Európsky týždeň mobility v Bratislave


Deň otvorených dverí v DPB

Dopravný podnik Bratislava počas dňa otvorených dverí v sobotu 18. 9. 2021 od 10:00 do 16:00 priblíži verejnosti fungovanie podniku, záujemkyne a záujemcovia si budú môcť prezrieť vozidlá, ich výpravu či údržbu, ako aj priestory depa. Pripravená je prehliadka dvadsiatich vozidiel z flotily DPB a desiatich historických vozidiel, ktoré podnik vypravuje pri špeciálnych príležitostiach. Okrem toho sa budú môcť návštevníci oboznámiť s fungovaním depa prostredníctvom komentovanej jazdy Cabrio busom. Záujemcovia o prácu v dopravnom podniku budú môcť priamo v stane DPB využiť aj prítomnosť zamestnancov personálneho oddelenia. Program doplnia aktivity pre deti, ako aj rozhovory o mobilite, ktorých účastníčkou bude aj námestníčka primátora Tatiana Kratochvílová, ktorá vystúpi v diskusii spolu s predsedom DPB Martinom Rybanským krátko po poludní na tému - MHD ako udržateľný spôsob prepravy.

Areál vozovne bude pre verejnosť otvorený z Vajnorskej a Bojnickej ulice. V súvislosti s platnými protipandemickými nariadeniami DPB zabezpečí regulovaný vstup návštevníkov a zároveň ich vyzýva na dodržiavanie hygienických opatrení.

Vylepšenie MHD

Heslom Európskeho týždňa mobility je „Buďme zdraví, cestujme ekologicky“ a dlhodobým cieľom mesta je podporovať obyvateľky a obyvateľov vo využívaní ekologických foriem dopravy, ktoré chráni nielen životné prostredie, ale prospieva aj nášmu zdraviu. Aj preto pripravujeme ďalšie zlepšenie mestskej hromadnej dopravy, o ktorom budeme spolu s Dopravným podnikom Bratislava informovať počas Európskeho týždňa mobility a ktorým chceme urobiť MHD pre cestujúcich ešte príťažlivejšou a prístupnejšou.

Práve Európsky týždeň mobility dáva mestám priestor skúšať nové spôsoby, ako priblížiť ekologickú dopravu svojim obyvateľkám a obyvateľom. Mesto Bratislava využilo v roku 2019 túto príležitosť na pilotnú skúšku zavedenia ročného predplatného lístka na mestskú hromadnú dopravu za 199 eur. Veľký záujem cestujúcich, ako aj následné spracovanie dát ukázalo, že takýto lístok je možné zaviesť natrvalo, čo sa nám podarilo a celoročnú električenku o 25% lacnejšiu oproti pôvodnej sume si môžu cestujúci zakúpiť od júla tohto roku.

Zvýhodnený lístok na žltý bajk

Mestský bikesharing Slovnaft BAjk v spolupráci s mestom a Bratislavskou integrovanou dopravou zlepšuje dostupnosť žltých bajkov vďaka novým zvýhodneným predplatným lístkom. Majiteľom ročných predplatných cestovných lístkov platných v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji a taktiež majiteľom ročných lístkov zakúpených v DPB na platobné karty  poskytne Slovnaft BAjk zľavu na ročné predplatné služby bikesharing. Ročný klasik lístok si tak užívatelia môžu kúpiť za zvýhodnenú cenu 19,20 eura. Za túto zníženú cenu si predplatné na Slovnaft BAjk doteraz mohli  zakúpiť len študenti a učitelia.

Zlacnený lístok je dostupný na stránke slovnaftbajk.sk. Pre potvrdenie zľavy je pred zaplatením potrebné vložiť platné číslo svojho ročného predplatného cestovného lístka. Zľava platí pri nákupe ročného klasik lístka, ktorý umožňuje neobmedzený počet jázd trvajúcich do 30 minút.

„Obľúbený Slovnaft BAjk považujem za bezpečnú, efektívnu a ekologickú formu dopravy v našom meste, a preto jej skvalitnenie vnímam ako veľké pozitívum pre nás všetkých. Verím, že verným zákazníkom tým urobíme radosť, a tým, ktorí zatiaľ nemali možnosť službu využiť, sa viac priblížime,“ povedala námestníčka primátora Bratislavy Tatiana Kratochvílová.

Pre zvýšenie komfortu užívateľov sa služba v tomto roku rozširuje do nových mestských častí: Karlovej Vsi a Podunajských Biskupíc, a v pláne je aj zahustenie existujúcej siete dokovacích staníc. Počas letnej sezóny Slovnaft BAjk inštaloval dve nové dokovacie stanice pri obchodnom centre OC VIVO, dve stanice v Karlovej Vsi a jednu stanicu v Podunajských Biskupiciach! V súčasnosti je služba dostupná v šiestich mestských častiach: Staré mesto, Nové Mesto, Petržalka, Ružinov, Rača, Vrakuňa. Počas vrcholu sezóny majú užívatelia v uliciach k dispozícii každý deň nasadených 500 až 650 bicyklov.

Cyklojazda

V Bratislave sa bude počas Európskeho týždňa mobility 18.9. konať aj cyklojazda cez mosty so začiatkom o 17.30 na Tyršovom nábreží pri priestoroch Cyklokuchyne. Táto cyklojazda je vhodná aj pre rodiny s deťmi a bude v doprovode mestskej polície.

Súvisiaci obsah

Komentáre