Zajtra: Ľahký dážď 0°C

Bratislavské Vianoce sa začali


Od prvej adventnej nedele 29.11. až do nedele 20.12. 2020 mesto v spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom (BKIS) pripravili online Štúdio Klarisky - moderovaný program s hudobnými vystúpeniami a diskusiami so zaujímavým hosťami každú nedeľu a štvrtky (https://www.bkis.sk/vianoce/). V čase online štúdia budú na Farskej ulici pred Klariskami mini vianočné trhy s ponukou výrobkov chránených dielní – Vianočná ulička.

 

Podchod na Klariskej ulici ozdobí 14 vianočných vitrín s autorskými ilustráciami z pripravovanej knihy Tresky Plesky s témou zimy a Vianoc od animátorky a umelkyne Veroniky Kocourkovej. Ďalšie svetelné inštalácie sú umiestnené na viacerých miestach Bratislavy v spolupráci s Bielou nocou (https://www.facebook.com/events/1003113220186393/).

 

Ulice mesta skrášľuje aj outdoorová výstava reprodukcií umeleckých diel so zimnými motívmi zo zbierok Galérie mesta Bratislavy spolu s vianočne ladenou svetelnou výzdobou.

 

Vianočnú prechádzku mestom spestrí návšteva podbránia Primaciálneho paláca, kde je umiestnený stromček so snehuliakom až do sviatku Troch kráľov, 6.1. 2021.

 

Na Hlavnom námestí je osadená jedľa biela, ktorú darovala rodina z Karlovej Vsi. Sedemnásťročná jedľa je 12 metrov vysoká. Novinkou sú vyrezávané drevené ozdoby na stromček, ktoré pochádzajú z dielne majsterky ÚĽUV Jany Majerskej. Autorka ozdôb je rezbárka, v roku 2020 získala titul Majsterky ľudovej umeleckej výroby za drevorezbársku tvorbu. Okrem stromčeka bude Hlavné námestie zdobiť drevený betlehem s ľudovými motívmi od tej istej autorky.

 

Keďže Bratislavčania minulý rok v našej ankete prejavili záujem o viac stánkov s ľudovoumeleckými výrobkami, ÚĽUV starostlivo vybral remeselníkov a výrobcov, ktorí sa budú striedať v niekoľkých predajných stánkoch na Hlavnom námestí a ponúknu tradičné slovenské výrobky až do nedele 20.12.

 

Od piatku 4.12. až do nedele 20. 12. bude na Hlavnom námestí aj Vianočný les. Originálnu výzdobu vianočného lesa z prírodných materiálov pripravia deti z bratislavských materských, základných, umeleckých škôl a Centrum pre deti a rodiny z Bratislavy. Slávnostné vyhlásenie najkrajšie vyzdobeného stromčeka a online odovzdanie cien je pripravené 17.12. 2020 v Koncertnej sieni Klarisky. Originálne vianočné stromčeky poputujú do skutočných domovov – do charitatívnych spolkov, združení pre ľudí bez domova, ale potešia aj rodiny a ľudí, pre ktorých je kúpa stromčeka finančne nedostupná. Stromčeky darovala spoločnosť Bauhaus.

 

Prvú adventnú nedeľu sa začína aj vianočný program v mestskom Divadle P.O. Hviezdoslava. Ide o svetelnú projekciu básne Advent od P. O. Hviezdoslava na budove divadla, hudobné pásma a diskusie s hercami, ktoré budú dostupné online alebo v obmedzenom počte podľa platných nariadení priamo v hľadisku. Rovnakým spôsobom bude možné sledovať pripavené divadelné predstavenia, tanečné vystúpenia či čítanie z literárnych diel slovenských spisovateľov (https://dpoh.sk/).

 

V decembri ožije nábrežie Dunaja svetelnými kresbami vizuálnej umelkyne a sochárky Niny Augustín Šoškovej, ktoré vznikli v spolupráci so svetelným dizajnérom Robertom Farkašom. Prechádzka nočným nábrežím povedie od River Parku po Euroveu. Návštevníci budú môcť na trase sledovať príbeh Dunaja, ktoré im otvoria nové pohľady na rieku.

 

Už od 29.11. do 7.1.2021 bude nasvietený aj Starý most v štýle zimných západov slnka na Dunaji.

 

Mestská knižnica pripravila Zbierku notebookov a tabletov pre ľudí, ktorým pomôžu zvládať náročné obdobie pandémie. Nepoškodené a funkčné zariadenia môžete priniesť na ktorékoľvek pracovisko Mestskej knižnice od 8.12.  do 8.1. 2021. Okrem toho bude vo výkladoch Mestskej knižnice na Kapucínskej naživo a taktiež ako online živý prenos prebiehať čítanie slovenskej literatúry s vianočnou tematikou v podaní hereckých osobností, a to od 7.12. do 11.12. 2020.

 

Vzhľadom na aktuálnu situáciu a možné zmeny v platných nariadeniach je potrebné sledovať aktuálny program na stránke https://bratislava.sk/sk/bratislavske-vianoce, kde nájdete aj kompletnú mapu udalostí Bratislavských Vianoc.

Súvisiaci obsah

Komentáre