Bratislava je pripravená na to, aby v meste ľudia strávili leto


Počas leta bude pravdepodobne oveľa viac ľudí dovolenkovať priamo v Bratislave. Aktuálne prognózy OECD predpovedajú pokles medzinárodného cestovného ruchu v tomto roku v dôsledku COVID-19 minimálne o 60 %. Ukazujú to aj dáta internetového vyhľadávania letných dovolenkových destinácii z oblasti v okolí Bratislavy. Záujem o dovolenky v zahraničí klesol, preto rátame s väčšou koncentráciou nielen samotných Bratislavčaniek a Bratislavčanov, ale aj s vyšším počtom návštevníkov mesta. Bratislava túto situáciu nepodceňuje a chce ľuďom ponúknuť pestré možnosti.

Otvárame kúpaliská

Krátko po skončení núdzového stavu postupne spúšťame letnú sezónu na našich kúpaliskách. Od dnes, 17.6. 2020, budú v závislosti od aktuálneho počasia spustené štyri zo šiestich letných kúpalísk - LK Rosnička, LK Lamač, LK Delfín a LK Tehelné pole, ku ktorým sa pridajú v najbližších dňoch aj LK v Krasňanoch a Rači. Bez poplatku je prístupný Areál zdravia Zlaté piesky. Už dlhšie je pre verejnosť otvorený 50m aj 25m bazén v Plavárni Pasienky.

Naše kúpaliská sú bezpečné a plne pripravené. Na vstupe bude návštevníkom meraná telesná teplota, povinná je dezinfekcia, dvojmetrové rozostupy a vodné fontánky zatiaľ z hľadiska prevencie nebudú spustené. Prosíme návštevníkov o empatiu, ľudskosť a vzájomnú toleranciu.     

Program v mestských lesoch

Už v posledných mesiacoch sme zaznamenali zvýšený záujem o okolité mestské lesy. Mesto v nich bude tento rok vôbec prvýkrát organizovať denné tábory zamerané na les, zvieratá či stromy a tiež živočíchy v riečke Vydrica. Deti budú mať možnosť zúčastniť sa jednodňových exkurzií napríklad za netopiermi a pokračujeme aj s populárnymi kurzami včelárstva. Ponúkneme vychádzky s výkladom o histórii Hornej Mlynskej Doliny či exkurzie s entomológom SAV Marekom Semelbauerom za motýľmi a divokými včelami našich lúk a lesov.

Zároveň otvárame záhradu v horárni Krasňany, nové prírodné šantisko na Kamzíku či nový priestor na opekačky pri Partizánskej Lúke, kde do leta finišujeme s úpravami, ktoré zahŕňajú výmenu všetkých opotrebovaných herných prvkov, nový náter všetkých preliezok, opravené a vynovené verejné toalety a pripravujeme aj bohatšiu ponuku cateringu v spolupráci so Starou Tržnicou.

Ako hlavné však všetkým Bratislavčankám a Bratislavčanom ponúkame možnosť relaxu v tichom a osviežujúcom prostredí našich krásnych lesov.

Kultúrne leto 2020

Mimoriadny dôraz kladieme na bezpečnosť návštevníkov našich kultúrnych podujatí. Hľadáme nové miesta a scény festivalu Kultúrne leto 2020, takže bude možné ho „zažiť“ na nových a výnimočných miestach ako sú parky, amfiteátre či koncerty v Botanickej záhrade.

Festival Kultúrne leto slávi 45. výročie. Pri tejto príležitosti plánujeme predstaviť jubilejnú výstavu fotografií zachytávajúcich prierez festivalom. Počas otvorenia, prvý júlový víkend, ponúkneme vystúpenie Lúčnice a otvoríme návštevníkom dvere do Mestského divadla P.O. Hviezdoslava. Divadlo zostane počas letných prázdnin otvorené, chystáme v ňom denné letné tábory pre deti. V rámci otvorenia festivalu chceme poďakovať zdravotníkom, ošetrovateľom a lekárom, ktorí boli v prvej línii v období pandémie.

Novinkou Kultúrneho leta bude pilotný cyklus, ktorého cieľom je predstaviť tvorbu hudobných skladateľov, ktorí žili alebo tvorili v Bratislave. Pôjde o svetové mená ako Beethoven, Stračina, Johan Kaspar Mertz či Dežo Ursíny a ďalší. Návštevníci sa však môžu tešiť aj na viaceré tradičné programové formáty ako Letné shakespearovské slávnosti, Dni majstrov ÚĽUV či Katedrálny organový festival. Od 22.6. spúšťame web www.kulturneleto.sk, na ktorom návštevníci nájdu program celého Kultúrneho leta.

Ďakujeme Bratislavčanom za ich disciplínu v posledných mesiacoch. Pozývame vás užiť si leto v našom meste a naďalej prosíme - dodržujte všetky potrebné opatrenia, ktoré aj pripravované aktivity so sebou môžu prinášať.

 

 

 

Súvisiaci obsah

Komentáre