Členstvo v medzinárodných organizáciách a sieťach miest

Bratislava je členom viacerých medzinárodných organizácií, sietí miest a medzinárodných iniciatív.

Čo je najväčším prínosom členstva v takzvaných multilaterálnych zoskupeniach miest?

  • Prepájanie relevantných kontaktov,
  • možnosť zapojenia sa do projektov spolupráce,
  • podieľanie sa na hľadaní riešení,
  • ale najmä prístup k širšej databáze informácií a skúseností viacerých partnerov.

Mesto tak má možnosť inšpirovať sa hneď niekoľkými riešeniami, ktoré sú v jeho podmienkach využiteľné. Na druhej strane aktívnou účasťou sa mesto môže v povedomí partnerov zviditeľniť a posilniť svoj hlas, či už v regionálnom, európskom, či dokonca celosvetovom meradle.

Medzinárodné siete miest sú buď všeobecné a zamerané na široké spektrum tém, alebo užšie špecializované na konkrétnu sféru či spoluprácu v danej tematickej oblasti.

EUROCITIES

EUROCITIES je vďaka širokej členskej a tematickej základni jednou z najperspektívnejších členstiev mesta Bratislava.

Riešené témy, široká členská základňa (približne 200 európskych miest), úroveň poskytovaných služieb a informácií, ako aj samotná váha a napojenie organizácie na európske štruktúry predstavuje reálny potenciál pre svojich členov.

EUROCITIES poskytuje mestám priestor na svoju prezentáciu a prezentáciu ich „best practices“, ako aj možnosť zapojiť sa do rôznych projektov, žiadať si o granty, alebo si hľadať partnerov pre projekty. Platforma umožňuje prístup k sieti relevantných partnerov pre odbornú výmenu skúseností.

Bratislava je v rámci EUROCITIES členom viacerých odborných fór a pracovných skupín, pričom aktívne zapojenie je možné prispôsobovať aj priebežne podľa aktuálne sledovaných a riešených priorít mesta.

Štrasburský klub

Klub bol založený v roku 2003 z iniciatívy vtedajšej primátorky Štrasburgu. Bratislava je členom od jeho vzniku.

Organizácia združuje rôzne európske mestá, pričom za prioritné ciele si zadefinovala umožniť výmenu skúseností v oblastiach mestskej politiky, riešiť spoločné problémy európskych aglomerácií, budovať medzinárodné vzťahy a rozvíjať rôzne formy spolupráce na úrovni samospráv.

Štrasburský klub sa zameriava napríklad na projekty podpory študentov prostredníctvom grantov, podpory udržateľného rozvoja, dopravy, sociálnej inklúzie či kultúrnej výmeny.

Medzinárodná asociácia verejnej dopravy (UITP)

Organizácia bola založená v roku 1885, kedy združovala iba prevádzkovateľov električkových tratí. V súčasnosti je celosvetovou asociáciou všetkých druhov verejnej dopravy – v rámci toho prevádzkovateľov, relevantné vedecké inštitúcie, príslušné sekcie samospráv a iné.

Cieľom UITP je vytváranie siete kontaktov, spolupráce a výmeny informácií pre tých, ktorí pracujú vo sfére verejnej dopravy. Pre členov sú dostupné výsledky skupiny zameranej na inovácie vo verejnej doprave. V iniciatíve je združených vyše 3000 subjektov, Bratislava je členom od roku 2009.

Liga historických miest (LHC)

LHC je celosvetové zoskupenie historických metropol so sídlom v japonskom meste Kjóto. Prvá konferencia ligy sa konala v roku 1987.

Hlavnou úlohou organizácie je výmena skúseností a informácií, podpora medzinárodného dialógu medzi historickými mestami v duchu hesla „Zachovať a rozvíjať historické mestá“.

V súčasnosti združuje okolo 100 svetových miest – členmi sú mnohé významné európske metropoly. Bratislava je členom od roku 1994.

Dialóg primátorov hlavných miest EÚ s Európskou komisiou

Raz ročne majú primátori hlavných miest Európskej únie možnosť priamo sa stretnúť s predstaviteľmi Európskej komisie a diskutovať o aktuálnych dôležitých problémoch veľkých európskych miest.

Cieľom týchto stretnutí je stimulovať diskusiu o úlohe miest v európskej politike a zefektívniť tak dialóg medzi lokálnou a európskou úrovňou.

Témami, ktoré odzneli počas posledných rokov boli napríklad urbánna politika, presadzovanie presnejšieho a spravodlivejšieho rozdeľovania finančných prostriedkov z EÚ medzi mestá a regióny, zvýšenie podielu európskych dotácií do miest, efektívne využívanie existujúcich prostriedkov a mechanizmov na podporu miest, dôraz na aktuálne témy ako životné prostredie a environmentálne výzvy či sociálne záležitosti a politiky EÚ.

Stretnutie riaditeľov magistrátov

Tradícia vznikla v roku 2005 ako dobrovoľná iniciatíva miest Bratislavy, Budapešti, Ľubľany, Prahy a Viedne. Zúčastnené mestá podpísali spoločnú deklaráciu, v ktorej sa uvádza, že tieto mestá sú prepojené nielen spoločnou históriou, ale aj spoločnou súčasnosťou a budúcnosťou v rámci spojenej Európy, ku ktorej chcú aktívne prispieť.

Od roku 2011 sa okrem tohto formátu koná aj širšie stretnutie riaditeľov magistrátov väčšej skupiny európskych miest.

Hlavným cieľom iniciatívy je výmena praktických skúseností s riešením mestských politík a projektov v záujme zvýšenia efektívnosti fungovania samospráv, ale aj udržiavanie priamych kontaktov na úrovni hlavných mestských manažérov.

Pakt slobodných miest (The Pact of Free Cities)

Pakt slobodných miest vznikol z iniciatívy hlavných miest V4 krajín – Bratislavy, Budapešti, Prahy a Varšavy v roku 2019 ako politické vyjadrenie miest v prospech liberálnej demokracie.

Primátori sa prostredníctvom Paktu spoločne hlásia k podpore a rešpektovaniu demokratických princípov a hodnôt, akými sú sloboda, tolerancia, otvorenosť, transparentnosť, či podpora rôznorodosti.

Okrem hodnotového zamerania sa iniciatíva zameriava aj na prezentovanie úlohy miest ako kľúčových aktérov pri riešení a reagovaní na dôležité spoločenské výzvy, akými sú napríklad zmierňovanie dopadov klimatických zmien, ale aj schopnosť miest reagovať v prípade kríz (príkladom je angažovanosť miest v boji s pandémiou COVID-19).

Preto sa Pakt zasadzuje aj o priame, transparentné a spravodlivé financovanie miest, ktoré by mali väčšie právomoci a možnosti pri plnení európskych klimatických cieľov a poskytovaní kvalitných služieb svojim obyvateľov.

V roku 2021 sa pakt rozšíril o ďalších 20 miest, ktoré zdieľajú a zastávajú rovnaké hodnoty.