Ako prebieha likvidácia komárov v Bratislave?

V Bratislave už niekoľko sezón používame účinný larvicíd BTI proti larvám komárov, ktorý eliminuje larvy ešte predtým, ako sa z nich vyvinú dospelé jedince, ktoré nám pijú krv.

Postup regulácie pozostáva z troch krokov:

1. Monitoring liahnisk: Naši zamestnanci, spolu so školenými dobrovoľníčkami a dobrovoľníkmi, vykonávajú monitoring potenciálnych liahnisk, pričom odoberajú vzorky pomocou špeciálnych žufaniek. Namerané počty lariev zaznačujeme do aplikácie, dáta následne vyhodnotia naši špecialisti, ktorí v prípade nadlimitných hodnôt okamžite vysielajú zásahové tímy.

2. Aplikácia larvicídu BTI: Larvicíd sa aplikuje v aktívnych liahniskách podľa terénu a veľkosti liahniska buď ručne, pomocou chrbtových chrličov, dronov, alebo helikoptéry.

3. Kontrola po zásahu: Po zásahu kontrolujeme účinnosť BTI odberom vzoriek z liahnisk a v prípade potreby zásah zopakujeme. Pri správnom načasovaní dokáže BTI eliminovať až 100 % lariev.

Každú sezónu týmto spôsobom likvidujeme miliardy komárov. Hoci v našom meste, vzhľadom na jeho polohu, budú nejaké komáre vždy prítomné, bez našich zásahov by bola situácia radikálne horšia.

2. Prečo používame BTI a nie chemický postrek?

Larvicíd BTI je mimoriadne účinný – ničí až 100 % lariev komárov ešte predtým, ako sa z nich vyliahnu dospelé jedince, ktoré nám pijú krv. Tento prostriedok môžeme použiť aj tam, kde je chemický postrek zo zákona zakázaný, ako napríklad na záplavových územiach s 3. a 4. stupňom ochrany, ktoré sú potenciálnymi liahniskami miliárd komárov.

Chemické postreky sú nielen zdraviu škodlivé, ale aj neefektívne – pôsobia len veľmi krátko a lokálne, pričom sa u komárov postupne vyvinula rezistencia kvôli nesystematickému a často zbytočnému používaniu týchto látok. Našou prioritou je zdravie nás a našich detí. Preto chemické postreky, ktoré sú škodlivé pre ľudí aj životné prostredie, už roky nevyužívajú napríklad naši susedia v Rakúsku a mnohé ďalšie krajiny Európy.

3. Čo je BTI?

BTI (Bacillus thuringiensis israelensis) je baktéria z pôdy, ktorá efektívne likviduje larvy komárov bez škodlivých účinkov na ľudí a iné organizmy. Pri správnej aplikácii je BTI až 100 % účinné voči larvám komárov v liahniskách. Jeho selektívnosť umožňuje použitie aj v chránených oblastiach, kde by chemické postreky neboli povolené. Je to dôležité nakoľko práve záplavové územia sú obvykle územia so zvýšeným stupňom ochrany, či už je to 3., 4., alebo najvyšší 5. stupeň ochrany (tu nie je možné zasiahnuť ani pomocou BTI).

4. Prečo sú komáre prítomné napriek zásahom?

Robíme všetko pre to, aby sme eliminovali, čo najviac lariev komárov, no treba povedať, že napriek týmto účinným zásahom nejaké komáre v Bratislave, obzvlášť po záplavách, vždy v nejakom množstve budú. V Bratislave sa totiž práve v záplavových územiach vyskytujú aj väčšie plochy s 5. stupňom ochrany, kde zo zákona nie je možné zasiahnuť dokonca ani larvicídom BTI a už vôbec nie chemicky. Navyše komáre sa s vetrom premiestňujú aj na väčšie vzdialenosti z území mimo Bratislavy, kde na zásahy nemáme dosah a zásahy sa často ani nevykonávajú. Bez našich zásahov by ale situácia bez pochýb bola výrazne horšia.

5. Môžu sa komáre liahnuť aj na mojej záhrade?

Áno, môžu. Mesto robí všetko pre minimalizáciu výskytu komárov. Chrbtové chrliče BTI, člny, drony, či zásahy helikoptérou, ale komáre sa liahnu často aj na dvoroch a záhradkách - teda tam, kde zasiahnuť nemôžeme. Zasiahnuť však môžete aj vy!:

Veľké nádoby s vodou a nezarybnené jazierka = BTI tablety. Ak máte larvy komárov v nezarybnenom jazierku (v zarybnenom jazierku sa totiž o larvy postarajú práve ryby), nádrži alebo sude, použite BTI tablety. Jedna tableta ošetruje 50 litrov vody a eliminuje až 100 % lariev do 24 hodín, pričom ničí aj invázne druhy ako napríklad komár tigrovaný. Spravili sme možné aj nemožné na to, aby boli tablety BTI autorizované pre domácnosti a aby ste tak mohli ochrániť svoju záhradu. Tento rok sme preto opäť pripravili a distribuovali pre ľudí v záhradkárskych oblastiach a rodinných domoch účinné BTI tablety. Vyzdvihnúť si ich môžete počas sezóny u nás na Primaciálnom námestí 1, alebo na miestnych úradoch.

Menšie nádoby s vodou = Vyliať! Čo s krhlami, črepníkmi, mištičkami a inými menšími záhadnými záhradnými nádobkami, v ktorých máte okrem vody aj larvy? Vyliať. To je najefektívnejšie riešenie. Pretože v suchej nádobe sa larvy jednoducho nevyliahnu. Teda na tieto menšie nádobky BTI používať nemusíte, stačí odstrániť vodu. Realita je taká, že jedna samička vám aj do malých nádobiek s vodou môže za krátku chvíľku naklásť až 200 vajíčok. Počas teplých dní sa voda v malých nádobách rýchlo zohreje a larvy sa o to rýchlejšie vyvinú na dospelé komáre. Vylievajte preto vodu z týchto nádobiek aspoň raz týždenne.

6. Chcem sa pridať ako dobrovoľníčka/dobrovoľník. Ako na to?

Teší nás váš záujem! Prihlásiť sa môžete na tomto odkaze - kliknite tu ↗︎

7. Čo invázny komár tigrovaný? Predstavuje riziko?

Možno ste už počuli o výskyte invázneho druhu Komára tigrovaného (Aedes albopictus). Tento komár je potenciálne schopný prenášať viaceré infekčné ochorenia, ktoré však aktuálne na území Bratislavy nie sú evidované, a preto sám o sebe tento komár nepredstavuje hrozbu. Navyše jeho populácia na Slovensku je zatiaľ malá.

Aby to tak zostalo, je potrebná aj vaša pomoc, nakoľko ide o druh, ktorého liahniskami nie sú veľké záplavové územia, ale práve malé nádobky s vodou, ktoré sa nachádzajú najmä na súkromných pozemkoch. Ak máte záhradu, terasu či balkón je preto potrebné postupovať, tak ako je uvedené v bode 5.

„Biologická regulácia populácie komárov a monitoring liahnísk k,ú. Bratislava“ bol v roku 2023 čiastočne financovaný z prostriedkov Environmentálneho fondu vo výške 67 135,65 eur.

environmentalny fond.png