Bratislava môže získať 10 miliónov ročne, ak sa sčítajú všetci obyvatelia


Hlavnou tvárou spotu kampane je Milan Lasica a hudbu poskytol Miro Žbirka. Obaja sú tiež Bratislavčania, ktorí takto podporili iniciatívu mesta pri sčítaní obyvateľov. Chceme motivovať všetkých, ktorí v Bratislave žijú, aby sa sčítali a priznali tak, že Bratislavu denne užívajú. Spot je možné stiahnuť na tomto linku: https://we.tl/t-WR45P4uE8W

Po 10 rokoch má Bratislava možnosť sčítať jej obyvateľov nanovo a získať spravodlivé financie pre hlavné mesto, o ktoré bolo ukrátené pri poslednom sčítaní v roku 2011. 

V roku 2011 sa sčítalo o 65 tisíc ľudí menej, ako v Bratislave reálne bývalo. Ak sa teraz sčítame skutočne všetci, Bratislava získa viac ako 10 miliónov eur ročne navyše, čiže viac ako 100 miliónov počas nasledujúcich 10 rokov. Každý Bratislavčan a Bratislavčanka má tak teraz jedinečnú príležitosť pomôcť nášmu mestu získať napríklad lepšiu dopravu, zeleň, parkovanie, ihriská, verejné priestory a kvalitnejšiu údržbu. Stačí vyplniť online sčítací dotazník od 15. februára,” povedal primátor hlavného mesta Bratislava Matúš Vallo.

Zároveň Bratislave z posledného sčítania chýbali aj o dôležité údaje, na základe ktorých nevyhnutne potrebuje prispôsobovať rozvoj mesta a svoje služby. Je dôležité, aby sme sa sčítali úplne všetci - aj tí, ktorí v Bratislave žijú, hoci tu ešte nemajú trvalý pobyt. Ak budeme vedieť, kde a koľko ľudí žije, podľa týchto údajov efektívnejšie naplánujeme dopravu a rozvoj mesta a umožnia nám tiež lepšie vyhodnotiť potreby obyvateľov. Kde najviac potrebujú nové dochádzkové trasy, nové alebo častejšie linky dopravy a zastávky MHD či trasy, na ktorých je prioritná zimná údržba. Lepšie budeme vedieť umiestniť nové chodníky, cyklochodníky, detské ihriská a športoviská, zdieľané bicykle alebo parkovacie domy. Toto všetko nám napovie trvalý pobyt, ale aj miesto pobytu, kde sa občan zdržiava.

Kampaňou chceme upozorniť Bratislavčanky, Bratislavčanov, ale aj ľudí, ktorí v Bratislave žijú bez trvalého pobytu, že je dôležité, aby vyplnili online sčítací formulár a ukázali, že denne užívajú Bratislavu. Čím väčší počet rezidentov ukáže sčítanie, tým viac peňazí dostane Bratislava do svojho rozpočtu. Mesto tieto peniaze následne investuje do skvalitňovania ciest, chodníkov, verejných priestranstiev, rozvoja dopravy, parkovania, zelene, kultúry, bývania či do podpory sociálne znevýhodnených skupín obyvateľov.

Ak sa sčíta čo najvyšší počet obyvateliek a obyvateľov, mestu to prinesie:

    vyššiu bezpečnosť v meste

    viac parkovacích domov a garáží

   krajšie a udržiavanejšie cesty bez výtlkov, viac opravených chodníkov, zastávok MHD a viac bezbariérových priechodov

   modernejšie, dostupnejšie a krajšie verejné priestranstvá

   viac zelene a jej kvalitnejšia údržba

   rozvoj dopravy, kultúry, bývania či podpory sociálne znevýhodnených

 

Kedy a ako bude sčítanie obyvateľov domov a bytov prebiehať?

Celoštátne sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 organizuje Štatistický úrad SR, uskutoční sa v období od 15. februára 2021 do 31. marca 2021 na celom Slovensku v čisto elektronickej forme a to vyplnením sčítacieho formulára na webovej stránke www.scitanie.sk/scitane-obyvatelov alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie. 

V prípade potreby budú v období počas dosčítavania k dispozícii aj stacionárni asistenti na kontaktných miestach na miestnych úradoch. Súčasná epidemiologická situácia nedovoľuje vykonať asistované sčítanie, kedy by asistenti chodili na požiadanie do domácností (napr. k seniorom) a pomáhali sa sčítať. Preto parlament dnes prijal úpravu zákona a obecní asistenti budú v teréne až od 1.4. do 31.10. 2021 podľa toho, ako to dovolí aktuálna epidemiologická situácia. Preto aj ľudia, ktorí nemajú prístup k internetu, nemusia mať obavy, že si nesplnia povinnosti. Ak sa nesčítajú sami či za pomoci rodiny v období sčítania, v období dosčítavania im s tým pomôže mestská časť a ich asistenti. 

Koho sa sčítanie týka?

Sčítať by sa mal každý, dokonca aj bábätká, ktoré sa narodili do 31. decembra 2020, pretože údaje sa vzťahujú k polnoci zo štvrtka 31. decembra 2020 na piatok 1. januára 2021. Za neplnoletých obyvateľov a za tých, čo nie sú spôsobilí na právne úkony, vyplní sčítací formulár jeho zákonný zástupca.

Povinnosť sčítať sa majú všetci obyvatelia Slovenskej republiky, ktorí tu majú trvalý, prechodný alebo tolerovaný pobyt. Sčítanie sa týka aj občanov EÚ s obvyklým pobytom na území Slovenska.

Bližšie informácie nájdete na webovej stránke www.bratislavasarata.sk. V prípade potreby sa obyvatelia budú môcť informovať aj na infolinke 0800 222 888 alebo na bratislavasarata@bratislava.sk.

 

 

Súvisiaci obsah

Komentáre