Podujatia

Mestské podujatia

Bratislavské mestské dni

Už 18 rokov patrí apríl v Bratislave podujatiu s bohatým programom pre všetkých, Bratislavským mestským dňom. Tradícia, prečo sa na deň svätého Juraja mesto otvára svojim obyvateľom i návštevníkom, sa viaže na históriu nášho mesta. Podľa mestských privilégií si už od 13. storočia mešťania Prešporka práve 24. apríla mohli slobodne voliť richtára a svojich zástupcov. Ojedinelá mestská výsada vo vtedajšej Európe sa spájala s oslavami a neformálnymi stretnutiami zástupcov radnice s obyvateľmi kráľovského mesta.
Samospráva Bratislavy sa od roku 2003 inšpirovala mestskou tradíciou a pravidelne okolo 24. apríla uskutočňuje celomestské podujatie Bratislavské mestské dni, predtým s názvom Bratislava pre všetkých.
Bratislavčanky a Bratislavčania už takmer dve desaťročia odhaľujú cenné zákutia v uliciach a budovách nášho mesta.
Víkend plný zážitkov otvára každoročne symbolické odpečatenie brán s historickým sprievodom a za účasti primátora, pokračuje sprístupnením Primaciálneho paláca pre verejnosť, rozhovormi s primátorom a otvorením priestorov mnohých mestských organizácií, ktoré prezentujú svoju prácu a činnosť, a zároveň ponúkajú bohatý kultúrny program. Obľúbené podujatie Bratislavské mestské dni dosahovalo v predpandemickom období státisícovú návštevnosť. Prvýkrát sa pre pandémiu neuskutočnilo v roku 2020, o rok neskôr však napriek pretrvávajúcej náročnej situácii otvorilo Kultúrne leto 2021 a prinieslo viacero menších formátov na rôzne verejné priestranstvá a do lokalít v rámci zapojených mestských častí Bratislavy.
Bratislavské mestské dni v spolupráci s hlavným mestom organizačne zabezpečuje Bratislavské kultúrne a informačné stredisko.
279010711_288425886810628_8231276993473573236_n.jpg
279257752_288426046810612_5995577550763226476_n.jpg
279192782_288430043476879_6978946733255746255_n.jpg

Kultúrne leto

Neodmysliteľnou súčasťou letnej Bratislavy je najväčší mestský festival Kultúrne leto, ktorý oslávil už 46 rokov svojej existencie a jeho cieľom je prezentovať Bratislavu ako moderné mesto, ktoré intenzívne žije kultúrou. Hlavné mesto prostredníctvom Bratislavského kultúrneho a informačného strediska prináša obsahovo kvalitné a udržateľné projekty na viacerých menších scénach, ktoré zohľadňujú bezpečnosť divákov. Multižánrová programová ponuka oslovuje všetky vekové kategórie divákov, a zároveň povzbudzuje návštevníkov a návštevníčky k objavovaniu mesta ako celku. Program nie je sústredený len v historickom centre mesta, ale aj na menej obvyklých miestach, novoobjavených verejných priestranstvách, či v mestských častiach. BKIS v rámci festivalu ponúka významný priestor podpore občianskych aktivít, komunít, ale aj kľúčovým kultúrnym projektom, ktoré sú dlhodobo späté s hlavným mestom. Okrem spoluprác a nefinančnej podpory projektov pripravuje BKIS aj vlastné podujatia na rôznych scénach. Festivalové programy sa odohrávajú v uliciach, parkoch, záhradách, na nádvoriach, na brehu Dunaja, na hradbách, ale aj v jednotlivých mestských častiach a potešia každú vekovú kategóriu a priaznivcov rôznych žánrov.
Medzi festivalové stálice patria Rytieri na Devíne, Medzinárodný gitarový festival J. K. Mertza, Katedrálny organový festival, Letné shakespearovské slávnosti, Bratislavské divadelné noci, či Cestovateľské kino, ktoré v posledných rokoch doplnilo aj mnoho komunitných podujatí, detské programy, komorné koncerty, spoločenské hry, trhy a diskusie či výstavy. Mesto pre organizáciu letných podujatí využíva aj najstarší verejný park v strednej Európe Sad Janka Kráľa, kde vznikla nová Kultúrna scéna, ktorú tvorí monolit z predstavenia Letných shakespearovských slávnosti - Othello. Autorom monumentálnej scény pripomínajúcej železný kváder je výtvarník Pavol Andraško. Je umiestnená v blízkosti Mosta SNP – v priestore amfiteátra. Scéna sa stala prirodzenou oázou v horúcich letných dňoch a láka návštevníkov na bicykloch, kolobežkách, s kočíkmi aj so štvornohými miláčikmi.
Kultúrne leto na hradbách
Vystúpenie huslistu na kultúrnom lete
Kultúrne leto v Sade Janka Kráľa

Cena primátora Bratislavy

Cena primátora - udeľovanie najvýznamnejšieho mestského ocenenia obyvateľkám a obyvateľom mesta, ktorí vo svojom odbore a svojimi činmi a ideami prispeli výnimočným spôsobom k dobru a blahu Bratislavy. Kandidátov na cenu vyberá primátor na základe podnetov od občanov a nominácie reprezentujú tradičné bratislavské povolania a medzi nimi najmä tie, ktorým sa často neujde pozornosť širšej pozornosti.
Cenu primátora v spolupráci s hlavným mestom organizačne zabezpečuje Bratislavské kultúrne a informačné stredisko.
Cena primátora Bratislavy_2.jpg
Cena primatora_Bražinová.jpg
Cena primátora Bratislavy.jpg