Pražská lavička bude aj bratislavskou, príďte si ju vyskúšať


Pražská lavička svojím dizajnom nadväzuje na historickú československú lavičku – funkčnú, ergonomickú a pohodlnú na sedenie. Jej autormi sú dizajnéri Michal Froněk a Jan Němeček zo štúdia Olgoj Chorchoj, víťazi architektonickej súťaže na pražskú lavičku z roku 2017. Dizajn lavičky sa niektorým môže zdať povedomý, je totiž známa z rozprávok o krtkovi. V rámci úspešnej spolupráce s mestskou organizáciou MIB sa Praha podelila o tento dizajn, ktorý sa už osvedčil v pražských uliciach. 

“Dizajn lavičky nadväzuje na starú dobrú československú lavičku. Napadlo nám, že tento krásny dizajn by sa cítil doma aj v Bratislave. Poučili sme sa tiež z toho, že v Prahe architektonická súťaž trvala skoro dva roky a bol to komplikovaný a drahý proces. Do bratislavských ulíc chceme dostať viac pohodlných miest na sedenie čo najskôr. Preto sme oslovili Prahu, či by sa o svoj dizajn s nami podelili. Bratislava takto ušetrí čas – mesiace až roky - a tiež náklady, ktoré predstavujú asi 90 tisíc eur,” dodáva  Matúš Vallo, primátor Bratislavy. 

Skvalitňovanie verejného priestoru pre Bratislavčanky a Bratislavčanov je jedným z hlavných poslaní vedenia mesta. Preto sme zriadili Metropolitný inštitút Bratislavy, ktorý už za rok svojej existencie pripravil niekoľko úspešných architektonických súťaží. Dizajn lavičky spĺňa princípy manuálu verejných priestorov, ktorý v Metropolitnom inštitúte tvoríme a ktorého dôležitou súčasťou je aj mestský mobiliár. Sme radi, že sa podarilo nadviazať úspešnú spoluprácu s Prahou práve pri vytváraní verejných priestranstiev. Inštitút pre rozvoj hlavného mesta Prahy (IPR) v minulosti usporiadal súťaž návrhov na mestský mobiliár, ktorý sa osvedčil svojím vzhľadom aj funkcionalitou.

“Som nadšený z toho, že sa bratislavskému kolegovi a primátorovi Bratislavy Matúšovi Vallovi zapáčili naše pražské lavičky, ktoré v blízkej dobe nájdu svoje miesto aj v bratislavských uliciach. Väzby medzi Českou republikou a Slovenskom majú dlhú históriu a sú dlhodobo nadštandardné. Aj po rozdelení ostávame prepojení a vieme sa učiť navzájom,” povedal primátor Prahy Zdeněk Hřib. 

Riaditeľ Metropolitného inštitútu Bratislavy Ján Mazúr súčasne informuje, že spolu s lavičkou pribudnú do Bratislavy aj ďalšie prvky mobiliáru podľa českého vzoru - kôš a stojan na bicykle, ktoré ladia s mestským prostredím, tvoria jednotný set vhodný do centra mesta, ako aj do okolitého prostredia a mestských častí a budú aj v súlade s manuálmi verejných priestranstiev oboch miest. Štandardizácia mestských prvkov zohráva dôležitú úlohu pri vytváraní kvalitného a komfortného priestoru bez vizuálneho smogu.

Mäkké tvary lavičky definujú ergonómiu sedenia, ktorú ocenila aj medzinárodná porota. Subtílnosť oceľovej konštrukcie dodáva dizajnu ľahkosť a eleganciu, ktorá mnohým prvkom vo verejnom priestore chýba. Zároveň lavička umožňuje jednoduchý servis a ľahkú výmenu jej jednotlivých prvkov pri poškodení či opotrebovaní,“ vysvetľuje Roman Žitňanský, architekt Metropolitného inštitútu Bratislavy a riaditeľ sekcie verejných priestorov.

Predstavenie novej bratislavskej lavičky spúšťame od štvrtka 6. augusta. Svoj názor môžu ľudia vyjadriť vyplnením dotazníka. Spätnú väzbu budú zbierať dobrovoľníci počas prvých dní od štvrtka 6.8. do utorka 11.8. od všetkých, ktorí si prídu posedieť a vyskúšať kvality lavičky pri fontáne sv. Juraja na prvom nádvorí Primaciálneho paláca.

 

Súvisiaci obsah

Komentáre