Vďaka Mestskému bazáru sa Bratislave podarilo ušetriť 4,5 tony odpadu


„Chcem poďakovať jednak nášmu tímu, ktorý sa projektu venoval, partnerom podujatia, ale hlavne ľuďom, ktorí do bazáru priniesli veci a darovali ich na správny účel. Som nesmierne rád, že sa nám takto spolu darí robiť naše mesto ekologickejšie,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Pilotné podujatie sa konalo v obmedzenom režime vychádzajúc z platných nariadení hlavného hygienika za prísneho dodržiavania hygienických opatrení. Počas víkendu sa ľuďom podarilo na Mestskom bazáre získať za symbolické ceny približne 3 000 znova použiteľných vecí. Celková hodnota vyzbieranej sumy predstavuje 8 276,- eur a už v najbližších dňoch bude presunutá na tento transparentný účet: https://www.transparentneucty.sk/#/ucet/SK2609000000005171636209.

Darované veci, ktoré sa nepredali počas podujatia, boli ponúknuté mestským organizáciám sociálneho charakteru – napríklad centru pre deti a rodiny Repuls, zariadeniam pre seniorov a takisto aj neziskovým organizáciám zo sociálneho sektoru, ktoré si z nich budú môcť bezplatne vybrať, čo potrebujú. Zvyšné veci budú presunuté na ďalší bazár.

Do pilotného projektu Mestský bazár sa zapojili viaceré mestské organizácie, a to Odvoz a likvidácia odpadu, Metropolitný inštitút Bratislavy, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko a organizácie OZ Punkt, OZ Vagus, ktorého klienti pomáhali pri realizácii podujatia a obchodný reťazec IKEA, ktorý zapožičal na podujatie svoje nákupné tašky. Takmer 15 ton použiteľných a funkčných vecí vyzbieralo spolu 417 ľudí za mesiac september.

Hlavným cieľom Mestského bazáru je podpora znižovania  množstva odpadu a šetrenie prírodných zdrojov. To bude cieľom aj stabilného Bratislavského centra opätovného použitia, ktoré už funguje ako nezisková organizácia s názvom KOLO. Aktuálne prebieha výber vhodného priestoru, ktorý by umožnil okrem predaja predmetov aj organizáciu edukačných podujatí či prevádzku zdieľanej dielne na opravu použitých predmetov. Ide o jedno z prvých takýchto centier na Slovensku.

Súvisiaci obsah

Komentáre