Bratislava vyhlasuje súťaž o ročné električenky pre zaočkovaných, chce rýchlejšie dosiahnuť kolektívnu imunitu


Vakcináciou chránime nielen seba a svojich najbližších, ale prispievame tak aj ku kolektívnej imunite, ktorá pomôžete Bratislave zvýšiť šancu, aby sa život v meste nezastavil ani počas tretej vlny, neutíchla kultúra, neskrachovali kaviarne, reštaurácie, kluby, obchody či športoviská a aby sme sa mohli naďalej slobodne a bezpečne stretávať alebo aj bezpečne používať verejnú dopravu.

 „Pokiaľ nebudeme mať dostatočnú kolektívnu imunitu, ktorá zabráni komunitnému šíreniu vírusu, znovu nám hrozia preplnené nemocnice, zatváranie prevádzok a obmedzovanie služieb, čo by mnohí už ani finančne a ani psychicky nezvládli. Rozhodli sme sa preto motivovať tých, ktorí sa ešte zaregistrujú na očkovanie a aj tých, ktorí už zaočkovaní sú, možnosťou vyhrať ročnú električenku v hodnote 199 eur,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Registrovať sa do súťaže na podporu očkovania je možné oddnes, piatka 9.7. 2021, na stránke www.kolektivnaimunita.sk, kde je potrebné vyplniť online formulár. Každé dva týždne vyžrebujeme 15 výhercov,  ktorí získajú bezplatnú ročnú električenku v hodnote 199 eur.

Výhercov, ktorí získajú celkovo 60 bezplatných ročných električeniek, budeme počas mesiacov júl a august žrebovať v 4 kolách, po 15 električeniek. Prvé žrebovanie sa bude konať v piatok 16.7. a následne každý piatok v 2-týždenných intervaloch, t.j. 30. 7. 2021, 13. 8. 2021  a 27. 8. 2021.

Do súťaže je možné sa prihlásiť len raz, a to s jedným telefónnym číslom a e-mailovou adresou. V prípade, že v danom kole súťažiaci nevyhrá, bude automaticky zaradený do nasledovného žrebovania. Výhercovia v danom kole nebudú zaradení do nasledujúceho žrebovania.

Do súťaže sa môže prihlásiť každý obyvateľ a obyvateľka Bratislavy starší/a ako 18 rokov. Trvalý pobyt nie je podmienkou, keďže pre dosiahnutie kolektívnej imunity je potrebné, aby sa dali zaočkovať aj ľudia, ktorí v Bratislave reálne žijú aj bez trvalého pobytu a využívajú aj hromadnú dopravu v meste. 

Podmienkou pri prevzatí výhry bude preukázanie potvrdenia o očkovaní proti COVID19. V prípade dvojdávkovej vakcíny (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca) ide o potvrdenie o očkovaní prvou dávkou. V prípade registrovanej jednodávkovej vakcíny (Janssen) stačí potvrdenie o očkovaní.

V tejto chvíli už očkovanie nemôže byť jednoduchšie. Oceňujeme  veľkokapacitné očkovacie centrum BSK na Národnom futbalovom štadióne, ktoré odstraňuje bariéry pre očkovanie a spustilo očkovanie ľudí aj bez predošlej registrácie. Rozpis plánu, akými vakcínami sa očkuje v ktorý deň, nájdete na stránke: https://bratislavskykraj.sk/ockujeme-naplno-tento-tyzden-sa-na-vas-tesime-v-tychto-dnoch/ 

Princíp kolektívnej imunity spočíva v tom, že ak budeme mať dostatočný počet zaočkovaných, títo dokážu svojou imunitou ochrániť aj tých nezaočkovaných, lebo nebudú vhodné podmienky na komunitné šírenie vírusu. Podľa epidemiológov je na to potrebné, aby zaočkovaných bolo aspoň 75%. Dnes sme zo všetkých slovenských miest k tomuto číslu najbližšie, ale stále to nie je dostatočné číslo. Aktuálne je podľa IZA v Bratislave 1. dávkou vakcíny zaočkovaných 56 % (244 648 ľudí) a 2. dávkou vakcíny 47 % (205 095 ľudí). Pre porovnanie pred týždňom (v pondelok 28.6) bolo prvou dávkou zaočkovaných 53 % ľudí a druhou dávkou 40 % ľudí.

 

Viac informácií o očkovaní, ktorým prispievane ku kolektívnej imunite v Bratislave sa dozviete na: https://bratislava.sk/sk/informacie-o-ockovani-proti-covid-19-v-bratislave

Súvisiaci obsah

Komentáre