koná od 28. do 30. júla v uliciach Bratislavy. Vďaka bohatému programu vám ponúkne jedinečnú príležitosť vychutnať si atmosféru korunovačných sprievodov, historických prehliadok a ďalších podujatí.

Zažite historické rytierske súboje, naučte sa dobové tance

Rytierske skupiny ukážu svoje umenie už od piatka, kedy na Bratislavskom hrade predvedú techniky sokoliarskeho lovu z koňa, ukážky lovu dravcov a loveckých plemien psov, porovnanie jednotlivých škôl šermu, súboje, tance, hru na lutnu, ale aj krátku módnu prehliadku. Na Hlavnom námestí môžete vidieť aj sokoliarske vystúpenie, ukážky protitureckých bojov a divadelno- šermiarske vystúpenia. Tu sa môžete naučiť tancovať aj tance z obdobia renesancie. Profesionáli vám predvedú ukážky dobových tancov spojenú s tanečným workshopom pre malých aj veľkých.

Pocíťte atmosféru historického sprievodu

Najdôležitejšia časť programu sa odohrá v sobotu 29. júla. Vtedy sa z Bratislavského hradu o tretej popoludní vydá na cestu slávnostný sprievod , ktorý ukončí svoje putovanie v srdci Starého Mesta na historickom Hlavnom námestí. Tu v rámci programu od 16.00 hod. začne program venovaný korunovácii Leopolda I. Po ňom si môžete prostredníctvom príbehov a tanca pripomenúť život Márie Španielskej, manželky cisára a kráľa Maximiliána II. Habsurského.

Tí, čo nestihnú veľkolepý sobotný sprievod, môžu v uliciach Bratislavy zažiť aspoň jeho menšiu podobu. Malý historický sprievod prejde historickým centrom aj v piatok o 18.00 hod a v nedeľu dokonca až trikrát v rôznych časoch.

Prezrite si výstavu z histórie podujatia

Súčasťou Bratislavských korunovačných dní je aj výstava fotografií z histórie organizovania tohto podujatia. Nájdete ju v unikátnych priestoroch Martinenea, ktoré je súčasťou Katedrály sv. Martina. Vstup na výstavu je voľný.

Pokochajte sa leskom vzácnej repliky uhorskej koruny

Do katedrály, v ktorej korunovali uhorských kráľov sa vráti kráľovská koruna. V sobotu a nedeľu bude v Katedrále sv. Martina vystavená verná kópia uhorskej koruny, ktorá je dielom skúsených klenotníkov.

Vezmite na korunovačnú parádu aj deti

Deťom bude počas Bratislavských korunovačných dní venovaných niekoľko menších sprievodných aktivít. Spoznávať korunovačnú históriu mesta môžu už od piatka vďaka špeciálnym detským prehliadkam s Pátračom Tinom. V Bibiane si na tvorivých dielňach môžu vytvoriť svoj rodinný erb a niečo sa dozvedieť aj o ich histórii a význame.

Počas festivalu čaká najmenších návštevníkov aj bábkové divadlo na motívy hry ľudových bábkarov ako i rozprávka v podaní Divadla Havran.

Deti a ich rodičia sa počas korunovačných podujatí dozvedia aj ako fungovala kníhviazačská dielňa, ako vyzeralo pečatenie listín, alebo stredoveký sústruh. Budú si môcť vyraziť vlastnú mincu a previezť sa na historickom drevenom kolotoči.

Spoznajte korunovačnú cestu Bratislavy

Tí, čo by sa z histórie korunovácií radi dozvedeli viac, majú možnosť vybrať sa na bezplatné prehliadky v slovenčine, angličtine, nemčine, maďarčine alebo ukrajinčine, ktoré organizuje Turistické informačné centrum Bratislava Tourist Board počas všetkých troch dní od piatka do nedele. Viac informácií nájdete na webe BTB ↗︎.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR

Zdieľať