Prečo MIB?


Neustále vznikajú nové potreby pre starostlivosť o mestá, a preto už celé stáročia mestá menia aj  spôsob svojej organizácie aj fungovania. Na konci 19. storočia Bratislava ešte nemala riadnu kanalizáciu, ale po jej zavedení vznikla okrem iného aj spoločnosť, ktorá sa o túto dôležitú infraštruktúru starala a stará do dnes. To isté platí napríklad aj o dláždených uliciach. Tie sme nemali až do 18. storočia a dnes sa bez organizácie, ktorá ich rieši, nezaobídeme.

 

A platí to aj o dnešku, nemení sa motív, mení sa len kontext. Napríklad dáta. Pokiaľ už inde vo svete berú dáta a ich vyhodnocovanie ako každodennú potrebu mesta, pre Bratislavu akoby táto vec neexistovala. Hoci je jasné, že zhromažďovanie a najmä vyhodnocovanie dát za účelom šetrenia finančných prostriedkov alebo hľadania najlepších riešení sú dôležitým atribútom, ako sa starať o mesto. Aj preto MIB.

 

Občania sa zaujímajú o svoje okolie stále viac. Dávno už nestačí skúmať ich názor na rozvoj mesta v rámci formálneho procesu predpísaného v legislatíve. Mesto už musí vedieť ľudí reálne zapojiť do svojho rozvoja a vytvoriť nástroj, ako im dovoliť na ňom participovať od začiatku. Aj preto MIB.

 

Architektonická súťaž je pre mňa stále najlepším dialógom o hľadaní správneho riešenia fyzického priestoru mesta. Bratislava preto musí vedieť takéto súťaže organizovať a tažiť z nich. Aj preto MIB.

 

Naše mesto má stále veľa voľných a nevyužitých priestorov. Ako ich správne naplniť? Pre koho ich nachystať? Kde je najväčšia potreba? Ako majú napríklad vyzerať bratislavské kúpele Grössling? A čo má byť v prázdnej mestskej budove niekde na konci Petržalky? Potrebujeme odpovede. Aj preto MIB.

 

Je málo dôležitejších dokumentov pre mesto, ako je územný plán. Vieme, že ten náš je aktuálne nepoužiteľný a okamžite treba začať pracovať na novom územnom pláne prispôsobenom súčasným potrebám aj limitom mesta. Aj preto MIB.

 

Metropolitný inštitút Bratislavy je dôležitou organizáciou, ktorá nemá za úlohu len stať sa hlavným pracoviskom nášho mesta v rámci strategického myslenia a plánovania, ale aj organizáciou, ktorá môže integrovať nové organizačné potreby nášho mesta. Verím, že jeho vznik je správnym krokom k lepšej Bratislave. Aj preto MIB.

Súvisiaci obsah

Komentáre