Bratislavské open data: Prvý mesiac prevádzky priniesol tisícky návštevníkov aj viac nových dát


Portál otvorených dát opendata.bratislava.sk, ktorý magistrát hlavného mesta spustil koncom septembra, ponúka údaje o meste aj v novom, vizuálne atraktívnom formáte.

Portál začínal pred vyše mesiacom s 370 datasetmi, teda súbormi dát z rôznych oblastí. Dnes ich zverejňuje vyše 420.

 

„Teší nás záujem tisícov návštevníkov, ktorí si na náš portál klikli v prvých dňoch a týždňoch jeho existencie. Svedčí to o tom, že dáta sú dôležité nielen pre vývojárov a podnikateľov. Údaje o vývoji takých ukazovateľov v našom meste, ako napríklad dlhodobá pôrodnosť či počet obyvateľov mestských častí, počet sobášov a rozvodov, ale aj rôzne údaje z dopravy, kultúry či športu sú zaujímavé aj pre laickú verejnosť,“ uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo.

 

Open data alebo po slovensky otvorené dáta sú rôzne údaje, ktoré majú verejné inštitúcie k dispozícii a bezplatne ich poskytujú verejnosti. Okrem štatistických údajov sú to aj výstupy z rôznych meračov, priestorové dáta o cestách, námestiach, chodníkoch či tratiach vozidiel hromadnej dopravy. Ľudia tieto dáta môžu využiť na rôzne nekomerčné aj komerčné účely, ktoré majú v konečnom dôsledku zlepšiť kvalitu života v meste - napríklad vytvorenie „appky“ na parkovanie, efektívnejšie využívanie mestských bicyklov a ďalšie, ktoré môžu zvýšiť komfort Bratislavčaniek, Bratislavčanov aj návštevníkov nášho mesta.

 

Portál opendata.bratislava.sk zbiera a na jednom mieste dáva záujemcom k dispozícii  dáta, ktoré poskytli napríklad policajti, vodári či dopravný podnik. Pracovníci IT sekcie bratislavského magistrátu pripravovali portál otvorených dát niekoľko mesiacov. Náklady na jeho vývoj do dnešného dňa dosiahli sumu 1 200 eur (na rozdiel od iných podstatne nákladnejších podobných riešení na Slovensku).

 

Aj kvôli záujmu verejnosti pokračujeme v nasadzovaní nových dátových súborov aj zmien v záujme zlepšenia užívateľského komfortu. Novinkou, ktorá sa na portáli objavila len tento týždeň, je lepšie vizuálne stvárnenie vybraných datasetov prostredníctvom technológie Power Business Intelligence. Zároveň je naším záujmom naďalej s rovnakou dynamikou ako doteraz, prinášať zmeny na našom portáli aj v najbližších týždňoch a mesiacoch.

Súvisiaci obsah

Komentáre